Jak rozsądnie korzystać z internetu?
Internet stał się wszechobecny w naszym życiu. Nie da się od niego całkowicie odciąć, dlatego trzeba nauczyć się rozsądnie z niego korzystać. W ocenie Beaty Sobczyk trzeba położyć nacisk nie na to, ile czasu dziecko spędza w sieci, ale jak z niej korzysta. - To jest trochę tak, jak z jedzeniem. Jak zapytamy się dziecka - bez względu na jego wiek - jakie zasady odnośnie jedzenia panują w jego domu, to dziecko będzie coś wiedziało - ile może jeść cukru, co jest zdrowe, co jest bardziej wskazane, a co mniej, na ile może sobie pozwolić na drobne odstępstwa. Podobnie jest z internetem. Pilnujmy rzeczy, które są naprawdę ważne dla naszego zdrowia, rozwoju i dobrostanu - powiedziała Beata Sobczyk.
W ocenie ekspertki jedną z kwestii, o którą należy zadbać, jest zdrowy sen. Tym samym z pokoju dziecka, ale i rodziców powinien zniknąć telefon. - To jest bardzo ważne. Żeby zasady działały, muszą dotyczyć całej rodziny - dodała. Zdaniem edukatorki, zamiast zakazywać i ograniczać dziecku czas, który może spędzić w sieci, trzeba się skupić na czasie bez internetu. - Żeby posiłki były bez telefonu, żeby spacer był bez telefonu - wyjaśniła.
Jak ustalić z dzieckiem zasady korzystania z internetu?
Wszystkie zasady dotyczące tego, jak dziecko powinno korzystać z internetu, nie mogą być narzucone przez dorosłych. Te reguły należy ustalić wspólnie z nastolatkiem. Trzeba go wysłuchać i poznać jego punkt widzenia. - Uwzględniamy potrzeby dziecka. Ustalamy wspólnie (...). Jeżeli odwołujemy się do tego, jako do wartości naszej rodziny, że jesteśmy rodziną, która lubi być ze sobą i jemy posiłki bez telefonu, żeby ten czas był nasz - to zupełnie inaczej działa - stwierdziła specjalistka.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy ustalaniu takich zasad? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Książeczki dla dzieci tłumaczące wojnę w Ukrainie. "Historia myszek, które uciekają z lasu"
- Pierwsze w historii "Dziecko Roku magazynu Time". Kim jest 16-letnia Gitanjali Rao?
- Jak przetrwać szkołę? Ekspert poleca metodę pomodoro
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News