Choć terminu "mid-century modern" zaczęto używać w połowie lat 50. XX wieku, sformalizował się dopiero przed 1990 r. Ten wyjątkowy styl w architekturze bazował na równowadze, ograniczeniu zbędnych zdobień, a także obcowaniu z naturą. Dzięki swej uniwersalności i ponadczasowości do dziś zachwyca projektantów. Na czym jeszcze polega jego fenomen?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Początki stylu mid-century modern
Mid-century modern to styl, który zasłynął w architekturze, projektowaniu wnętrz i designie w połowie XX w. Powojenne podejście do budownictwa wniosło do branży powiew świeżości. Bogacąca się klasa średnia zaczęła porzucać wielkomiejskie centra na rzecz klimatycznych przedmieść, a także poszukiwać przestronnych i nowoczesnych przestrzeni.
W pełni zaczął kształtować się w drugiej połowie lat 40. XX w. Jego rozwojowi towarzyszył wówczas rozwój technologii, a także optymistyczne patrzenie w przyszłość.
Czym charakteryzuje się mid-century modern?
Mid-century modern, w przeciwieństwie do poprzedzających go stylów, odarto niemal ze wszystkich ornamentów i zdobień - powszechne było projektowanie przestrzeni prostych i łatwych w użytkowaniu. Dominowało użycie naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna, które zestawiano z metalem.
Tak pozostało też do dziś - tworzone w oparciu o mid-century modern budynki i wnętrza łączą w sobie modernizm i naturalność. W stylu tym dominują spokojne, naturalne barwy, takie jak, m.in. brązy, beże i biele.
Ta oryginalna estetyka zrewolucjonizowała branżę meblarską - ikoniczne projekty, takie jak fotel Barcelona Waltera Knolla czy stolik kawowy Isamo Noguchiego, stały się ponadczasowymi elementami wystroju wnętrz. Dziś zajmują honorowe miejsce w wielu mieszkaniach oraz biurach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowe zasady zwiedzania Koloseum. Jakie zmiany czekają turystów?
- Dlaczego warto zwiedzić Panteon? Historia i architektura zabytku
- Schody Hiszpańskie w Rzymie – przesądy i ciekawostki. Dlaczego warto je zobaczyć?