Gwiazdy

Oscary 2022. Którzy aktorzy mogą zdobyć statuetkę?

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Javier Bardem

W noc z niedzieli na poniedziałek 28 marca poznamy laureatów tegorocznych Nagród Akademii Filmowej. Najbardziej zdolni twórcy otrzymają niezwykle prestiżowe statuetki. Jacy aktorzy są nominowani? Poznajcie kandydatów do Oscara 2022.

Javier Bardem (za film "Being the Ricardos")

To hiszpański aktor i producent filmowy nominowany w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy". Wychował się w rodzinie, w której większość miała coś wspólnego ze światem filmu - jego mama, babcia, dziadek i starsze rodzeństwo byli aktorami, natomiast kuzyn i wujek byli reżyserami. Jako dziecko spędzał czas w teatrach i na planach filmowych. W wieku sześciu lat w 1975 roku wystąpił po raz pierwszy w serialu "Televisión Española El Pícaro". Choć później grał w rugby dla juniorów hiszpańskiej reprezentacji narodowej, studiował malarstwo i dorabiał jako striptizer, ciągnęło go do świata filmu.

Debiutował na ekranie kinowym w 1990 roku, jako skorumpowany gej w dramacie erotycznym "Luny Lulu". Później grał m.in. w produkcjach "Jamón, jamón", "Taniec z diabłem" oraz "Wysokie obcasy" i "Drżące ciało" Pedro Almodóvara. Światową sławę w 2004 roku przyniosła mu główna rola w dramacie "W stronę morza".

W 2008 zdobył Oscara za rolę drugoplanową w thrillerze braci Coen pt. "To nie jest kraj dla starych ludzi". Był też dwukrotnie nominowany do złotej statuetki za występ w filmach "Zanim zapadnie noc" (2000) i "Biutiful" (2010). Widzowie znają go także ze "Skyfall", "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" czy "Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara". Teraz ma szansę na statuetkę za dramat "Being the Ricardos", w którym grał u boku Nicole Kidman.

Benedict Cumberbatch (za film "Psie pazury")

Ten brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny oraz producent jest nominowany w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy". Jest synem pary aktorów, który po szkole spędził rok wolnego przed studiami w tybetańskim klasztorze, gdzie uczył angielskiego jako wolontariusz. Zarówno na małym, jak i dużym ekranie zadebiutował w 2002 roku. Wyjątkową popularność Benedictowi Cumberbatchowi przyniosła serialowa rola Sherlocka Holmesa. Potem grał jeszcze w takich filmach, jak "Thor: Ragnarok", "Zoolander 2", "Gra tajemnic" (za co otrzymał nominację do Oscara w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy"), "1917" czy "Doktor Strange". Teraz został po raz drugi nominowany do Oscara za film "Psie pazury".

Andrew Garfield (za film "tick, tick… BOOM!")

To amerykańsko-brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, który został nominowany w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy". Urodził się jako syn dekoratorów wnętrz. W wieku 15 lat zaczął brać lekcje aktorstwa. Wówczas przyłączył się do grupy małych warsztatów teatralnych młodzieży i zdobył kilka prestiżowych nagród. Zadebiutował w 2005 roku w krótkometrażowej komedii "Mumbo Jumbo". W 2007 roku wystąpił już u boku u boku Roberta Redforda, Toma Cruise’a i Meryl Streep w dramacie "Ukryta strategia". Później zagrał w takich filmach, jak: "Chłopiec A", "Nie opuszczaj mnie", "The Social Network", "Niesamowity Spider-Man", "Milczenie" oraz "Przełęcz ocalonych", za co otrzymał nominację do Oscara. Teraz został nominowany po raz drugi za rolę obiecującego kompozytora teatralnego w "tick, tick… BOOM!".

Will Smith (za film "King Richard. Zwycięska rodzina")

Amerykański aktor, producent filmowy i raper w tym roku jest nominowany w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy". Urodził się jako syn pracownicy szkolnej i inżyniera. Wraz z kolegą z dzieciństwa stworzył duet DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince, który szybko zdobył popularność. W 1989 roku zdobyli pierwszą w historii nagrodę Grammy za rap. Smith wówczas zadłużony, dlatego przyjął propozycję roli w sitcomie "The Fresh Prince of Bel-Air". Wskutek stale rosnącej popularności zaczęli się do niego zgłaszać hollywoodzcy producenci filmowi.

Zagrał w "Six Degrees of Separation", "Bad Boys", "Dzien niepodległości", "Faceci w czerni", "Wróg publiczny", "Ali" (za ten film dostał w 2002 roku pierwszą nominację do Oscara), "Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta", "W pogoni za szczęściem" (w 2007 roku za swoją rolę w tej produkcji został po raz drugi nominowany do Oscara), "Jestem legendą", "Siedem dusz" czy "Focus". Teraz trzeci raz go nominowano za "King Richard: Zwycięska rodzina".

Denzel Washington (za film "Tragedia Makbeta")

Amerykański aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy został nominowany w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy". Urodził się jako syn właścicielki salonu piękności i kaznodziei. Przez długi czas nie miał pojęcia, co chce robić w życiu. Ukończył studia licencjackie i grał w koszykówkę, a później porzucił szkołę na jeden semestr, w trakcie którego pracował jako opiekun na obozie letnim. To właśnie tam wziął udział w konkursie talentów dla uczestników, a znajomi zasugerowali, aby spróbował swoich sił w aktorstwie.

Jego pierwszym poważnym występem na dużym ekranie była kreacja Rogera Portera w "Carbon Copy" (1981). W latach 80. pojawiał się zarówno w telewizji, jak i w filmach kinowych. W 1989 roku zdobył Oscara za najlepszą kreację drugoplanową za rolę w filmie "Chwała". W następnej dekadzie wystąpił w takich wysokobudżetowych produkcjach, jak "Raport Pelikana", "Karmazynowy przypływ", "Szalona odwaga" czy "Huragan". W 2001 roku zdobył kolejnego Oscara - tym razem za pierwszoplanową rolę w thrillerze "Dzień próby". Denzel Washington stał się drugim Afroamerykaninem w historii, który został nagrodzony Oscarem w tej kategorii, po Sidneyu Poitierze. Ponadto jest rekordzistą wśród Afroamerykanów pod względem liczby nominacji do Nagrody Akademii Filmowej – otrzymał ich aż dziewięć. W tym roku ma szansę zdobyć trzeciego Oscara za "Tragedię Makbeta".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Steve Granitz/Contributor/Getty Images

Pozostałe wiadomości