Timeless Film Festival Warsaw, czyli uczta dla fanów dobrego kina. Poznaj harmonogram

Untitled
Źródło: Dzień Dobry TVN
Festiwalowe Love
Festiwalowe Love
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Timeless Film Festival Warsaw powstał, by ponownie wprawić w ruch klasykę kina. W dniach 8-15 kwietnia czeka na nas 300 seansów, 130 pełnych metraży i 80 filmów krótkometrażowych z 31 krajów. To prawdziwa uczta dla fanów dobrego kina. Jak wygląda harmonogram wydarzenia? Sprawdź.

Timeless Film Festival Warsaw

Już 8 kwietnia rusza pierwsza edycja Timeless Film Festival Warsaw. Czeka na nas 300 seansów, 130 pełnych metraży i 80 filmów krótkometrażowych pochodzących z 31 krajów. Festiwal rozpocznie się w poniedziałkowy wieczór o godzinie 19:30 w Filharmonii Narodowej.

To właśnie tam odbędzie się seans "Męczeństwa Joanny d’Arc" (La Passion de Jeanne d’Arc, reż. Carl Th. Dreyer, Francja 1929), któremu towarzyszyć będzie symfonia napisana specjalnie dla festiwalu przez Stefana Wesołowskiego i wykonana przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej. Dzień później zobaczymy tam także pokaz arcydzieła "Furman śmierci" Victora Sjöströma z wizjonerskimi, niepokojącymi obrazami, którego interpretację na organy przygotowała szwedzka organistka i artystka dźwiękowa Ellen Arkbro. Będzie to pierwsza od dekad okazja do obejrzenia w Warszawie filmu niemego z muzyką organową na żywo.

Na finał festiwalu, 15 kwietnia o godz. 19:30, muzykę Pawła Mykietyna z filmu "Io" Jerzego Skolimowskiego w Filharmonii Narodowej wykona Sinfonia Varsovia. Te trzy wydarzenia to część koncertów filmowych, podczas których wystąpią też m.in. kompozytor Wim Mertens, multiinstrumentalistka Eiko Ishibashi czy wiolonczelistka Dobrawa Czocher.

Harmonogram wydarzenia

Największą retrospektywą podczas wydarzenia pozostaje przegląd twórczości wizjonerskiego duetu brytyjskiego kina - Michaela Powella i Emerica Pressburgera. Ich filmy są trudno dostępne w Polsce, a na festiwalu możliwe będzie zobaczenie dziesięciu najważniejszych dzieł tych twórców np. "Życie i śmierć pułkownika Blimpa" czy "Czerwone trzewiki".

Przeglądowi towarzyszyć będzie również wystawa zdjęć portretowych Freda Danielsa. Kuratorzy wystawy, Nigel Arthur (BFI) i Eva Reeves, zaprezentują kilkadziesiąt prac zrealizowanych na planach filmowych Powella & Pressburgera, wprowadzających w estetykę i atmosferę kina połowy zeszłego wieku fotosów.

Podczas Timeless Film Festival Warsaw zobaczymy np. filmy geniuszki komedii Elaine May. Szorstkie kino lat 70. przeplatać się będzie z przepastnymi widowiskami prosto spod ręki mistrza kina kostiumowego – podczas festiwalu będzie można zobaczyć wszystkie filmy historyczne Luchina Viscontiego.

Program wydarzenia obejmuje też polskie produkcje, w tym twórczość np. Stefana Różewicza, polskich dokumentalistów, ale nie zabraknie też klasyków kina. Organizatorzy nie zapomnieli również o bogatym przeglądzie filmów z różnych zakątków świata.

Zobacz pełny harmonogram i wszystkie atrakcje, które czekają na Ciebie w dniach 8-15 kwietnia - TUTAJ.

Timeless Film Festival Warsaw dedykowany jest pamięci Profesora Aleksandra Jackiewicza – krytyka, teoretyka i historyka filmu, którego działalność i myślenie o kinie wpłynęło na całe pokolenia polskich kinomanów i kinomanek. Seanse odbywają się w czterech warszawskich kinach: Muranów, Iluzjon, Atlantic i Muzeum Warszawy – Kino Syrena.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: materiały prasowe

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?