Turcja. Fotoreporter AFP Adem Altan o symbolicznym zdjęciu
Rośnie liczba rannych i zabitych na skutek poniedziałkowego trzęsienia ziemi na pograniczu turecko-syryjskim. Jednym z symboli tragedii jest fotografia ojca trzymającego rękę córki uwięzionej pod gruzami autorstwa Adema Altana.
Żałoba
Jak podaje tvn24.pl, "fotoreporter z 40-letnim doświadczeniem robił zdjęcia w pobliżu zniszczonego budynku w miejscowości Kahramanmaras i w pewnym momencie zobaczył 60 metrów od siebie mężczyznę w pomarańczowej kurtce, który kucał nieruchomo przy gruzach, nie zważając na chaos, zgiełk, deszcz i zimno. W swojej dłoni trzymał czyjąś dłoń widoczną spod gruzów".
- Zrób zdjęcia mojemu dziecku - zwrócił się ojciec dziewczynki do fotoreportera AFP, a jego głos łamał się i drżał. Puścił na chwilę dłoń córki, by pokazać Ademowi Altanowi miejsce, w którym leżała martwa 15-latka, po czym natychmiast znów ją chwycił.
- Byłem wtedy bardzo wzruszony. Miałem łzy w oczach. Powtarzałem sobie: Mój Boże, to jest ból nie do zniesienia - wspominał fotograf. Potem zapytał mężczyznę o imię dziecka. - Moja córka, Irmak - odpowiedział ojciec, który dodał, że nazywa się Mesut Hancer.
- Mówił z trudem, bardzo cichym głosem. Trudno było zadać mu więcej pytań, ponieważ ludzie dookoła prosili wszystkich o ciszę, aby móc usłyszeć ewentualne głosy żyjących jeszcze osób, uwięzionych pod gruzami – przekazał Adem Altan. - Myślę, że to zdjęcie wyryje się w mojej pamięci. Wielu już mówiło mi, że nigdy nie zapomną tego obrazu - podkreślił.
Więcej na temat fotografii przeczytasz na stronie TVN24.
Sytuacja humanitarna w Syrii i Turcji
Sytuacja w Syrii i Turcji po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi jest ciągle dramatyczna. W północno-zachodniej Syrii, gdzie obecne są liczne zespoły Lekarzy bez Granic, wiele budynków uległo całkowitemu zniszczeniu lub grozi zawaleniem w każdym momencie. Najbardziej ucierpiały okolice Jandaris (południowe Afrin) i Aleppo. Ciągle rośnie liczba stwierdzonych zabitych i rannych.
Na skutek zniszczeń i możliwości dalszych wstrząsów i zawaleń, tysiące ludzi straciło lub opuściło swoje domy. Śpią pod gołym niebem lub w samochodach. Ich sytuację pogarsza pogoda, minusowe temperatury i opady śniegu.
W wyniku trzęsienia ziemi ucierpiało również wiele szpitali i placówek ochrony zdrowia. Wiele z nich ciągle działa, niektóre jednak – jak szpital w Jandaris – zostały wyłączone z użytku. Ze względu na zagrożenie zawaleniem budynków, Lekarze bez Granic musieli ewakuować dwa prowadzone przez organizację ośrodki opieki okołoporodowej.
Dziś w Syrii i Turcji potrzebna jest zarówno pomoc medyczna, jak i podstawowa pomoc humanitarna dla osób, które straciły domy lub nie mogą do nich wrócić. Ludzie potrzebują schronienia, jedzenia, kocy, środków higieny i lekarstw. Brakuje paliwa, prądu, dostępu do czystej wody i sanitariatów. Lekarze bez Granic obserwują też duże zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną dla osób, które straciły domy, bliskich lub po prostu były świadkami zniszczeń o niespotykanej skali.
Lekarze bez Granic są obecni w Syrii od momentu pierwszych wstrząsów. W związku z licznymi projektami medycznymi jest tam ponad 500-osobowy personel organizacji. W najbliższym czasie zespoły te zostaną wzmocnione o osoby ze specjalistycznymi umiejętnościami do działania w warunkach katastrofy naturalnej.
Niemniej dramatyczna sytuacja jest w rejonach dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji. Według szacunków organizacji humanitarnych zawaliło się ponad 6 000 budynków, a ponad 150 000 osób zostało bezdomne, na skutek utraty domu lub obaw przed wstrząsami wtórnymi.
Pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
- Lekarze bez Granic apelują o długofalową pomoc i otwierają zbiórkę pieniędzy. Możesz wesprzeć ich działania TUTAJ.
- Polska Akcja Humanitarna uruchamia zbiórkę, aby zebrać środki niezbędne do sfinansowania udzielenia natychmiastowej pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi z Turcji i Syrii. Więcej TUTAJ.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wzruszające zdjęcia po trzęsieniu ziemi. Samolot pożyczył sam prezydent Turcji
- Polski siatkarz przeżył trzęsienie ziemi w Turcji. Szukał żony i syna. "Biegłem przez zawalone budynki"
- Kobieta urodziła dziecko pod gruzami w Syrii. Znane są dalsze losy dziewczynki
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: tvn24.pl/Lekarze bez Granic/PAH
Źródło zdjęcia głównego: Aziz Karimov/Getty Images/Instagram.com