Publiczne sieci internetowe czy punkty ładowania telefonów pozornie wydają się bezpieczne, jednak nierozważni użytkownicy mogą spotkać się z nieprzyjemnościami. Amerykańskie służby przestrzegają, iż korzystając z nich możemy paść ofiarą cyberprzestępców. Jak się przed tym uchronić wyjaśnił Daniel Suchocki – biegły sądowy z zakresu informatyki.
Jak bezpiecznie korzystać z publicznego WiFi?
Internet towarzyszy nam współcześnie niemal na każdym kroku. Nic więc dziwnego, że czasem potrzebujemy skorzystać z publicznej sieci WiFi lub podłączyć telefon do ogólnodostępnego ładowania na przykład na lotnisku czy dworcu. Jak przyznaje Daniel Suchocki, biegły sądowy z zakresu informatyki, korzystanie z takich udogodnień czyni z nas łatwy łup dla hakerów.
- Tu chodzi o takie ładowarki, gdzie wystają kable USB. [...] Bądź mamy gniazdka USB. Trzeba pamiętać, że jeśli podpinamy telefon do komputera, żeby go naładować, to tam nie dzieje się tylko ładowanie. [...] Tam się wiele rzeczy dzieje, także fizycznie jest możliwe, aby ktoś coś zaimplementował - ostrzegał Daniel Suchocki.
Jak się ustrzec przed hakerami?
Daniel Suchocki w rozmowie z Dzień Dobry TVN zaznaczył, że gdy korzystamy z publicznego WiFi nie powinniśmy logować się do naszych prywatnych kont. Lepiej wykorzystać tego typu sieć do sprawdzenia na przykład mapy lub rozkładu jazdy. Ponadto według eksperta – zawsze warto mieć przy sobie własną ładowarkę lub power bank. Jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo na co dzień – musimy pamiętać o ustawianiu skomplikowanych haseł, które trudno odgadnąć.
- Ataki na sieciach bezprzewodowych znane są od wielu lat. [...] Musimy brać pod uwagę to, że w tych sieciach jesteśmy równi, więc każdy każdego może podsłuchać czy coś podłożyć […] Nie logujmy się do banku, do poczty elektronicznej. [...] Nie podawajmy wrażliwych danych w sieciach, w których nie możemy zaufać, kto oprócz nas jeszcze jest – tłumaczył ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Dowbor ma na ciebie wywalone". Jak Joanna Koroniewska skomentowała słowa hejterki?"
- Dlaczego media społecznościowe nas uzależniają? Ekspertka wskazuje na "efekt złotej rybki"
- Nowy model sztucznej inteligencji. Chat GTP-4 zastąpi internetową wyszukiwarkę?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: FangXiaNuo/Getty Images