Chart perski, nazywany również psem saluki, to wspaniały przyjaciel rodziny.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Do pełni szczęścia zwierzę nie potrzebuje zbyt wiele – odpowiednia dawka ruchu w ciągu dnia, zabawa z opiekunem i wspólne przytulanie to coś, co czworonóg z pewnością doceni. Odpowiednie traktowanie chartów perskich sprawia, że te z natury zawzięte psy myśliwskie mogą zamienić się w przemiłych i spokojnych przyjaciół. Ułożony charakter psa jest jednak czymś, nad czym należy pracować. Przedstawiciele tej rasy już od najmłodszych lat powinni być poddawani treningom i tresurze. Sprawdź, co warto wiedzieć o saluki, zanim podejmie się decyzję o adopcji psa.
Chart perski, czyli saluki -skąd pochodzi ta rasa?
Saluki to stara rasa psów, która swoją nazwę zawdzięcza jednemu z miast położonych na Półwyspie Arabskim. Zwierzęta te na przestrzeni lat wykorzystywane były jako psy myśliwskie. Polowały zarówno na drobne gryzonie, jak i większe drapieżniki, takie jak antylopy czy gazele. Przodkowie rasy żyli na terenie Afryki, a pierwsze charty perskie zostały przywiezione do Europy podczas wypraw krzyżowych. Początkowo nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, jednak obecnie wielu przedstawicieli saluki można spotkać w Wielkiej Brytanii.
Chart perski (saluki) - ile kosztują szczenięta?
Saluki nie jest zbyt popularną rasą w Polsce, na terenie kraju znajdują się jednak hodowle umożliwiające adopcję zwierząt tej rasy. Każdy, kto chce kupić charta perskiego, powinien jednak uzbroić się w cierpliwość. Należy odpowiednio wcześniej skonsultować się z hodowcami, zapytać o terminy pojawienia się kolejnych miotów i zarezerwować szczeniaka dla siebie. Za psa z rodowodem trzeba zapłacić około 3500–4000 złotych.
Jak wygląda chart perski?
Chart perski zaliczany jest do ras średniej wielkości. Pies prezentuje się niezwykle elegancko i dostojnie. Ma zgrabną, smukłą sylwetkę. Saluki charakteryzuje się gładką i przyjemną w dotyku sierścią. Wśród rasy wyróżnia się dwie odmiany – długowłosą i krótkowłosą. Pierwsza z nich spotykana jest znacznie częściej, typowe dla niej są długie pióra na uszach, łapach oraz ogonie. Odmiana krótkowłosa ma krótką sierść na całym ciele.
Dorosły przedstawiciel rasy osiąga od 58 do 71 cm wysokości w kłębie, przy czym suki są znacznie drobniejsze od psów. Waga nie jest wskazana we wzorcu rasy, u większości zwierząt wynosi jednak około 20–30 kg. Najbardziej pożądane jest umaszczenie grizzly, czyli trójkolorowe (czarno-biało-brązowe). Dopuszczalna jest także szata w kolorze białym, piaskowym, rudym, złotym, kremowym i szaroczarnym.
Pies saluki: charakter, zachowanie, umiejętności rasy
Chart perski świetnie odnajdzie się zarówno w domach z dziećmi, jak i w towarzystwie osób starszych. Od swoich opiekunów wymaga jednak uszanowania jego niezależności, która utrwaliła się u przedstawicieli rasy jeszcze podczas samodzielnych polowań na zwierzynę. Choć pies przyjaźnie odnosi się do wszystkich członków rodziny, zazwyczaj wybiera sobie tylko jedną osobą, którą uznaje za swojego przewodnika. W stosunku do innych zwierząt domowych saluki jest tolerancyjny, wyjątkowo dobrze czuje się wśród innych psów, najlepiej o podobnym charakterze.
Charty perskie uwielbiają aktywność fizyczną i zabawy na świeżym powietrzu. Dobrze sprawdzają się w roli stróżów, jednak mimo swojej uwagi i czujności nie nadają się na psy obronne. Podobnie jak większość ras myśliwskich, saluki potrzebuje socjalizacji i regularnych szkoleń. Nauka psa wymaga od opiekuna czasu, cierpliwości i konsekwencji.
Chart perski: żywienie i pielęgnacja psów
Mimo że saluki rzadko bywa wybredny, do prawidłowego rozwoju potrzebuje karmy najwyższej jakości. Zwierzęta muszą otrzymywać odpowiednie porcje pokarmu, zgodne z oznaczeniami na etykiecie. W razie wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem. Właściciele chartów perskich powinni mieć świadomość, że nie są to psy, które jedzą zbyt dużo, dlatego zostawianie jedzenia w misce nie zawsze musi świadczyć o chorobie. Saluki nie jedzą łapczywie i nie są łakomczuchami.
Pielęgnacja chartów perskich jest niezwykle prosta. Opiekunowie powinni od czasu do czasu wyszczotkować psa – zazwyczaj wystarczy wyczesywanie sierści raz na tydzień.
Najpopularniejsze choroby rasy saluki
Charty perskie są przyzwyczajone do trudnych warunków i na przestrzeni lat rasie udało się nabyć niezwykłą odporność. Mimo to wśród przedstawicieli rasy obserwuje się czasami schorzenia oczu, które zazwyczaj mają podłoże genetyczne. Takie czworonogi w hodowlach powinno się wykluczać z reprodukcji. Niektóre psy saluki mogą mieć także choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego.
Zobacz także:
- Jaki ma charakter pies rasy chart angielski whippet? Ile kosztuje?
- Psy wykorzystywane są do nielegalnych polowań. "Panuje takie chore przekonanie, że głodny chart będzie szybciej biegał"
- Masz psa tej rasy, ale nie uzyskałeś wcześniej pozwolenia? Możesz trafić do więzienia
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Capuski/Getty Images