Neuroarchitektura - czym jest?
Jak wyjaśniła dr Joanna Jurga, neuroarchitektura jest podejściem do projektowania, wykorzystującym aparaturę do pomiarów medycznych, m.in. funkcjonalny rezonans magnetyczny.
- To, co może być męczące i na pewno dla wielu ludzi bardzo jest, to jest to, że każda elewacja wygląda inaczej. Zakładając, że co najmniej 8 godzin dziennie gapisz się w jakiś monitor i następnie przychodzisz w przestrzeń, gdzie wszystko jest kolorowe i "od sasa do lasa", to twój mózg, mówiąc delikatnie, wypływa uszami, bo on jest tylko stymulowany ogromną ilością nieusystematyzowanych wzorów, patternów i kolorów - mówiła ekspertka.
Jak projektować przestrzeń dobrą dla naszego mózgu?
Jednym z częstych problemów we wnętrzach w Polsce jest oświetlenie, które ekspertka określa "prosektoryjnym, laboratoryjnym".
- W kuchniach, w łazienkach dobrze jest stosować światło neutralne. Byłoby dużo przyjemniej pod kątem takiej przytulności, nie miałabyś wrażenia, że wiesz, że tniesz coś przerażającego na desce - mówiła badaczka.
Przestrzenie, w których przebywamy, odbieramy wszystkimi zmysłami, również słuchem. Przy złej aranżacji pojawia się echo. - To echo jest super nieprzyjemne dla naszego systemu nerwowego i my się bardziej męczymy - dowiadujemy się.
Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę aranżując wnętrza? Tego dowiecie się z materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tajemnica bloków z wielkiej płyty: od miłości do nienawiści
- Zbudował dom kopułowy. "Cały czas muszę robić coś nowego"
- Egzotyczne palmy w domu i na balkonie. Ekspertka zdradza największe grzechy w pielęgnacji