Boris Kudlička: od sceny operowej do architektury. Odkryj fascynujący świat znanego scenografa

Boris Kudlička: od sceny operowej do architektury. Odkryj fascynujący świat znanego scenografa
Źródło: Dzień Dobry TVN
Światowej sławy scenograf zmienił zawód
Światowej sławy scenograf zmienił zawód
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Boris Kudlička to znany scenograf, którego życie to nieustające tworzenie, od realizacji spektakli po projektowanie budynków. Ekipie Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej dwudziestoletniej karierze na scenie operowej i fascynacji architekturą. Jak artysta łączy te dwie pasje?

Fascynacja operą i architekturą

Boris Kudlička przyznał, że opera była dużą częścią jego życia przez ostatnie dwie dekady. Jego fascynacja nią, a także architekturą rozpoczęła się od spotkania z Andrzejem Kreütz-Majewskim, znanym scenografem, który stał się dla niego ważnym mentorem.

- Zawsze fascynowało mnie połączenie sztuk wizualnych i architektury. Mama jako osoba pracująca w biurze architektonicznym, ojciec jako malarz, więc scenografia była naturalnym połączeniem tych dwóch dziedzin - powiedział Kudlička.

Twórczość na różnych płaszczyznach

Boris Kudlička nie ogranicza się tylko do sceny operowej. Projektuje także budynki, co podobnie jak tworzenie scenografii, wymaga kreowania przestrzeni i opowiadania historii.

- Boris szuka nowego etapu. Opera to są takie motyle. One się pojawiają i znikają. Natomiast dzieła architektoniczne zostają między nami na stałe. (...) Wydaje mi się, że Boris robi teraz naprawdę to, czego chce i za co odpowiada całkowicie. Jego architektura będzie większa niż opery, które robił albo równie wspaniała - wskazał reżyser Mariusz Jerzy Treliński.

- Ten plan może nie był do końca zamierzony. Definiowano mnie jako architekta, że ta scenografia jest taka architektoniczna. Architektura dzisiaj jest naturalną kontynuacją. (...) Pracuję z moim teamem w jednym biurze. Uczymy się, rozwijamy. To jest dla mnie kluczowe w kontekście mojego rozwoju osobistego. Takim może najbardziej przełomowym momentem była realizacja Hotelu Europejskiego - stwierdził Boris.

Co bohater naszego reportażu wykonał na potrzeby jednego z najdroższych hoteli w Polsce? Dowiecie się o tym z materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości