Oscary 2022. Jakie filmy mają szansę na główną statuetkę? Sprawdźcie, kto jest faworytem

Kadr z filmu "Zaułek koszmarów"
Cate Blanchett i Bradley Cooper
Źródło: Materiały prasowe
Gala Oscary 2022 już niebawem. W czasie jej trwania zostanie wręczona statuetka m.in. w kategorii "Najlepszy film". W tym roku o to miano rywalizuje aż 10 tytułów. Najwięcej nominacji, bo aż 12, przyznano filmowi "Psie Pazury", 10 zaś otrzymała "Diuna". 

"Zaułek koszmarów"

To adaptacja fatalistycznej powieści Williama Lindsaya Greshama z 1946 roku o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w USA ery Wielkiego Kryzysu w dwóch odmiennych, a jednak podobnych do siebie światach - obwoźnym lunaparku oraz hotelach i willach bogaczy z Nowego Jorku. Głównym bohaterem jest charyzmatyczny Stanton Carlisle (w tej roli Bradley Cooper). Chce odciąć się od swojej przeszłości, dlatego dołącza do trupy, której nikt nie pyta o przeszłość. Wśród jej członków spotyka niezwykłych ludzi. Uczy się telepatii, a wraz ze swoimi postępami, ma większe ambicje. Chce odmienić swoje życie i wraz z zakochaną w nim Molly (Rooney Mara) opuszczają objazdowe wesołe miasteczko i zaczynają wykorzystywać naiwność wielkomiejskich elit, aby się wzbogacić.

"Nie patrz w górę"

Studentka astronomii Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence) i jej profesor dr Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) odkrywają kometę, która jest na kursie kolizyjnym z Ziemią. Chcą ostrzec ludzkość, jednak nikt ich nie traktuje poważnie. Mają styczność z beztroską prezydent Orlean (Meryl Streep) i jej synem Jasonem (Jonah Hill), a także prowadzącymi program telewizyjny Brie (Cate Blanchett) oraz Jackiem (Tyler Perry). Do zderzenia komety z Ziemią zostało tylko 6 miesięcy, a opanowanie 24-godzinnego cyklu obiegu informacji i przyciągnięcie uwagi zafascynowanej mediami społecznościowymi opinii publicznej zanim będzie za późno okazuje się szokująco komicznym doświadczeniem.

Zagraniczne gwiazdy

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Rozwód Gwyneth Paltrow
Rozwód Gwyneth Paltrow
Zachary Levi o sławie i byciu superbohaterem
Zachary Levi o sławie i byciu superbohaterem
Kto jest największym fanem U2?
Kto jest największym fanem U2?
Filmy na najgorętszych plażach świata
Filmy na najgorętszych plażach świata
Najlepsze filmy o UFO
Najlepsze filmy o UFO
Sukces nie zna wieku
Sukces nie zna wieku
Matthew McConaughey jakiego nie znacie
Matthew McConaughey jakiego nie znacie
Will Smith jakiego nie znacie
Will Smith jakiego nie znacie
Kulisy pracy i przyjaźni Matta Damona i Bena Afflecka
Kulisy pracy i przyjaźni Matta Damona i Bena Afflecka
Australijczycy podbijają Hollywood
Australijczycy podbijają Hollywood
Karolina Szymczak zagrała u boku Brada Pitta
Karolina Szymczak zagrała u boku Brada Pitta
Anna Wendzikowska i Simu Liu
Anna Wendzikowska i Simu Liu

"Belfast"

W tej produkcji poznajemy historię trzypokoleniowej protestanckiej rodziny, która mieszka w latach 60. ubiegłego wieku na jednym z miejskich osiedli Belfastu w Irlandii Północnej. To bardzo osobista historia opowiedziana z perspektywy małego chłopca. Próbuje on zrozumieć, z jakiego powodu jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy. Wie, że jest świadkiem ważnych wydarzeń, ale nie potrafi się nimi przejąć tak bardzo, jak brakiem zainteresowania ze strony koleżanki. Chłopak znajduje siłę w wewnętrznej sile matki (w tej roli Caitriona Balfe), pozytywnym nastawieniu ojca (Jamie Dornan) i życiowych lekcjach zasłyszanych od dziadków (Judi Dench i Ciarán Hinds).

"CODA"

To amerykańska adaptacja francuskiego komediodramatu "Rozumiemy się bez słów". Opowiada o interesującej się muzyką 17-letniej dziewczynie, która jest jedyną słyszącą osobą w swojej rodzinie. Gdy pod wpływem chwili dołącza do szkolnego chóru, okazuje się, że ma wielki talent i piękny głos. Dziewczyna od lat pomaga jednak w rodzinnym biznesie rybnym i służy jako pracownica na kutrze. Jest tłumaczką dla rodziców i brata, z którymi chodzi do pracy, lekarza czy na zakupy. Jej życie kręci się wokół najbliższych. W pewnym momencie los stawia przed nią szansę, by wyrwać się z przytłaczającej rzeczywistości. Gdy interes jest zagrożony, musi wybrać między swoją miłością do śpiewu a lękiem przed opuszczeniem domu.

"Drive My Car"

To adaptacja prozy Murakamiego. Jest intymną opowieścią o złożonej relacji miłosnej wybitnego aktora i reżysera Yūsuke (Hidetoshi Nishijima) z kobietą, która skrywa przed nim wiele tajemnic. W pewnym momencie żona, Oto (Reika Kirishima), umiera. Smutny artysta wyjeżdża wtedy do innego miasta, gdzie spotyka mężczyznę, z którym prawdopodobnie romansowała jego była partnerka. Choć zna on jej tajemnice, Yūsuke nie jest pewien, czy chce je poznawać. To historia o bezwarunkowej akceptacji bliskiej osoby oraz siebie samego i swoich niedoskonałości, a jednocześnie wzruszająca oda do życia. 

"Diuna"

To kranizacja bestsellerowej powieści Franka Herberta. W "Diunie" przenosimy się do odległej przyszłości i poznajemy losy Paula (Timothée Chalamet) z rodu Atrydów oraz jego rodziny. Życie chłopaka zmieniło się, gdy jego ojciec stał się zarządcą pustynnej planety Arrakis, która jest jedynym źródłem cennej substancji o nazwie melanż. Potrafi ona przedłużyć życie i umożliwia poszerzanie granic świadomości. Na tym terenie wybucha jednak konflikt o pożądany roztwór. Obraz ma szansę na statuetkę w aż 10 kategoriach: najlepszy film, scenariusz adaptowany, zdjęcia (Greig Fraser), kostiumy, muzyka (Hans Zimmer), dźwięk, montaż, charakteryzacja i fryzury, scenografia, a także efekty specjalne.

"King Richard: Zwycięska rodzina"

To losy Venus i Sereny Williams, które dzięki ojcu stały się najlepszymi tenisistkami w historii tego sportu. W filmie widzimy losy Richarda Williamsa (Will Smith), który dorastał w świecie, w jakim czarny kolor skóry znacznie go ograniczał. Chce od tego uchronić swoje dzieci. Zabiera się za wykonywanie ambitnego planu jeszcze przed narodzinami córek. Następnie - niezależnie od sytuacji - wchodzi oknami wszędzie tam, gdzie zamknięto przed nim drzwi, ignoruje lekceważące uwagi białych komentatorów oraz trenerów, a także popycha swe córki do przekraczania kolejnych fizycznych i mentalnych barier.

"Licorice Pizza"

To osadzona w latach siedemdziesiątych nostalgiczna opowieść o pierwszej miłości rozwijającej się na tle dynamicznie zmieniającego się świata. 15-letni aktor Gary Valentine (Cooper Hoffman - syn zmarłego tragicznie Philipa Seymoura Hoffmana) w trakcie przygotowań do szkolnego zdjęcia poznaje 25-letnią asystentkę fotografa, Alanę Kane (Alana Haim, wokalistka Haim). Chłopak zakochuje się w starszej od siebie dziewczynie. Mimo że ta odrzuca jego zaloty, spotyka się z nim na obiedzie. Wkrótce nawiązują ze sobą przyjaźń. W produkcji śledzimy proces powstawania pierwszych filmowych mega produkcji w Fabryce Snów i wielkich przemian kulturowych czasu wolnej miłości.

"Psie pazury"

Wydarzenia rozgrywają się w 1925 roku na terenie rancza w Montanie. Bohaterami są dwaj bracia Phil (Benedict Cumberbatch) i George (Jesse Plemons). Pierwszy z nich jest typowym samotnikiem i drapieżcą, który żyje w zgodzie z naturą i potrafi znaleźć słaby punkt w każdym człowieku, z którym ma kontakt. George ma w sobie z kolei więcej ciepła i empatii, a także czysto ludzkiej przyzwoitości. Gdy George sprowadza do domu nowo poślubioną żonę i jej syna, Phil zaczyna z nich drwić i się znęcać. Prowadzi to do konfliktu wartości, którego nikt się nie spodziewał. 

"West Side Story"

To musical Stevena Spielberga ze zdjęciami Polaka, Janusza Kamińskiego. Akcja toczy się w latach 50. ubiegłego wieku, a głównym bohaterem jest Bernardo (David Alvarez) - przywódca portorykańskiego gangu Sharksów walczącego z gangiem Jetsów, złożonym z białych Amerykanów. Na czele tych drugich stoi Riff, którego przyjaciel Tony (Ansel Elgort) zakochuje się w Marii (Rachel Zegler) - siostrze Bernarda. Produkcja odkrywa uroki młodzieńczej miłości i pozwala poczuć dreszcz emocji towarzyszący rywalizacji nowojorskich gangów ulicznych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak chronić się przed cyberoszustami w czasie przedświątecznych zakupów? Czat z ekspertem
Materiał promocyjny

Jak chronić się przed cyberoszustami w czasie przedświątecznych zakupów? Czat z ekspertem

Grażyna Wolszczak skończyła 65 lat. "Cały czas mi się chce i mam tę ciekawość świata"

Grażyna Wolszczak skończyła 65 lat. "Cały czas mi się chce i mam tę ciekawość świata"

Serial "Camera Cafe" powraca po 20 latach. "To jeden z najlepszych polskich sitcomów"

Serial "Camera Cafe" powraca po 20 latach. "To jeden z najlepszych polskich sitcomów"

Michał Koterski po rozstaniu szybko związał się z inną

Michał Koterski po rozstaniu szybko związał się z inną

Czy modele z wybiegów powinni zarabiać na Instagramie?

Czy modele z wybiegów powinni zarabiać na Instagramie?

Kate i William na najnowszym rodzinnym zdjęciu. "Dzieci rosną bardzo szybko"

Kate i William na najnowszym rodzinnym zdjęciu. "Dzieci rosną bardzo szybko"

Wiktoria Gorodeckaja szybko pokochała Polskę i swój zawód. "Woda sodowa nie uderzyła jej do głowy":

Wiktoria Gorodeckaja szybko pokochała Polskę i swój zawód. "Woda sodowa nie uderzyła jej do głowy":

Lara Gessler świętuje drugą rocznicę ślubu. W Polsce nie ma on mocy prawnej

Lara Gessler świętuje drugą rocznicę ślubu. W Polsce nie ma on mocy prawnej

Ania Wyszkoni w hołdzie Markowi Jackowskiemu. "To prywatne sprawy, do których chętnie wracam"

Ania Wyszkoni w hołdzie Markowi Jackowskiemu. "To prywatne sprawy, do których chętnie wracam"

Iga Świątek wyjawiła tajemnicę dotyczącą słynnej czerwonej sukni. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

Iga Świątek wyjawiła tajemnicę dotyczącą słynnej czerwonej sukni. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

Świąteczny zapach w domu. Jak wykonać go samodzielnie? Potrzebujesz tylko dwóch produktów

Świąteczny zapach w domu. Jak wykonać go samodzielnie? Potrzebujesz tylko dwóch produktów

Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"
Materiał promocyjny

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"
Materiał promocyjny

Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"

Wygrał fortunę i stracił kontakt z matką. "Obraziła się na mnie, bo nie chciałem dać jej 25 mln dol."

Wygrał fortunę i stracił kontakt z matką. "Obraziła się na mnie, bo nie chciałem dać jej 25 mln dol."

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"
Materiał promocyjny

Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"

Była niesłusznie oskarżana o współudział w morderstwie przyjaciółki. Irena Santor przeżyła wiele

Była niesłusznie oskarżana o współudział w morderstwie przyjaciółki. Irena Santor przeżyła wiele

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?
Materiał promocyjny

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"
Materiał promocyjny

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki
Materiał promocyjny

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
Materiał promocyjny

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Osteopata ostrzega: "Nie kichaj jak alpaka"

Osteopata ostrzega: "Nie kichaj jak alpaka"

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Robimy drewnianą choinkę. "Jest totalne zero waste"

Robimy drewnianą choinkę. "Jest totalne zero waste"

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Świąteczne historie miłosne, które warto zobaczyć na ekranie

Świąteczne historie miłosne, które warto zobaczyć na ekranie

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Mandat za zostawienie psa pod sklepem? To nie wszystko!

Mandat za zostawienie psa pod sklepem? To nie wszystko!

Maria Machulska o dorastaniu w domu znanych rodziców. "Chciałam zostać anonimowa"

Maria Machulska o dorastaniu w domu znanych rodziców. "Chciałam zostać anonimowa"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas