Nie przenoś pracy do domu, a domu do pracy. Łatwo powiedzieć, dużo trudniej wykonać. Koncepcja work life balance jest znana od kilkudziesięciu lat, ale nie zawsze jest łatwa do wcielenia w życie. O tym jak zachować równowagę między stresującą pracą a życiem prywatnym opowiadali goście programu Dzień Dobry TVN: Katarzyna Bórawska (adwokat), Joanna Chmura (psycholog), Rafał Madajczak (dziennikarz), Paweł Kubicki (ratownik).
Jak dowodzą amerykańscy naukowcy, mężczyzna słucha kobiety tylko przez sześć minut. Mężczyźni nie lubią rozmawiać o uczuciach, znajomych z pracy, których nie znają, ale nie tylko. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Hannę Zborowską, Dorotę Czaję oraz psycholog Annę Mazek, z którymi porozmawialiśmy o tym, jak rozmawiać z mężczyznami. Czy w ich związkach są jakieś tematy tabu?
Każdy z nas budzi się w ciągu nocy. Prawdopodobnie taki zwyczaj pozostał nam po naszych przodkach. Ci budzili się, by sprawdzić, czy nie zagraża im żadne niebezpieczeństwo. Po chwili znów zasypiali. Problemy zaczynają się wówczas, kiedy mamy problem z ponownym zaśnięciem. Co zrobić w takiej sytuacji? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy eksperta ds. zaburzeń snu dr n. med. Michała Skalskiego.
Często w życiu codziennym zdarza się, że inni oczekują od nas, abyśmy robili konkretne czynności lub podejmowali określone decyzje. Jednak każdy ma prawo do własnego zdania i postępowania zgodnie z nim. Jak skutecznie radzić sobie z presją otoczenia i być asertywnym?
Historia Anonimowych Alkoholików (AA) zaczęła się w 1935 roku, kiedy to dwóch mężczyzn postanowiło wspierać się w abstynencji od alkoholu. Z czasem zasady przez nich stworzone rozwinęły się w program 12 kroków AA oraz grupę wsparcia.
Głównym założeniem terapii śmiechem jest twierdzenie, że spontaniczny śmiech pozwala odreagować stres i frustrację. Umożliwia także rozładowanie napięcia emocjonalnego i jest elementem profilaktyki zdrowotnej – działa dobrze zarówno na ciało, jak i na duszę.
Nasze ogólne nastawienie do świata definiuje to, jak wygląda nasze życie. Niejednokrotnie podchodzimy do jakiejś sprawy pesymistycznie i wróżymy jej negatywne zakończenie, a później rzeczywiście tak się dzieje. Na jakiej zasadzie działa samospełniająca się przepowiednia?
Zamglenie umysłu może dotknąć każdego na różnych etapach życia i rozwoju. Nie musi być niepokojącym objawem, jednak jeśli pojawia się często, warto zadbać o zdrowy tryb życia, odpowiednie odżywianie i wypoczynek. Objawy nasilają się pod wpływem przewlekłego stresu oraz zmęczenia. Biologiczną przyczyną brain fog jest zaburzenie pracy neuroprzekaźników w mózgu.
We śnie szef bardzo często zwiastuje jakieś zagrożenie. Pojawienie się jego postaci może bardzo wiele mówić o uczuciach, obawach czy kontaktach z otoczeniem danej osoby. Jednak, aby właściwie zinterpretować znaczenie snu o szefie, warto odnieść daną wizję do tego, co dzieje się w rzeczywistości.
Pokolenie X to dorastający i żyjący na styku konserwatywnych, powojennych czasów i liberalnych lat 90. Określani są jako osoby często zagubione, którym trudno jest scharakteryzować właściwe dla nich wartości. To generacja, która łączy w sobie życiową mądrość Baby Boomers z pasją Millenialsów do nowych technologii.
Baby boomers to najstarsze pokolenie, które spotykamy w życiu zawodowym. Jego przedstawiciele są wzorem na wielu płaszczyznach, przekazują młodszym wiedzę i uczą szacunku do osób starszych, tradycji, rodziny i pracy. Cenią sobie niezależność. Kto tworzy generację Baby boomers?
Bigoreksja to choroba psychiczna, która polega na zaburzonym postrzeganiu własnego ciała, podobnie jak anoreksja. W jej przypadku nie chodzi jednak o szczupłą sylwetkę, ale o dążenie do jak największej masy mięśniowej. Choroba ta dotyka przede wszystkim młodych mężczyzn.
Rzeźbienie, taniec lub śpiew nie wyleczą z fizycznej choroby, ale mogą znacznie poprawić stan psychiczny. Przy okazji kształtują zdolności psychomotoryczne, relaksują, pozwalają wyrazić emocje w niecodzienny sposób. Dla kogo przeznaczona jest arteterapia i na czym dokładnie polega?
Pierwszy przypadek karoshi, czyli śmierci z przepracowania, odnotowano w 1969 roku w Japonii. Samo określenie „karoshi” zostało przyjęte w 1982 roku, gdy trzech lekarzy zajęło się tą problematyką i zostały opublikowane książki na ten temat.
Twarz, jej mimika i emocje są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli widziałeś serial „Magia kłamstwa”, wiesz, o czym mowa. Twarz jest głównym ośrodkiem komunikacji niewerbalnej i choć niektóre emocje można niekiedy ukryć, to istnieją sposoby na ich rozpoznanie. Dowiedz się, jak to zrobić.
Terapia tańcem i ruchem wykorzystująca nie tylko elementy choreografii zaczerpnięte z różnych stylów, lecz także techniki relaksacji jest świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących utraconej radości życia, niepewnych siebie i mających problem z okazywaniem emocji.
Fitoreksja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które dla chorego może być fatalne w skutkach. Nazwa powstała z połączenia słów „anoreksja” oraz „fit”, co doskonale oddaje istotę choroby – fitorektyk jest nadmiernie, obsesyjnie wręcz skupiony na dbaniu o sylwetkę.
Urlop sabbatical, znany za granicą, nadal jest w Polsce rzadko spotykany. Zwykle trwa od kilkunastu dni do nawet roku. Umożliwia odpoczynek z gwarancją powrotu do pracy. Kto może z niego skorzystać? Jakie warunki należy spełnić, by wziąć roczny urlop? Osobą, która postanowiła wziąć urlop na zregenerowanie sił jest znany kompozytor i dyrygent Krzysztof Herdzin. Gdzie wyjechał? Jakie korzyści dał mu urlop?
Przemoc wobec mężczyzn jest ignorowanym przez społeczeństwo tematem. W ogólnej świadomości utarło się, że to głównie kobiety są ofiarami przemocy. Mówią o tym liczne kampanie społeczne. Co jednak robić, kiedy to kobieta jest katem, a mężczyzna ofiarą?
Z pewnością każdy nie raz doświadczył w swoim życiu koszmaru sennego. Dlaczego w czasie nocnego odpoczynku ludzki mózg projektuje tego typu obrazy? Czy to wynik indywidualnych doświadczeń, napięcia, a może jest oznaką wybujałej wyobraźni? O koszmarach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychiatrą i specjalistą od zaburzeń snu dr Michałem Skalskim i Martą Szulawiak-Turską.
Dyskryminacja jest zjawiskiem nierównego traktowania osób ze względu na ich przynależność do określonej grupy lub kategorii społecznej. Grupy te stanowią obiekt uprzedzeń lub negatywnych stereotypów, w konsekwencji czego mają utrudniony dostęp do kariery zawodowej, majątku i innych cenionych dóbr. 1 marca to dzień Zero dla Dyskryminacji, nie tylko w pracy.
Nie od dziś wiadomo, że kolory mają wielką moc i znacząco wpływają na ludzkie emocje. Wiedza na ich temat może przydać się zarówno w marketingu, reklamie i budowaniu wizerunku, jak i przy kupowaniu kwiatów czy malowaniu ścian. Sprawdź znaczenie kolorów w poszczególnych dziedzinach.
Body shaming jest problemem powszechnym. Mimo iż coraz więcej osób publicznych, organizacji i mediów angażuje się w promocję innego niż dotychczas „wzorca piękna”, nadal wiele osób jest szykanowanych, ośmieszanych lub poniżanych ze względu na swój wygląd.
Podobno najczęściej kłamiemy dla własnego dobra, normą są również kłamstwa altruistyczne. Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez interdyscyplinarny zespół Instytutu Psychologii PAN. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Natalię Hofman, specjalistkę w zakresie komunikacji niewerbalnej i psychologii kłamstwa.
Rodzina to podstawowa komórka społeczna - to nie pusty slogan, lecz prawda! Jej członków łączą ze sobą bardzo ścisłe powiązania, wynikające z pokrewieństwa i codziennej bliskości. Relacje rodzinne są bardzo ważne – wpływają na codzienny dobrostan i komfort jej członków, a także właściwy rozwój dzieci.
O przełamywaniu kompleksów i skupieniu się na sobie, opowiedziały nam w Dzień Dobry TVN Dorota Wellman, która właśnie wydała książkę: "I Ty możesz zostać modelką!" i Kalina Białek - dziennikarka telewizyjna i jedna z bohaterek książki Doroty - "Ideał jest trochę nudny, nie zawsze warto być idealnym".
Dzisiejszy świat został podporządkowany rannym ptaszkom. Poranne wstawanie jest utrapieniem dla osób, które prowadzą nocny tryb życia. Okazuje się, że biologiczny rytm człowieka ma podłoże genetyczne. O tym, ile snu potrzebuje człowiek oraz czy i w jaki sposób można przestawić się na poranne wstawanie w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psychiatrą dr n. med. Michałem Skalskim.
Gender to słowo niezwykle popularne w ostatnich czasach, często używane jednak w błędnym znaczeniu i w wypowiedziach o wydźwięku pejoratywnym. Współcześnie często nadużywane w nieadekwatnych kontekstach stało się wyznacznikiem przemian i liberalizacji czasów współczesnych. Płeć kulturowa (gender) jest jednak w rzeczywistości czymś innym.
Metoda sześciu kapeluszy myślowych stworzona została przez maltańskiego psychologa, lekarza Edwarda de Bono. Od momentu wydania w 1985 roku książki o tytule „Sześć kapeluszy myślowych” zyskała wielką popularność oraz wiele zastosowań, głównie w zarządzaniu, nauczaniu i podczas różnorodnych szkoleń.
Motywowanie pracowników to kwestia, która powinna być w przedsiębiorstwach priorytetem, ale w praktyce jest ona często zaniedbywana. Niedostrzeganie znaczenia motywowania pracowników odbija się na kondycji firmy – jej efektywności, wynikach finansowych, strukturze zatrudnienia, więc na tzw. twardych wskaźnikach. Problem w tym, że nierzadko trudno ten związek wykazać. Jak motywować pracowników i jakich błędów w motywowaniu unikać.