Malvertising - na czym polega?
Malvertising to zbitka słów malicious (złowrogi, złośliwy) i advertising (reklama). - To jest zjawisko, które jest dla nas bardzo niebezpieczne (...), zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Dlatego mówimy o tym dzisiaj. Wchodzimy na określoną stronę internetową i widzimy reklamę, która informuje np. o ekstra pigułkach, które pomogą nam schudnąć albo o ekstra diecie, albo metodzie na zarobienie bardzo dużych pieniędzy. Wykorzystuje najczęściej nielegalnie wizerunek osób publicznych. Okazuje się, że klikamy w tego typu reklamę i ona albo już zawiera kod złośliwy, czyli sam fakt odznaczenia takiej reklamy jest dla nas niebezpieczny, albo odznaczamy taką reklamę i jesteśmy przeniesieni na stronę, która dopiero infekuje nasz komputer - wyjaśnił dr Maciej Kawecki w Dzień Dobry TVN.
Jak podkreślił ekspert, z roku na rok częstotliwość zjawiska wzrasta o kilkaset procent. Szkodliwe oprogramowanie, które ściągniemy na komputer, może spełniać kilka funkcji. Jedna z nich ma na celu kradzież danych logowania lub innych danych wrażliwych (keyloggera). Kolejna może wciągnąć użytkowników do botnetu spamowego. - Klikając w taką reklamę nasze kontakty, komunikacja jest podpinana pod sieć botów, która adresuje względem nas ogromną ilość niezamówionej informacji, czyli po prostu spamu - zaznaczył nasz gość.
Obok wymienionych funkcji możemy zainstalować fałszywą aplikację antywirusową oraz złośliwe pliki cookies.
Malvertising - jak się przed nim uchronić?
Zdaniem Macieja Kaweckiego są dwa sposoby: uważać na reklamy z clickbaitowym tytułem oraz aktualizować programy antywirusowe.
- Dam sobie rękę uciąć, że część z państwa ma programy antywirusowe. Jeżeli na komputerze pojawia nam się informacja o konieczności aktualizowania takiego oprogramowania, to klikamy opcję: "za 7 dni", "za 30 dni", czyli robimy wszystko, żeby nie aktualizować oprogramowania, bo to powoduje, że np. przez 5 minut nie możemy korzystać z komputera (...). Nie róbmy tego. Jeśli tylko możemy korzystać z aktualizacji oprogramowania, to róbmy to. Tego typu aktualizacje powodują, że złośliwe kody są w jakiś sposób wychwytywane - wyjaśnił nasz gość.
Dlaczego w wakacje jesteśmy szczególnie narażeni na malvertising? Odpowiedź na to pytanie poznasz w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Google rozda 43 tysiące laptopów. Kto je dostanie?
- 14-latek najmłodszym przedsiębiorcą. "Muszę wprowadzić innowacyjny napęd do samochodu elektrycznego"
- mObywatel – nowe funkcje w rządowej aplikacji. Czy zastąpi dowód osobisty?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News