Jak działa sygnalizacja świetlna?
Za działanie sygnalizacji świetlnej odpowiada Centrum Zintegrowanego Systemy Zarządzania Ruchem w Zarządzie Dróg Miejskich w Warszawie. - Na 410 skrzyżowaniach spośród prawie 900, które funkcjonują w Warszawie, działa strategia sterowania, automatycznie zarządzana przez komputer - powiedziała Sebastian Kubanek, zastępca naczelnika z ZDM w Warszawie.
Komputer zmienia długość trwania faz światła czerwonego i zielonego, by najbardziej, jak tylko można, optymalizować ruch samochodowy, tramwajowy, a także pieszych i rowerzystów. - Co 3 minuty tworzony jest nowy program sygnalizacji świetlnej, a co ok. 10-15 minut w zależności od warunków ruchu ten program jest wdrażany na skrzyżowaniach - dodał. Na ulicach, których ten system nie obejmuje, sygnalizacja działa w oparciu o zaprogramowany na stałe cykl zmiany świateł.
Czy istnieje "zielona fala"?
Zielona fala to takie ustawienie sygnalizacji świetlnej na ciągach skrzyżowań, aby kierowcy, którzy jadą z dozwoloną na danym odcinku drogi prędkością, trafiali na zielone światło na kolejnych skrzyżowaniach. Niestety, jeśli pojazdy jadą zbyt szybko lub zbyt wolno - zielona fala się nie pojawi. Znaczenie ma też poziom natężenia ruchu.
Sygnalizacja świetlna obowiązuje również pieszych. Spora część z nas, aby przejść na drugą stronę, wciska specjalny przycisk, który ma spowodować zmianę świateł. Tymczasem nie zawsze takie działanie jest konieczne. - W tym miejscu, gdzie jesteśmy, jest automatyczna detekcja pieszych, czyli inne urządzenia wykrywają obecność pieszego przed jezdnią. Gdy system zostanie poinformowany, że pieszy jest, to zostanie obsłużony - wyjaśnił Bogdan Szatynowski, pracownik ZDM w Warszawie.
Dlaczego w zależności od tego, gdzie wchodzimy na przejście dla pieszych, zależy to, czy uda nam się pokonać całe skrzyżowanie? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ważna zmiana dla kierowców. Od lipca tego nie może zabraknąć w samochodzie
- Jak przygotować auto na wakacyjny wyjazd? "Możemy uratować życie"
- Do Warszawy nie wjedziesz starym autem? Wkrótce wejdą nowe przepisy
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Mateusz Sadowski, Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN