Jedzenie, które skraca nam życie. "Takich rzeczy trzeba unikać"

1E5A9254
Czy hot-dog zabiera nam 36 minut życia?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pewne produkty spożywcze mogą skrócić, a niektóre wydłużyć nasze życie. Tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Michigan. Jak się okazuje, lubiany przez dzieci i dorosłych hot-dog jest w stanie odebrać nam 36 minut. Jakich produktów powinniśmy zatem zdecydowanie unikać, a które wprowadzić do naszej diety? Te kwestie wyjaśniła w dzień Dobry TVN dietetyczka Milena Nosek.

Produkty, które skracają życie

Zdrowa i zbilansowana dieta wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także funkcjonowanie organizmu oraz stan cery. Niestety na rynku znaleźć możemy coraz więcej przetworzonej żywności. Choć smaczna, negatywnie działa na poszczególne narządy i układy w organizmie człowieka, jak żyły i tętnice, czyli układ krążenia, wątrobę, trzustkę, jelita - układ pokarmowy, ale i na cały układ hormonów zawiadujący życiem. Pojawiające się schorzenia będą zaś skracały życie.

Do obliczenia, w jaki sposób konkretny produkt wpływa na zdrowie, badacze wykorzystali indeks żywieniowy "Health Nutritional Index" wcześniej opracowany z dietetykiem i współautorem badań. Opracowano go na podstawie danych z badania epidemiologicznego Global Burden of Disease (GBD). Korzystając z zebranych danych autorzy obliczyli (w minutach), jak dany produkt wpływa na zdrowie człowieka. Badanie pokazuje, że jeden hot dog skraca nasze życie o 36 minut, a dla kontrastu zjedzenie jednego ogórka może je wydłużyć o około 10 minut.

Do produktów szkodliwych należą: hot-dog, cheeseburger, krakersy, kupna wędlina, kruche chrupiące ciastka z czekoladą, donuty i gazowane kolorowe napoje. Jak się okazuje, szkodliwe są nie tyle same produkty, co substancje w nich zawarte tj. cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, sól, słodziki, utwardzony olej palmowy, substancje spulchniające, barwniki, wzmacniacze smaku, konserwanty, akrylamid.

- Jako specjalista od spraw żywienia skupiam się na wartościach odżywczych. Parówki to ultraprzetworzone mięso, zupa instant też nie jest zdrowa, jest tu wiele sztucznych składników. Takich rzeczy trzeba unikać, w sklepie czytać składy – tłumaczyła dietetyczka Milena Nosek. .

Wyeliminować powinniśmy także produkty, których sami nie zrobimy w warunkach domowych. Zatem dla własnego zdrowia pożegnać trzeba się z pieczywem tostowym, bułeczkami maślanymi, smarowidłami do pieczywa typu margaryny, kremami, jogurtami owocowymi, posiłkami do odgrzewania, słodzonymi płatkami zbożowymi typu granola czy deserami instant.

Jak zachować zdrowie i zdrowy rozsądek?

Dla dobrego samopoczucia zarówno fizycznego jak i psychicznego powinniśmy definitywnie wyeliminować przetworzoną żywność. Niestety wiele osób nie wyobraża sobie kawy bez deseru czy miesiąca bez pizzy. Wszystko jest dla ludzi, jednak liczy się umiar i dobre decyzje. Zamiast pizzy mrożonej postarajmy się zrobić w domu zdrowszą wersję, a przetworzone ciastka zamieńmy na dobrej jakości czekoladę.

Które produkty wydłużają życie

Nasza gościni wymieniła produkty, które przyczyniają się do wydłużania życia. Banany to dodatkowe 13,5 minuty, ogórki 10 minut, a kanapka z masłem orzechowym i dżemem plus 33 minuty.

- Warzywa z dobrych źródeł, pieczywo z maksymalnie 4 składnikami i dobre pożywienie może nam to zbalansować. Jednak nie opłaca się jeść żywności, która nie jest zdrowia - podsumowała dietetyczka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?