Betlejemskie Światło Pokoju - na czym polega inicjatywa?
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem braterstwa, pokoju i tolerancji. To płomień, który jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Betlejem i dzięki zaangażowaniu wielu osób jest przekazywany z kraju do kraju w nienaruszonej formie.
- W Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień i co roku mała dziewczynka albo chłopiec lecą tam zapalić tę pierwszą świeczkę od tego wiecznego płomienia. Lądują w Austrii i stamtąd rusza już taka lądowa sztafeta, w której odbierają słowaccy skauci światło, a później przekazują nam - tłumaczy Martyna Kowalska, naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego.
Harcerze z Polski już po raz 32. biorą udział w tej międzynarodowej sztafecie. Uroczyste odebranie Betlejemskiego Światła Pokoju od słowackich skautów odbyło się 11 grudnia o 8:00 w Konkatedrze Siedmiu Boleści NMP w Popradzie.
Betlejemskie Światło Pokoju dla Ukrainy
Symboliczne światło pokoju, które mogłoby powstrzymać ogień wojny, jest teraz bardzo potrzebne pogrążonej w konflikcie militarnym Ukrainie. Polscy harcerze spotkali się z tamtejszymi skautami na przejściu granicznym w Medyce, by wręczyć im lampion i podzielić się pochodzącym z Betlejem płomieniem.
- W tym roku, jak i w latach ubiegłych, przekazaliśmy światło również skautom i skautkom z Ukrainy. To przekazanie na pasie granicznym pomiędzy terytorium Polski i Ukrainy było bardzo symboliczne, i wzruszające, bo to właśnie za naszą wschodnią granicą toczy się wojna - zaznacza Martyna Kowalska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 24-letnia Sabina opiekuje się nastolatką z Ukrainy. Dlaczego się na to zdecydowała?
- "Szlachetna Paczka" od Dzień Dobry TVN. "Razem naprawdę możemy działać cuda"
- Wieńce, które tworzą w domu świąteczny klimat. Jak je zrobić? "Technika jest prościutka"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Daria Bobak
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News