Styl życia

Wieńce, które tworzą w domu świąteczny klimat. Jak je zrobić? "Technika jest prościutka"

Styl życia

Autor:
Berenika
Olesińska
Wianki świąteczne
Wianki świąteczneDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Święta zbliżają się dużymi krokami, dlatego w wielu domach pojawiły się przybrane bombkami i światełkami choinki, które zajmują zaszczytne miejsca salonów i jadalni. Na tym jednak nie koniec bożonarodzeniowych dekoracji. Małgorzata Niska, prekursorka florystyki w Polsce, doradziła w Dzień Dobry TVN, jak ozdobić drzwi frontowe, by od samego progu czuć magię tego wyjątkowego grudniowego okresu.

Czym różni się wieniec świąteczny od wieńca adwentowego?

Wieniec adwentowy jest istotnym w religii symbolem oznaczającym początek nowego roku kościelnego. Wykonuje się go z gałązek drzewa iglastego, do których mocowane są cztery świece zwiastujące narodziny Chrystusa. Zgodnie z tradycją każdą z tych świec zapala się w kolejną niedzielę grudnia - tak, by w Wigilię wieniec był w całości oświetlony.

Wieniec świąteczny to natomiast kontynuacja tradycji tworzenia wieńców adwentowych. Ozdabiamy nim drzwi, aby pogłębić atmosferę świąt i już od progu odczuwać grudniowy klimat. W ich tworzeniu uwzględnia się symbolikę związaną z celebrowaniem Bożego Narodzenia.

Wieniec świąteczny - jak go zrobić?

Wieńce, które w okresie świątecznym ozdabiają nasze domy, mają różne formy, rozmiary i zastosowanie. Niektóre wiszą na drzwiach, inne dekorują wigilijny stół, a kolejne upiększają ściany niczym żywy obraz. Większość z nich przyjmuje jednak tradycyjne, opływowe kształty.

Zazwyczaj są tworzone z gałęzi wiecznie zielonych, czyli m.in. z: bukszpanu, cisu, jemioły, ostrokrzewu i jałowca. Ich elementami ozdobnymi mogą być: jabłka, suszone śliwki, rodzynki, pierniki, wyroby z cukru, wstążki i świece, a także wycięte z papieru figurki oraz symbole.

- To są takie kółka o szerokości 6 milimetrów do robienia łapaczy snów. Technika jest bardzo prościutka. Potrzebujemy drucików - tłumaczy Małgorzata Niska, która przed kamerami Dzień Dobry TVN zaprezentowała, jak krok po kroku nawijać rośliny na specjalnie przygotowany stelaż. Więcej w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości