Temat Ukrainy na rozdaniu Oscarów. Kto nawiązał do wojny podczas prestiżowej gali?

Jason Momoa z poszetką w barwach Ukrainy
Jason Momoa z poszetką w barwach Ukrainy
Źródło: ABC/Contributor/Getty Images
94. gala rozdania najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie przeszła właśnie do historii. Choć wydarzenie skupione było na kinematografii, kilka razy w czasie jego trwania nawiązano do wojny w Ukrainie. Niestety zabrakło łączenia z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Oscary 2022 a wojna w Ukrainie

Przed oscarową galą kilka gwiazd apelowało o to, by wykorzystać filmowe wydarzenie, które skupia miliony widzów na całym świecie, do nagłośnienia sytuacji w Ukrainie. Amy Schumer chciała, by podczas gali połączyć się z Wołodymyrem Zełenskim bądź wyemitować nagrane wcześniej przez niego przemówienie.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Sean Penn miał podobne zdanie i uprzedzał, że jeżeli prezydent Ukrainy nie dostanie szansy wypowiedzi, aktor przetopi swoje dwie prestiżowe statuetki, które otrzymał za pierwszoplanowe role w "Rzece tajemnic" i "Obywatelu Milku".

Mila Kunis i apel na Oscarach 2022

Od momentu rozpoczęcia gali komediowe trio prowadzących rozbawiało publiczność. W swoich żartach Wanda Sykes, Amy Schumer i Regina Hall nawiązywały m.in. do seksizmu, rasizmu Hollywood czy pandemii COVID-19. Nawet Amy Schumer, która wcześniej podkreślała wagę sytuacji, nie wspominała przez długi czas o Ukrainie. Wszystko zmieniło się po 1,5 godzinie trwania wydarzenia, kiedy na scenę wyszła pochodząca z Ukrainy Mila Kunis, by zapowiedzieć piosenkę.

- Niedawne wydarzenia na świecie nie napawają optymizmem. Kiedy patrzymy na siłę i dumę ludzi zmagających się z takim koszmarem, trudno nie być poruszonym. Podziwiamy wszystkich, którzy walczą dalej, mimo ogarniającej ciemności - powiedziała Mila Kunis na gali.

Po utworze organizatorzy gali postanowili wyświetlić na ekranach specjalną prośbę o uczczenie minutą ciszy ofiar wojny w Ukrainie. Na planszy można było przeczytać również: "Chociaż film jest dla nas ważnym narzędziem, by wykazać się człowieczeństwem w czasach konfliktu, rzeczywistość jest taka, że miliony ukraińskich rodzin potrzebują jedzenia, opieki zdrowotnej, czystej wody oraz służb ratowniczych. Zasoby są ograniczone i my - wspólnie jako międzynarodowa społeczność - możemy zrobić więcej. Prosimy was o wsparcie Ukrainy w każdy możliwy dla was sposób. #StandWithUkraine".

Oscary 2022. Aktorzy solidaryzują się z Ukrainą

Później na scenie w ramach przypomnienia "Ojca chrzestnego" pojawili się Francis Ford Coppola, Al Pacino i Robert De Niro, którzy swoje przemówienie zakończyli słowami: "Niech żyje Ukraina!". Również Anthony Hopkins, który wręczał nagrodę dla najlepszej aktorki, apelował: "Niech zapanuje pokój". Pod koniec wydarzenia Amy Schumer odniosła się do sytuacji i podkreśliła, że w Ukrainie giną ludzie.

Solidarność z naszymi wschodnimi sąsiadami można było zobaczyć również w ubiorze nielicznych gwiazd. Jason Momoa miał poszetkę w kolorach ukraińskiej flagi, Benedict Cumberbatch do klapy marynarki przymocował przypinkę w niebiesko-żółtym kolorze, a wstążki do ubrań przypięli Samuel L. Jackson, Jamie Lee Curtis, Diane Warren, Youn Yuh-jung i Paolo Sorrentino.

Producent filmu "Psie Pazury" Emile Sherman z kolei powiedział: "To naprawdę dziwne być tutaj w smokingach, wiedząc, co dzieje się w Ukrainie. To niełatwy czas, gdy próbujemy zrozumieć, co dzieje się w tej części świata, a jednocześnie - świętować osiągnięcia wszystkich, którzy stworzyli ten film i wszystkie filmy dzisiejszego wieczoru".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: ABC/Contributor/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?