Gwiazdy

Oscary 2022. Jakie filmy mają szansę na główną statuetkę? Sprawdźcie, kto jest faworytem

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Kadr z filmu "Zaułek koszmarów"

Gala Oscary 2022 już niebawem. W czasie jej trwania zostanie wręczona statuetka m.in. w kategorii "Najlepszy film". W tym roku o to miano rywalizuje aż 10 tytułów. Najwięcej nominacji, bo aż 12, przyznano filmowi "Psie Pazury", 10 zaś otrzymała "Diuna". 

"Zaułek koszmarów"

To adaptacja fatalistycznej powieści Williama Lindsaya Greshama z 1946 roku o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w USA ery Wielkiego Kryzysu w dwóch odmiennych, a jednak podobnych do siebie światach - obwoźnym lunaparku oraz hotelach i willach bogaczy z Nowego Jorku. Głównym bohaterem jest charyzmatyczny Stanton Carlisle (w tej roli Bradley Cooper). Chce odciąć się od swojej przeszłości, dlatego dołącza do trupy, której nikt nie pyta o przeszłość. Wśród jej członków spotyka niezwykłych ludzi. Uczy się telepatii, a wraz ze swoimi postępami, ma większe ambicje. Chce odmienić swoje życie i wraz z zakochaną w nim Molly (Rooney Mara) opuszczają objazdowe wesołe miasteczko i zaczynają wykorzystywać naiwność wielkomiejskich elit, aby się wzbogacić.

"Nie patrz w górę"

Studentka astronomii Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence) i jej profesor dr Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) odkrywają kometę, która jest na kursie kolizyjnym z Ziemią. Chcą ostrzec ludzkość, jednak nikt ich nie traktuje poważnie. Mają styczność z beztroską prezydent Orlean (Meryl Streep) i jej synem Jasonem (Jonah Hill), a także prowadzącymi program telewizyjny Brie (Cate Blanchett) oraz Jackiem (Tyler Perry). Do zderzenia komety z Ziemią zostało tylko 6 miesięcy, a opanowanie 24-godzinnego cyklu obiegu informacji i przyciągnięcie uwagi zafascynowanej mediami społecznościowymi opinii publicznej zanim będzie za późno okazuje się szokująco komicznym doświadczeniem.

Zagraniczne gwiazdy

Wschodzące gwiazdy Hollywood
Wschodzące gwiazdy Hollywood Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

"Belfast"

W tej produkcji poznajemy historię trzypokoleniowej protestanckiej rodziny, która mieszka w latach 60. ubiegłego wieku na jednym z miejskich osiedli Belfastu w Irlandii Północnej. To bardzo osobista historia opowiedziana z perspektywy małego chłopca. Próbuje on zrozumieć, z jakiego powodu jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy. Wie, że jest świadkiem ważnych wydarzeń, ale nie potrafi się nimi przejąć tak bardzo, jak brakiem zainteresowania ze strony koleżanki. Chłopak znajduje siłę w wewnętrznej sile matki (w tej roli Caitriona Balfe), pozytywnym nastawieniu ojca (Jamie Dornan) i życiowych lekcjach zasłyszanych od dziadków (Judi Dench i Ciarán Hinds).

"CODA"

To amerykańska adaptacja francuskiego komediodramatu "Rozumiemy się bez słów". Opowiada o interesującej się muzyką 17-letniej dziewczynie, która jest jedyną słyszącą osobą w swojej rodzinie. Gdy pod wpływem chwili dołącza do szkolnego chóru, okazuje się, że ma wielki talent i piękny głos. Dziewczyna od lat pomaga jednak w rodzinnym biznesie rybnym i służy jako pracownica na kutrze. Jest tłumaczką dla rodziców i brata, z którymi chodzi do pracy, lekarza czy na zakupy. Jej życie kręci się wokół najbliższych. W pewnym momencie los stawia przed nią szansę, by wyrwać się z przytłaczającej rzeczywistości. Gdy interes jest zagrożony, musi wybrać między swoją miłością do śpiewu a lękiem przed opuszczeniem domu.

"Drive My Car"

To adaptacja prozy Murakamiego. Jest intymną opowieścią o złożonej relacji miłosnej wybitnego aktora i reżysera Yūsuke (Hidetoshi Nishijima) z kobietą, która skrywa przed nim wiele tajemnic. W pewnym momencie żona, Oto (Reika Kirishima), umiera. Smutny artysta wyjeżdża wtedy do innego miasta, gdzie spotyka mężczyznę, z którym prawdopodobnie romansowała jego była partnerka. Choć zna on jej tajemnice, Yūsuke nie jest pewien, czy chce je poznawać. To historia o bezwarunkowej akceptacji bliskiej osoby oraz siebie samego i swoich niedoskonałości, a jednocześnie wzruszająca oda do życia. 

"Diuna"

To kranizacja bestsellerowej powieści Franka Herberta. W "Diunie" przenosimy się do odległej przyszłości i poznajemy losy Paula (Timothée Chalamet) z rodu Atrydów oraz jego rodziny. Życie chłopaka zmieniło się, gdy jego ojciec stał się zarządcą pustynnej planety Arrakis, która jest jedynym źródłem cennej substancji o nazwie melanż. Potrafi ona przedłużyć życie i umożliwia poszerzanie granic świadomości. Na tym terenie wybucha jednak konflikt o pożądany roztwór. Obraz ma szansę na statuetkę w aż 10 kategoriach: najlepszy film, scenariusz adaptowany, zdjęcia (Greig Fraser), kostiumy, muzyka (Hans Zimmer), dźwięk, montaż, charakteryzacja i fryzury, scenografia, a także efekty specjalne.

"King Richard: Zwycięska rodzina"

To losy Venus i Sereny Williams, które dzięki ojcu stały się najlepszymi tenisistkami w historii tego sportu. W filmie widzimy losy Richarda Williamsa (Will Smith), który dorastał w świecie, w jakim czarny kolor skóry znacznie go ograniczał. Chce od tego uchronić swoje dzieci. Zabiera się za wykonywanie ambitnego planu jeszcze przed narodzinami córek. Następnie - niezależnie od sytuacji - wchodzi oknami wszędzie tam, gdzie zamknięto przed nim drzwi, ignoruje lekceważące uwagi białych komentatorów oraz trenerów, a także popycha swe córki do przekraczania kolejnych fizycznych i mentalnych barier.

"Licorice Pizza"

To osadzona w latach siedemdziesiątych nostalgiczna opowieść o pierwszej miłości rozwijającej się na tle dynamicznie zmieniającego się świata. 15-letni aktor Gary Valentine (Cooper Hoffman - syn zmarłego tragicznie Philipa Seymoura Hoffmana) w trakcie przygotowań do szkolnego zdjęcia poznaje 25-letnią asystentkę fotografa, Alanę Kane (Alana Haim, wokalistka Haim). Chłopak zakochuje się w starszej od siebie dziewczynie. Mimo że ta odrzuca jego zaloty, spotyka się z nim na obiedzie. Wkrótce nawiązują ze sobą przyjaźń. W produkcji śledzimy proces powstawania pierwszych filmowych mega produkcji w Fabryce Snów i wielkich przemian kulturowych czasu wolnej miłości.

"Psie pazury"

Wydarzenia rozgrywają się w 1925 roku na terenie rancza w Montanie. Bohaterami są dwaj bracia Phil (Benedict Cumberbatch) i George (Jesse Plemons). Pierwszy z nich jest typowym samotnikiem i drapieżcą, który żyje w zgodzie z naturą i potrafi znaleźć słaby punkt w każdym człowieku, z którym ma kontakt. George ma w sobie z kolei więcej ciepła i empatii, a także czysto ludzkiej przyzwoitości. Gdy George sprowadza do domu nowo poślubioną żonę i jej syna, Phil zaczyna z nich drwić i się znęcać. Prowadzi to do konfliktu wartości, którego nikt się nie spodziewał. 

"West Side Story"

To musical Stevena Spielberga ze zdjęciami Polaka, Janusza Kamińskiego. Akcja toczy się w latach 50. ubiegłego wieku, a głównym bohaterem jest Bernardo (David Alvarez) - przywódca portorykańskiego gangu Sharksów walczącego z gangiem Jetsów, złożonym z białych Amerykanów. Na czele tych drugich stoi Riff, którego przyjaciel Tony (Ansel Elgort) zakochuje się w Marii (Rachel Zegler) - siostrze Bernarda. Produkcja odkrywa uroki młodzieńczej miłości i pozwala poczuć dreszcz emocji towarzyszący rywalizacji nowojorskich gangów ulicznych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe

Pozostałe wiadomości