Nie każda miłość w życiu człowieka jest szczęśliwa. Zdarza się, że nieodwzajemniona miłość pojawia się w okresie dorastania lub dorosłości. Doświadczenie związane z nieodwzajemnionym uczuciem jest bardzo trudne i bolesne, a w cięższych przypadkach może doprowadzić nawet do depresji. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psychologa Piotra Mosaka, który podpowiedział, jak wyzwolić się z nieszczęśliwej miłości.
Alkohol spożywany w nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu. Społeczeństwo coraz częściej świadomie decyduje się rezygnować z wysokoprocentowych trunków. O tym, jak odmawiać alkoholu, podczas gdy inni nas namawiają, w studiu „Dzień Dobry TVN” rozmawiali dziennikarz Mateusz Hładki i psychoterapeuta Cezary Biernacki.
W Warszawie, przy Dworcu Centralnym od kilku tygodni koczuje uduchowiona grupa mistrza Mao. Kim jest tajemniczy Salwadorczyk? Co jest celem jego działalności i z kim podróżuje? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Wiele osób marzy o idealnym wyglądzie, dlatego do sieci wstawia przepuszczone przez filtr zdjęcia. Tymczasem retuszowanie fotek może być objawem braku samoakceptacji. Skąd bierze się w kobietach potrzeba bycia piękną? Jak zaakceptować samą siebie? Gośćmi Dzień Dobry TVN były influenserki Oleksandra Szepczyńska, Patrycja Banaś-Gieracka, Katarzyna Szalska oraz psychiatra Maja Herman.
Zaburzenia nerwicowe, w których pacjent odczuwa bardzo silny i nieuzasadniony lęk przed konkretnymi sytuacjami, zdarzeniami, zwierzętami lub przedmiotami, nazywane są fobiami. Fobie dzieli się na fobie specyficzne i fobie sytuacyjne. Osoby cierpiące na fobie powinny unikać kontaktu z bodźcem, który wywołuje lęk. Gościem Dzień Dobry TVN był psycholog, Dariusz Sobieski.
Arachnofobia to chorobliwy lęk przed pająkami. Osoby, które odczuwają niezwykle silny lęk w stosunku do pająków, reagują bardzo emocjonalnie nawet w przypadkach, gdy nie są narażone na bezpośredni kontakt z nimi. Do walki tym irracjonalnym strachem wypracowano kilka sposobów, które okazały się dość skuteczne.
Zakochanie to stan, który może, ale nie musi, prowadzić do miłości. Czujemy motyle w brzuchu, zaczynamy mówić od rzeczy, wszystko nam leci z rąk... Czy to już miłość? Jakie są pierwsze objawy zakochania u faceta? Jak się zachowuje zakochana dziewczyna? Na jakie gesty zwrócić uwagę?
Depresja maskowana to zespół zaburzeń psychicznych obejmujący strefę nastroju. Jednakże w tej postaci depresji typowe jej objawy w postaci obniżenia nastroju i napędu są mniej wyrażone. Podstawowe objawy mają szerokie spektrum i „naśladują” inne choroby.
Po czym poznać, czy niechęć dziecka do pójścia do szkoły, to przejściowy stan, który raczej nie powinien wzbudzać naszych obaw, czy objawy szkolnej fobii? W Dzień Dobry TVN o lęku przed szkołą, sposobach jego rozpoznawania i metodach radzenia sobie z fobią szkolną rozmawialiśmy z dr Anetą Górską-Kot - pediatrą i ordynatorem Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie oraz Martą Bąkowską – dziecięcym psychologiem klinicznym z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Zaburzenia lękowe u dzieci są bardzo powszechnym zjawiskiem. Specjaliści alarmują, że mogą one dotykać aż 20% maluchów. Objawy somatyczne nerwicy u dzieci to częste moczenie nocne, obgryzanie paznokci, a także bóle brzucha, głowy i biegunki.
Nerwica lękowa może dotykać nawet 1 na 50 osób, niektórzy ten zespół zaburzeń określają jako depresja lękowa. Zaburzenia lękowe potrafią mieć niezwykle przykrą postać i skutecznie wycofać osobę chorą z życia w społeczeństwie. Co robić, gdy podejrzewamy u siebie lub u osoby bliskiej to zaburzenie? Jak pokonać nerwicę lękową? Zdecydowanie należy zgłosić się do specjalisty. Nieleczone zaburzenia lękowe mogą doprowadzić nawet do samobójstwa.
Zarządzanie czasem niektórym nie sprawia większych trudności, ale dla części osób może być prawdziwym wyzwaniem. Zwykle zauważamy brak odpowiedniej organizacji czasu, gdy na godzinę przed końcem pracy widzimy, że nie skończyliśmy większości swoich zadań! W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Karolinę Cwalina - Stępniak, coacha, która jest ekspertem od zarządzania czasem.
Psychomanipulacja to manipulowanie umysłem innym ludzi, oddziaływanie na sferę poznawczą i emocjonalną innych ludzi w celu uzyskania konkretnych korzyści. Występuje m.in. psychomanipulacja w związku, psychomanipulacja w polityce, a także psychomanipulacja w kościele i sektach.
Mają już za sobą edukację, pracują, ale nie zamierzają wyfrunąć z rodzinnego gniazda. Bo tak łatwiej, taniej i wygodniej. Dlaczego dorośli Polacy nie chcą się usamodzielnić? Dotyczy to ponad 2,5 mln osób! Gośćmi w studiu Dzień Dobry TVN byli Włoszka Cristina Cateze, Natalia Tur, socjolożka i blogerka i Bogusław Szedny, który mieszka z mamą.
Wahania nastroju dotykają każdego człowieka w mniejszym lub większym stopniu. Mogą być związane z pogodą, sytuacją życiową czy zmianami hormonalnymi pod wpływem chorób lub fizjologicznych procesów, np. ciąży, okresu lub przekwitania.
Nie przenoś pracy do domu, a domu do pracy. Łatwo powiedzieć, dużo trudniej wykonać. Koncepcja work life balance jest znana od kilkudziesięciu lat, ale nie zawsze jest łatwa do wcielenia w życie. O tym jak zachować równowagę między stresującą pracą a życiem prywatnym opowiadali goście programu Dzień Dobry TVN: Katarzyna Bórawska (adwokat), Joanna Chmura (psycholog), Rafał Madajczak (dziennikarz), Paweł Kubicki (ratownik).
Jak dowodzą amerykańscy naukowcy, mężczyzna słucha kobiety tylko przez sześć minut. Mężczyźni nie lubią rozmawiać o uczuciach, znajomych z pracy, których nie znają, ale nie tylko. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Hannę Zborowską, Dorotę Czaję oraz psycholog Annę Mazek, z którymi porozmawialiśmy o tym, jak rozmawiać z mężczyznami. Czy w ich związkach są jakieś tematy tabu?
Każdy z nas budzi się w ciągu nocy. Prawdopodobnie taki zwyczaj pozostał nam po naszych przodkach. Ci budzili się, by sprawdzić, czy nie zagraża im żadne niebezpieczeństwo. Po chwili znów zasypiali. Problemy zaczynają się wówczas, kiedy mamy problem z ponownym zaśnięciem. Co zrobić w takiej sytuacji? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy eksperta ds. zaburzeń snu dr n. med. Michała Skalskiego.
Często w życiu codziennym zdarza się, że inni oczekują od nas, abyśmy robili konkretne czynności lub podejmowali określone decyzje. Jednak każdy ma prawo do własnego zdania i postępowania zgodnie z nim. Jak skutecznie radzić sobie z presją otoczenia i być asertywnym?
Historia Anonimowych Alkoholików (AA) zaczęła się w 1935 roku, kiedy to dwóch mężczyzn postanowiło wspierać się w abstynencji od alkoholu. Z czasem zasady przez nich stworzone rozwinęły się w program 12 kroków AA oraz grupę wsparcia.
Głównym założeniem terapii śmiechem jest twierdzenie, że spontaniczny śmiech pozwala odreagować stres i frustrację. Umożliwia także rozładowanie napięcia emocjonalnego i jest elementem profilaktyki zdrowotnej – działa dobrze zarówno na ciało, jak i na duszę.
Nasze ogólne nastawienie do świata definiuje to, jak wygląda nasze życie. Niejednokrotnie podchodzimy do jakiejś sprawy pesymistycznie i wróżymy jej negatywne zakończenie, a później rzeczywiście tak się dzieje. Na jakiej zasadzie działa samospełniająca się przepowiednia?
Zamglenie umysłu może dotknąć każdego na różnych etapach życia i rozwoju. Nie musi być niepokojącym objawem, jednak jeśli pojawia się często, warto zadbać o zdrowy tryb życia, odpowiednie odżywianie i wypoczynek. Objawy nasilają się pod wpływem przewlekłego stresu oraz zmęczenia. Biologiczną przyczyną brain fog jest zaburzenie pracy neuroprzekaźników w mózgu.
We śnie szef bardzo często zwiastuje jakieś zagrożenie. Pojawienie się jego postaci może bardzo wiele mówić o uczuciach, obawach czy kontaktach z otoczeniem danej osoby. Jednak, aby właściwie zinterpretować znaczenie snu o szefie, warto odnieść daną wizję do tego, co dzieje się w rzeczywistości.
Pokolenie X to dorastający i żyjący na styku konserwatywnych, powojennych czasów i liberalnych lat 90. Określani są jako osoby często zagubione, którym trudno jest scharakteryzować właściwe dla nich wartości. To generacja, która łączy w sobie życiową mądrość Baby Boomers z pasją Millenialsów do nowych technologii.
Baby boomers to najstarsze pokolenie, które spotykamy w życiu zawodowym. Jego przedstawiciele są wzorem na wielu płaszczyznach, przekazują młodszym wiedzę i uczą szacunku do osób starszych, tradycji, rodziny i pracy. Cenią sobie niezależność. Kto tworzy generację Baby boomers?
Bigoreksja to choroba psychiczna, która polega na zaburzonym postrzeganiu własnego ciała, podobnie jak anoreksja. W jej przypadku nie chodzi jednak o szczupłą sylwetkę, ale o dążenie do jak największej masy mięśniowej. Choroba ta dotyka przede wszystkim młodych mężczyzn.
Rzeźbienie, taniec lub śpiew nie wyleczą z fizycznej choroby, ale mogą znacznie poprawić stan psychiczny. Przy okazji kształtują zdolności psychomotoryczne, relaksują, pozwalają wyrazić emocje w niecodzienny sposób. Dla kogo przeznaczona jest arteterapia i na czym dokładnie polega?
Pierwszy przypadek karoshi, czyli śmierci z przepracowania, odnotowano w 1969 roku w Japonii. Samo określenie „karoshi” zostało przyjęte w 1982 roku, gdy trzech lekarzy zajęło się tą problematyką i zostały opublikowane książki na ten temat.
Twarz, jej mimika i emocje są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli widziałeś serial „Magia kłamstwa”, wiesz, o czym mowa. Twarz jest głównym ośrodkiem komunikacji niewerbalnej i choć niektóre emocje można niekiedy ukryć, to istnieją sposoby na ich rozpoznanie. Dowiedz się, jak to zrobić.