Rasa psa lagotto romagnolo należy do jednej z najstarszych, przeznaczonych do łowiectwa wodnego. Początkowo zwierzęta te występowały na terenie bagien Comacchio i laguny wokół miasta Rawenna.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Nazwa lagotto romagnolo bezpośrednio nawiązuje do pracy i wyglądu rasy, a w wolnym tłumaczeniu oznacza włochatego psa wodnego lub psa wodnego o kręconych włosach. Z charakteru stworzenia te są łagodne, przyjazne i proste w wychowaniu. Bardzo szybko przywiązują się do właściciela, pozostając mu wierne. Lagotto to średniej wielkości czworonogi osiągające wysokość 46 cm i wagę 16 kg. Z wyglądu przypominają pudle, chociaż ich loki są bardziej zwarte. Występują w wielu maściach, od kremowo białej przez brązową, pomarańczową aż po czekoladową. Zdarzają się również osobniki w kolorowe łaty.
Historia rasy lagotto romagnolo
Prawdopodobnie przodkami lagotto romagnolo, były hiszpańskie i portugalskie psy dowodne, znane już w VII w. p.n.e. Pierwsze oficjalne wzmianki o rasie pochodzą z 1474 roku, kiedy to pieski zostały uwiecznione na książęcych freskach w Mantui. Żyjące na wodnych i bagiennych terenach pieski początkowo wykorzystywano do łowiectwa drobnego ptactwa wodnego, głównie kaczek. W drugiej połowie XIX wieku, wraz z zanikaniem zbiorników wodnych i osuszaniem bagien, lagotto romagnolo został przekwalifikowany na tropiciela trufli.
Do dzisiaj pozostaje jedyną na świecie rasą specjalizującą się w poszukiwaniu rosnących pod ziemią grzybów. W celu wyostrzenia zdolności tropiciela rasę krzyżowano z psami myśliwskimi o podobnym wyglądzie. W XX wieku grupa kynologów rozpoczęła prace nad czystością rasy i opracowaniem ostatecznego wzorca. FCI oficjalnie uznało rasę lagotto romagnolo w 1995 roku, jednak jej rejestracji dokonano dopiero w 2005 roku. W tym samym roku pierwsi przedstawiciele czworonogów trafili do Polski.
W kraju działa kilka oficjalnych hodowli, w których można kupić przedstawiciela tej rasy. Cena szczeniaka lagotto romagnolo dochodzi nawet do 5000 zł, a na jej oficjalną wysokość wpływa czystość rasy. Pieski zyskały popularność w Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Zdrowie i pielęgnacja lagotto romagnolo
Lagotto romagnolo to bardzo zdrowa, odporna na choroby i długowieczna rasa. Psy nie mają szczególnych wymagań żywieniowych. Dieta powinna być jednak zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze. Pielęgnacja czworonogów wbrew pozorom jest prosta. Kędzierzawa sierść ma tendencję do filcowania, dlatego musi być czesana przynajmniej raz na tydzień. Lagotto nie linieje, dlatego jest uznawany za higienicznego i czystego psa. Zalecane jest strzyżenie pupila, szczególnie w okolicach tułowia i głowy. Naturalne loczki czworonoga nie powinny być rozczesywane.
Charakter rasy lagotto romagnolo
Pieski lagotto romagnolo szybko przywiązują się do właściciela i pozostają mu wierne. Doskonale nadają się na czworonogi do towarzystwa dla rodzin z dziećmi. Akceptują inne zwierzęta domowe, nawet większe od siebie psy. Lagotto to rasa kochająca aktywność, dlatego będą idealne dla osób lubiących długie spacery i sport. Czworonogi te chętnie aportują, bawią się i uczą nowych rzeczy. Są podatne na szkolenie, chociaż może ono trwać nawet 4 lata. Ich zwinność, szybkość przyswajania wiedzy i łowiecki instynkt zostały docenione również w ratownictwie i dogoterapii.
Lagotto romagnolo to łatwe w prowadzeniu psy, dlatego doskonale nadadzą się nawet dla początkujących opiekunów, pod warunkiem, że przejdą szkolenie pod okiem doświadczonego nauczyciela. Przedstawiciele tej rasy to psy wodne, dlatego powinny mieć swobodny dostęp do stawu czy jeziora. Swoją miłość do wody pokazują także poprzez wbieganie w napotkaną kałużę. Pupile uwielbiają kopać dołki, dlatego podczas spacerów i wspólnych zabaw należy pozwolić zwierzakowi na przeczesanie terenu.
Szkolenie rasy lagotto romagnolo
Lagotto romagnolo to rasa podatna na szkolenie, która chętnie przyswaja nową wiedzę. Pieski lubią różnorodność, dlatego lekcje powinny być urozmaicone i zawierać zarówno zajęcia ruchowe, jak i ich stymulację psychiczną. Niezwykle istotna w szkoleniu jest socjalizacja czworonogów z innymi zwierzętami oraz dziećmi. Podczas nauki główny nacisk powinien być jednak położony na tropienie i aportowanie wodne. Lagotto jest łatwym do ułożenia psem, nadającym się nawet na stróża. Wrażliwy i delikatny, źle znosi podniesiony głos opiekuna.
Zobacz także:
- Jaki ma charakter pies rasy chart angielski whippet? Ile kosztuje?
- Psy wykorzystywane są do nielegalnych polowań. "Panuje takie chore przekonanie, że głodny chart będzie szybciej biegał"
- Masz psa tej rasy, ale nie uzyskałeś wcześniej pozwolenia? Możesz trafić do więzienia
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dougal Waters/Getty Images