"Co 3 minuty tworzony jest nowy program sygnalizacji świetlnej". Kto i jak nią kieruje?

Jak działa sygnalizacja świetlna?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak działa sygnalizacja świetlna?
Jak działa sygnalizacja świetlna?
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Sygnalizacja świetlna ułatwia poruszanie się po mieście zarówno kierowcom, jak i pieszym. Choć stykamy się z nią niemal na każdym kroku, to mało kto z nas wie, jak ona właściwie działa. Kto nią kieruje i na jakiej zasadzie zmieniają się światła?

Jak działa sygnalizacja świetlna?

Za działanie sygnalizacji świetlnej odpowiada Centrum Zintegrowanego Systemy Zarządzania Ruchem w Zarządzie Dróg Miejskich w Warszawie. - Na 410 skrzyżowaniach spośród prawie 900, które funkcjonują w Warszawie, działa strategia sterowania, automatycznie zarządzana przez komputer - powiedziała Sebastian Kubanek, zastępca naczelnika z ZDM w Warszawie.

Komputer zmienia długość trwania faz światła czerwonego i zielonego, by najbardziej, jak tylko można, optymalizować ruch samochodowy, tramwajowy, a także pieszych i rowerzystów. - Co 3 minuty tworzony jest nowy program sygnalizacji świetlnej, a co ok. 10-15 minut w zależności od warunków ruchu ten program jest wdrażany na skrzyżowaniach - dodał. Na ulicach, których ten system nie obejmuje, sygnalizacja działa w oparciu o zaprogramowany na stałe cykl zmiany świateł.

Czy istnieje "zielona fala"?

Zielona fala to takie ustawienie sygnalizacji świetlnej na ciągach skrzyżowań, aby kierowcy, którzy jadą z dozwoloną na danym odcinku drogi prędkością, trafiali na zielone światło na kolejnych skrzyżowaniach. Niestety, jeśli pojazdy jadą zbyt szybko lub zbyt wolno - zielona fala się nie pojawi. Znaczenie ma też poziom natężenia ruchu.

Sygnalizacja świetlna obowiązuje również pieszych. Spora część z nas, aby przejść na drugą stronę, wciska specjalny przycisk, który ma spowodować zmianę świateł. Tymczasem nie zawsze takie działanie jest konieczne. - W tym miejscu, gdzie jesteśmy, jest automatyczna detekcja pieszych, czyli inne urządzenia wykrywają obecność pieszego przed jezdnią. Gdy system zostanie poinformowany, że pieszy jest, to zostanie obsłużony - wyjaśnił Bogdan Szatynowski, pracownik ZDM w Warszawie.

Dlaczego w zależności od tego, gdzie wchodzimy na przejście dla pieszych, zależy to, czy uda nam się pokonać całe skrzyżowanie? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości