Odkryto osłonę gwarantującą niewidzialność. "To, co w Harrym Potterze było fikcją, dzisiaj zaczyna być prawdą"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Kilka tygodni temu media obiegła informacja, że udało się odkryć tzw. tarczę niewidzialności. Na czym ona polega? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert ds. nowych technologii, Maciej Kawecki.

Czym jest tarcza niewidzialności?

Od 2020 roku krążą w sieci filmy pokazujące próby stworzenia osłon gwarantujących niewidzialność, ale nikomu nie udało się do tej pory zbudować skutecznego rozwiązania. Jednak niedawno sukces w tym temacie odniósł brytyjski startup Invisibility Shield Co., który skonstruowali lekką, przenośną osłonę, wielkością przypominającą ekran telewizora, za którą użytkownik może się schować.

- Cały proces nazywamy tzw. scenogramem soczewkowym. Jest takie pleksi polimerowe, które składa się z bardzo dużej ilości soczewek ułożonych pionowo. (...) Światło odbija się od osoby, która znajduje się za tą tarczą, a następnie soczewki załamują to światło w taki sposób, że do nas nie dociera i pokazują to, co jest za plecami. I to pokazuje, że tak naprawdę obraz rzeczywistości, który my widzimy, to jest nic innego, jak kąt odbicia światła od określonych rzeczy - tłumaczył Maciej Kawecki w Dzień Dobry TVN.

Znaczenie osłon gwarantujących niewidzialność

Wynalazek ten może znaleźć praktyczne zastosowanie w sektorze militarnym. Twórcy projektu zaznaczyli, że nie będzie on sprzedawany do Rosji, ani Białorusi. Drugim miejscem, w którym tarcza niewidzialności może zostać wykorzystana, jest show-biznes, scena, performance czy teatr. Najważniejsze w tym osiągnięciu jest jednak to, że w nauce pokonujemy kolejne granice.

- Tarcza lepiej funkcjonuje na jednolitym tle, niż dużo bardziej urozmaiconym. (...) To pokazuje, do jakiego momentu dzisiaj dochodzimy w rozwoju technologii. To, co w Harrym Potterze było absolutną fikcją, dzisiaj zaczyna w jakiś sposób być prawdą - dodał Maciej Kawecki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości