To rzadkie, acz bardzo lojalne psy. Jak dbać o portugalskie psy wodne?

Portugalski pies wodny
Portugalski pies wodny – charakterystyka rasy, wygląd i najczęstsze choroby
Źródło: suefeldberg/Getty Images
Portugalski pies wodny nie jest zbyt popularną rasą, hodowaną jedynie przez prawdziwych wielbicieli. Usposobienie i wygląd zwierzęcia sprawiają, że nie jest on idealnym kompanem dla każdego. Sprawdź, jaki ma charakter i jak troszczyć się o portugalskiego psa wodnego.

Portugalski pies dowodny, nazywany potocznie portugalskim psem wodnym, należy do rasy psów dowodnych, stróżujących i aportujących.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Ciekawostki o zwierzętach

DD_20231222_Zwierzeta_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

Początkowo zwierzęta należące do tej rasy służyły jako łącznik między statkami, m.in. przekazywały drogą morską wiadomości. Te psy nie są często spotykane w Europie, najwięcej osobników można spotkać w ich rodzimej Portugalii. Wyróżnia się dwie odmiany: odmianę o sierści falistej oraz odmianę o sierści kręconej. Poznaj charakter portugalskiego psa dowodnego, jego upodobania oraz zabiegi pielęgnacyjne, których potrzebuje.

Portugalski pies wodny – jaki jest charakter psa?

Rasa charakteryzuje się dużym zamiłowaniem do aktywności fizycznej. Psy dowodne świetnie zapamiętują komendy i szybko się uczą. Niezwykle mocno przywiązują się do miejsca, w którym żyją, w związku z czym czasem mogą reagować agresywnie, zwłaszcza na inne zwierzęta. Bronią swojego terytorium poprzez głośne szczekanie, które z kolei może być uciążliwe także podczas zabawy na świeżym powietrzu. Są wierne i lojalne wobec swojego właściciela, żądają częstego okazywania uczuć i lubią być w centrum uwagi. Nie boją się obcych ludzi, chętnie się z nimi witają, jednak dużo czasu zajmuje im zaufanie osobom nowo poznanym.

Jak wygląda portugalski pies dowodny?

Charakterystyczną cechą wyglądu portugalskiego psa wodnego jest jego długa sierść. Może mieć ona kolor czarny, czarno-biały lub brązowy. Zdarza się, że portugalski pies dowodny jest całkowicie biały, jest to jednak najrzadziej spotykane umaszczenie.

Rasa zaliczana jest do ras średnich, o typie myśliwskim. Psy są dobrze umięśnione, co wyraźnie widać, nawet pod grubą warstwą sierści. Głowa jest duża i szeroka, tułów tworzy kształt kwadratu. Oczy zwierzęcia są szeroko rozstawione, o migdałowatym kształcie, w kolorze brązowym lub czarnym. Suki portugalskiego psa wodnego osiągają od 40 do 52 cm wysokości, ważąc przy tym 16–22 kg, dorosłe samce mogą mieć od 50 do 57 cm wysokości, a ich waga mieści się zazwyczaj między 19 a 25 kg.

Szczeniaki portugalskiego psa wodnego – jaki właściciel będzie dla nich idealny?

Portugalski pies wodny ze względu na swoje specyficzne usposobienie i wymagania z pewnością nie jest pupilem idealnym dla każdego. Szczeniaki tej rasy już od najmłodszych lat są niezwykle aktywne i ciekawskie, bronią swojego terenu i mogą negatywnie reagować na obce psy i koty, dlatego często są jedynymi zwierzętami domowymi.

Portugalski pies wodny ma także duże wymagania pielęgnacyjne, na których spełnienie trzeba poświęcić czas, dlatego nie jest to rasa odpowiednia dla osób zabieganych, często zajętych i przebywających poza domem. Portugalskie psy dowodne potrzebują dużo uwagi ze strony właściciela, lubią ruch i zabawę. Jeśli długo się nudzą, mogą niszczyć, drapać i gryźć meble. Rasa jest przeznaczona dla osób aktywnych, które uwielbiają sporty wodne, długie wycieczki rowerowe i spacery.

Żywienie portugalskiego psa wodnego

Portugalski pies dowodny powinien być karmiony zgodnie z zaleceniami weterynarza. Zazwyczaj te zwierzęta karmi się dwa razy w ciągu dnia, w ilościach dostosowanych do ich aktywności. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana.

Pielęgnacja portugalskiego psa dowodnego – najważniejsze zabiegi

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne czesanie psa, które należy przeprowadzać co najmniej raz na kilka dni. Choć te zwierzęta nie linieją, mają dość długą sierść, która nieczesana może się filcować. Raz na dwa miesiące psy wymagają dokładnej kąpieli. Zalecane jest także systematyczne podcinanie sierści (również średnio co dwa miesiące) – zapobiega to jej nadmiernemu plątaniu się.

Choroby portugalskiego psa wodnego

Na tle innych ras portugalski pies wodny wyróżnia się dość dobrym zdrowiem i wysoką odpornością. Zarówno u szczeniąt, jak i u dorosłych psów mogą jednak występować choroby o podłożu genetycznym. Wśród najczęściej spotykanych są choroby oczu, takie jak zanik siatkówki i zaćma. Postępujący zanik siatkówki jest możliwy do zdiagnozowania poprzez test genetyczny, który stosowany jest zazwyczaj w hodowlach w celu wykrycia nosicieli wady i krzyżowania ich wyłącznie ze zdrowymi psami.

Wśród psów należących do tej rasy odnotowuje się także przypadku dysplazji, czyli przedrakowych zmian w komórkach. W rzadkich przypadkach u portugalskich psów wodnych może występować kardiomiopatia młodzieńcza, związana z nieprawidłową budową oraz działaniem mięśni serca. U starszych psów często pojawiają się problemy ze wzrokiem oraz słuchem, które mogą prowadzić do ślepoty i głuchoty.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: suefeldberg/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości