Góralskie domy zachwycają turystów, a ich wyjątkowy charakter inspiruje architektów. Chętnych na zakup drewnianego domu nie brakuje, czy to za sprawą wyjątkowego wyglądu nieruchomości, czy też magicznych zdobień. Jakie kiedyś powstawały takie budynki? Czy tradycja przetrwała wraz z postępem technologicznym? Tego dowiemy się z reportażu Dzień Dobry TVN.
Tradycja drewnianych domów a nowa moda
Jednym z najstarszych domów na Podhalu jest Chałupa Gąsieniców Sobczaków.
- Góralskie domy były budowane z drewna, ze świerków. Były to połówki drzew zwane płazami. Układało się to jedno na drugie, a pomiędzy była użyta wełnionka do uszczelnienia tych szpar, które pozostawały. Okienka były małe. Wewnątrz domu było ciemno - powiedziała Anna Kula, opiekun ekspozycji Muzeum Tatarzańskiego.
Współczesne domy góralskie są większe i choć styl został zachowany, to w dużej mierze prace cieśli zastąpiły maszyny.
- Drewno na początku pozyskujemy w lesie. Tam zaczyna się historia domu. Później drewno jest frezowane, następnie ludzka ręka wycina w nim łączenia, tak zwane zamki. Akurat tego nie jest w stanie zastąpić maszyna. Budownictwo na przestrzeni lat mocno się zmieniło. Dzisiaj stosuje się bardzo dużo oszklenia do tego betonu, metalu. Wszystko zmienia się z duchem czasu - przekazał Jan Król, który buduje góralskie domy. - Kiedyś ozdoby, zarówno w budynkach, jak i na meblach, wykonywane były ręcznie. Dzisiaj, technikę tę zastąpiły centra obróbcze, choć i tak maszyny nie są do końca w stanie zastąpić ludzkiej ręki - dodał.
Jak góralskie domy zmieniły się na przestrzeni lat?
Technika budowania góralskich domów nieco się zmieniła, ale rola sosrębu, czyli bogato zdobionej belki podtrzymującej strop, nadal jest istotna.
- Sosręb jako poprzeczna belka w budynku drewnianym, poza funkcją konstrukcyjną, pełniła również funkcję ozdobną. Na sosrębie oprócz rozety była data powstania budynku, były nazwiska cieśli, właściciela budynku, fundatora. Były również montowane tam skrytki na biżuterię - przyznał Jan Król.
Od czego zależy cena budowy drewnianego domu? Zobacz materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oblicz, jaką energię ma numer twojego domu lub mieszkania. Eksperci od feng shui podpowiadają
- Wybieramy podłogi do domu. "Praktyczne rozwiązanie i łatwe do utrzymania"
- Jak wybudować dom i nie zbankrutować? "Można zaoszczędzić nawet 280 tys. złotych"