Tworzenie muzyki online nie jest trudne, chociaż wymaga sporo czasu oraz pracy. Jeszcze pod koniec XX wieku nagrywanie muzyki elektronicznej wymagało dobrego sprzętu oraz oprogramowania. Teraz okazuje się, że właściwie każdy we własnym domu, przy pomocy komputera i kilku programów, może stworzyć autorski utwór .
Na czym polega tworzenie muzyki na komputerze?
Osoby kreatywne i zmotywowane mogą tworzyć utwory muzyczne zarówno online, jak i wykorzystując specjalne programy komputerowe. Cały proces tworzenia muzyki składa się z kilku etapów:
- komponowania, czyli stworzenia formy nutowej danego utworu;
- aranżacji, czyli ustalenia stylu muzycznego;
- zarejestrowania finalnego brzmienia dźwięków oraz głosu (jeśli utwór ma słowa);
- miksowania, czyli najtrudniejszego etapu, który polega na połączeniu wokalu i zarejestrowanych instrumentów;
- tak zwanego masteringu, czyli przycięcia ścieżki dźwiękowej, zmiany barwy głosu itp.
Na czym polega tworzenie muzyki na komputerze?
Osoby kreatywne i zmotywowane mogą tworzyć utwory muzyczne zarówno online, jak i wykorzystując specjalne programy komputerowe. Cały proces tworzenia muzyki składa się z kilku etapów: Producenci po stworzeniu utworu muzycznego zwykle starają się, aby dana piosenka osiągnęła sukces komercyjny. W tym celu piosenkę zamieszczają w internecie oraz przesyłają do rozgłośni radiowych. Z kolei amatorzy, którzy tworzą muzykę samodzielnie, decydują się często na umieszczenie piosenek w serwisach stockowych, czyli internetowych platformach handlowych, na których kontaktują się ze sobą sprzedający i kupujący. Firmy zewnętrzne liczą na zysk i prowizję ze sprzedaży danego utworu i zajmują się marketingiem. Autorzy, którzy tworzą muzykę online, mogą także uruchomić własny kanał na YouTubie lub wypromować stronę internetową, przez którą będą poszukiwać potencjalnych wytwórni muzycznych.
Jak można tworzyć muzykę online?
Wiele osób marzy o tym, aby tworzyć muzykę z pomocą komputera. Okazuje się, że nie jest to takie trudne. Przygodę z komponowaniem utworów muzycznych najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego oprogramowania, czyli tzw. DAW (Digital Audio Workingstation). Każdy DAW posiada różne możliwości i opcje, dlatego nie ma znaczenia, jaki rodzaj muzyki dana osoba zamierza tworzyć. Można wymienić kilka najpopularniejszych programów, które nadają się do użytku domowego. Są to:
- Ableton (cena to około 600 euro),
- FL Studio 12 (koszt to około 700 euro),
- Zynewave Podium (za około 50 euro),
- Fruity Loops (cena w przedziale od 300 złotych do 1000 złotych, w zależności od wersji),
- Anvil Studio (aplikacja darmowa),
- ACID Pro, czyli program wyprodukowany przez firmę Sony, który jest bardzo zaawansowany (koszt to około 600 złotych).
Na początku tworzenie muzyki wydaje się być skomplikowanym procesem, dlatego bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z wersji próbnych niektórych oprogramowań lub wykorzystanie darmowych programów online. Co więcej, w internecie można znaleźć wiele poradników dotyczących tworzenia muzyki na komputerze. Oprócz tego można także skorzystać z pomocy specjalisty, na przykład korepetytora.
Co jest ważne podczas tworzenia muzyki na komputerze?
Osoba, która chce zostać producentem muzycznym, powinna być przygotowana na bardzo ciężką pracę. Amatorzy często decydują się na początku na tworzenie muzyki techno lub disco-polo, które (ze względu na powtarzający się bit) wydają się dosyć proste. Dobrze jednak pamiętać o tym, że to praktyka czyni mistrza, dlatego najpierw najlepiej osłuchać się z już istniejącymi utworami danego gatunku, a następnie przejść do komponowania własnych kawałków. Proces produkowania utworów muzycznych jest bardzo złożony – wymaga wcielenia się w kilka ról jednocześnie, tj. autora, producenta, realizatora i muzyka.
Komponowanie muzyki z pewnością będzie łatwiejsze, jeśli zdobędziemy wiedzę na temat zapisów nutowych, korekty i syntezy dźwięków, a także rytmów, które podobają się publiczności. Osobom, które chociaż trochę znają się na tworzeniu utworów muzycznych i same grają na jakimś instrumencie, łatwiej jest stworzyć interesującą i chwytliwą melodię.
Bardzo ważna jest także regularna praktyka i nie poddawanie się. Zamiast porównywać własne utwory z piosenkami z radia, lepiej jest zestawić swoje pierwsze kompozycje z tymi, które tworzy się po kilku miesiącach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sara James odpadła z "America's Got Talent: All Stars". "Dziękuję za całe wsparcie"
- Jak zrodził się fenomen Artura Rawicza? "Wychodzę z założenia, że artysta jest taką samą osobą, jaką my jesteśmy"
- Iggy Pop zachwycony polskimi muzykami. Puścił braci Kacperczyk w radiu
Autor: Adam Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Michael Kai/GettyImages