Każdy, kto szuka psa niewielkich rozmiarów, ale o silnym charakterze, dużej inteligencji i ze zdolnościami do stróżowania, powinien zastanowić się nad adopcją psa rasy schipperke.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
To czworonogi, które świetnie sprawdzą się zarówno jako towarzysze dużych rodzin z dziećmi, jak i osób starszych, niemogących mieć pupila o dużych wymaganiach względem aktywności fizycznej. Czym jeszcze charakteryzują się psy schipperke i jak o nie prawidłowo dbać? Poznaj najważniejsze zasady dotyczące opieki nad przedstawicielami tej rasy.
Jak powstała rasa schipperke?
Schipperke uznawana jest za jedną ze starszych ras. Bliskim krewnym tych czworonogów jest owczarek belgijski, a pierwsze wzmianki o zwierzętach podobnych do schipperke pochodzą z XV wieku. Za bezpośrednich przodków współczesnych przedstawicieli rasy uznaje się psy pasterskie pochodzące z belgijskiego miasta Leuven.
Hodowcy psów pasterskich wyodrębnili dwie odmiany tych zwierząt. Większe czworonogi zostały zaklasyfikowane właśnie jako owczarki belgijskie, mniejsze z kolei określono mianem „schipperke”, co w tłumaczeniu z języka flamandzkiego oznacza „małego pasterza” lub „małego marynarza”. Nazwa rasy bezpośrednio nawiązuje do roli, jaką początkowo pełnili wszyscy jej przedstawiciele, czyli do polowania na szczury i myszy na pokładach statków, a także do pilnowania drobiu.
Schipperke: hodowla rasy i cena za szczeniaki
Psy te są dość dobrze znane w swojej ojczyźnie, a także w Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Mimo długiej historii rasy za granicami Belgii pierwsze schipperke pojawiły się dopiero pod koniec XIX wieku. Do Polski pierwsi przedstawiciele dotarli dopiero w 2004 roku.
Hodowla schipperke nie jest w Polsce zbyt popularna. Choć istnieje kilka oficjalnych hodowli psów, na szczeniaki trzeba zazwyczaj dość długo czekać. Ich cena waha się między 3000 a 3500 złotych.
Schipperke – jak wyglądają przedstawiciele rasy?
Schipperke to rasa psów szpicowatych, o niewielkich rozmiarach, jednak dość silnej i masywnej sylwetce. Jak na swój wzrost i wagę (wynoszącą przeważnie od 5 do 8 kg), zwierzęta te są naprawdę silne. Charakterystyczną cechą schipperke jest ich lisi, wyciągnięty pyszczek, niewielkie czarne oczy oraz postawione, szpiczaste uszy. Umaszczenie zazwyczaj występuje w kolorze czarnym, dopuszczalna jest również jednolicie jasna szata. W obrębie rasy spotykane są zarówno psy z ogonem, jak i bez (nie uznaje się tego za wadę).
Charakter i temperament psów schipperke
Schipperke to psy z natury bardzo żywiołowe i energiczne, jednak łatwo przystosowują się do zmieniających się warunków życia. Dlatego też nie muszą trafić do aktywnej rodziny, która uwielbia sport. Dobrze będą się czuły także u osób spokojnych, które na co dzień wolą spędzać czas w domu.
Przedstawiciele rasy są ciekawscy i odważni, chętnie badają nowe miejsca i zakamarki, czy to w domu, czy w ogrodzie. Silnie zżywają się z członkami rodziny i źle znoszą samotność, dlatego nie powinny być zbyt długo same. Nie będą szczęśliwe pozostawione same sobie na cały dzień. Lubią dzieci i wspólne zabawy z nimi, są wobec nich tolerancyjne i łagodne, jednak nie będą cierpliwie znosić stale powtarzających się zaczepek czy ciągnięcia za ogon. Wobec obcych schipperke jest dość nieufny i zdystansowany. Nie sprawdzi się jako typowy stróż i obrońca domu, ponieważ ze względu na swoje rozmiary nie jest w stanie odpowiednio zareagować. Dzięki jednak głośnemu szczekaniu zawsze ostrzeże domowników, jeśli pojawi się ktoś nieznajomy.
Pielęgnacja psów schipperke – najważniejsze informacje
Pielęgnacja schipperke jest niezwykle prosta i ogranicza się do regularnego szczotkowania i mycia pupila. Sierść jest bardzo odporna na niesprzyjającą pogodę, rzadko się kołtuni i nie linieje zbyt mocno. Martwe włosy psa warto wyczesywać raz na dwa tygodnie, kąpiele zaś należy dopasować do indywidualnych potrzeb i aktywności zwierzęcia.
Zdrowie i choroby rasy schipperke
Psy schipperke z reguły cieszą się dobrym zdrowiem. Dzięki odpowiedniej opiece ze strony właściciela mogą cieszyć się świetną kondycją nawet do późnej starości. Przedstawiciele rasy nierzadko żyją nawet 17 lat.
Czworonogi są obarczone ryzykiem wystąpienia choroby genetycznej – galaktosialidozy. Psy, u których potwierdzono to schorzenie, powinny zostać wykluczone z reprodukcji. Wśród schipperke odnotowuje się także większą niż u innych ras zachorowalność na dysplazję pęcherzykową włosów czarnych oraz hiperglikemię. U niektórych psów obserwuje się również poważne wady uzębienia.
Zobacz także:
- Psy wykorzystywane są do nielegalnych polowań. "Panuje takie chore przekonanie, że głodny chart będzie szybciej biegał"
- Masz psa tej rasy, ale nie uzyskałeś wcześniej pozwolenia? Możesz trafić do więzienia
- Jaki ma charakter pies rasy chart angielski whippet? Ile kosztuje?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: M-Production/Getty Images