Urlop sabbatical, znany za granicą, nadal jest w Polsce rzadko spotykany. Zwykle trwa od kilkunastu dni do nawet roku. Umożliwia odpoczynek z gwarancją powrotu do pracy. Kto może z niego skorzystać? Jakie warunki należy spełnić, by wziąć roczny urlop? Osobą, która postanowiła wziąć urlop na zregenerowanie sił jest znany kompozytor i dyrygent Krzysztof Herdzin. Gdzie wyjechał? Jakie korzyści dał mu urlop?
Przemoc wobec mężczyzn jest ignorowanym przez społeczeństwo tematem. W ogólnej świadomości utarło się, że to głównie kobiety są ofiarami przemocy. Mówią o tym liczne kampanie społeczne. Co jednak robić, kiedy to kobieta jest katem, a mężczyzna ofiarą?
Z pewnością każdy nie raz doświadczył w swoim życiu koszmaru sennego. Dlaczego w czasie nocnego odpoczynku ludzki mózg projektuje tego typu obrazy? Czy to wynik indywidualnych doświadczeń, napięcia, a może jest oznaką wybujałej wyobraźni? O koszmarach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychiatrą i specjalistą od zaburzeń snu dr Michałem Skalskim i Martą Szulawiak-Turską.
Dyskryminacja jest zjawiskiem nierównego traktowania osób ze względu na ich przynależność do określonej grupy lub kategorii społecznej. Grupy te stanowią obiekt uprzedzeń lub negatywnych stereotypów, w konsekwencji czego mają utrudniony dostęp do kariery zawodowej, majątku i innych cenionych dóbr. 1 marca to dzień Zero dla Dyskryminacji, nie tylko w pracy.
Nie od dziś wiadomo, że kolory mają wielką moc i znacząco wpływają na ludzkie emocje. Wiedza na ich temat może przydać się zarówno w marketingu, reklamie i budowaniu wizerunku, jak i przy kupowaniu kwiatów czy malowaniu ścian. Sprawdź znaczenie kolorów w poszczególnych dziedzinach.
Body shaming jest problemem powszechnym. Mimo iż coraz więcej osób publicznych, organizacji i mediów angażuje się w promocję innego niż dotychczas „wzorca piękna”, nadal wiele osób jest szykanowanych, ośmieszanych lub poniżanych ze względu na swój wygląd.
Podobno najczęściej kłamiemy dla własnego dobra, normą są również kłamstwa altruistyczne. Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez interdyscyplinarny zespół Instytutu Psychologii PAN. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Natalię Hofman, specjalistkę w zakresie komunikacji niewerbalnej i psychologii kłamstwa.
Rodzina to podstawowa komórka społeczna - to nie pusty slogan, lecz prawda! Jej członków łączą ze sobą bardzo ścisłe powiązania, wynikające z pokrewieństwa i codziennej bliskości. Relacje rodzinne są bardzo ważne – wpływają na codzienny dobrostan i komfort jej członków, a także właściwy rozwój dzieci.
O przełamywaniu kompleksów i skupieniu się na sobie, opowiedziały nam w Dzień Dobry TVN Dorota Wellman, która właśnie wydała książkę: "I Ty możesz zostać modelką!" i Kalina Białek - dziennikarka telewizyjna i jedna z bohaterek książki Doroty - "Ideał jest trochę nudny, nie zawsze warto być idealnym".
Dzisiejszy świat został podporządkowany rannym ptaszkom. Poranne wstawanie jest utrapieniem dla osób, które prowadzą nocny tryb życia. Okazuje się, że biologiczny rytm człowieka ma podłoże genetyczne. O tym, ile snu potrzebuje człowiek oraz czy i w jaki sposób można przestawić się na poranne wstawanie w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psychiatrą dr n. med. Michałem Skalskim.
Gender to słowo niezwykle popularne w ostatnich czasach, często używane jednak w błędnym znaczeniu i w wypowiedziach o wydźwięku pejoratywnym. Współcześnie często nadużywane w nieadekwatnych kontekstach stało się wyznacznikiem przemian i liberalizacji czasów współczesnych. Płeć kulturowa (gender) jest jednak w rzeczywistości czymś innym.
Metoda sześciu kapeluszy myślowych stworzona została przez maltańskiego psychologa, lekarza Edwarda de Bono. Od momentu wydania w 1985 roku książki o tytule „Sześć kapeluszy myślowych” zyskała wielką popularność oraz wiele zastosowań, głównie w zarządzaniu, nauczaniu i podczas różnorodnych szkoleń.
Motywowanie pracowników to kwestia, która powinna być w przedsiębiorstwach priorytetem, ale w praktyce jest ona często zaniedbywana. Niedostrzeganie znaczenia motywowania pracowników odbija się na kondycji firmy – jej efektywności, wynikach finansowych, strukturze zatrudnienia, więc na tzw. twardych wskaźnikach. Problem w tym, że nierzadko trudno ten związek wykazać. Jak motywować pracowników i jakich błędów w motywowaniu unikać.
Homoseksualizm to nawiązywanie relacji romantycznych oraz seksualnych między osobami tej samej płci. Obok hetroseksualizmu oraz biseksualizmu, homoseksualizm uznawany jest za jedną z trzech głównych orientacji seksualnych. Na pytania dotyczące homoseksualizmu odpowiadała w Dzień Dobry TVN seksuolog Izabela Jąderek.
Poczucie winy to zwykle znak od sumienia, że zrobiliśmy coś złego. Ale czy zawsze? Okazuje się, że poczucia winy doświadcza każdy niezależnie od tego, czy robił coś złego czy nie. Czy istnieje coś takiego jak patologiczne poczucie winy? Jak uwolnić się od poczucia winy?
Dom, który do tej pory tętnił życiem, problemami i sukcesami dzieci, po ich wyprowadzce nagle staje się niesamowicie cichy. Moment ten jest zawsze trudny dla rodziców. Syndrom pustego gniazda dotyka naprawdę dużą grupę rodziców. Warto, aby uświadomili sobie oni, że zamknięcie jednego etapu w życiu oznacza rozpoczęcie nowego.
Rewolucja seksualna, zmiany w wizerunku obu płci, a także przemiany społeczno-kulturowe sprawiły, że media zaczęły upowszechniać wizerunek samowystarczalnej kobiety i nowego typu mężczyzny. Jednocześnie dotychczasowe stereotypy płciowe powoli zaczęły zanikać. W ten sposób pojawiło się pojęcie kryzysu męskości.
Pożeracze czasu są kradną naszą uwagę, przez co tracimy cenne minuty na robienie rzeczy bez znaczenia. Najpopularniejszym pożeraczem czasu wolnego jest oglądanie telewizji.
Kto nie chciałby mieć pracy, w której robiłby dokładnie to, co lubi? Oczywiście w praktyce nie zawsze jest to możliwe i nie wszystkie zadania, jakie wykonujemy, okazują się czystą przyjemnością. Najwytrwalszym zdarza się popadać w rutynę i zmagać z zadaniami, które ich irytują bądź sprawiają trudność. To często wywołuje stres przed pracą. Z jego powodu nie mamy ochoty podejmować swoich obowiązków kolejnego dnia i praca staje się prawdziwym koszmarem.
Psychologia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Możliwości zawodowe po ukończeniu tego kierunku są dosyć duże, chociaż wiele zależy od wybranej specjalizacji oraz odbytych praktyk i staży jeszcze w trakcie studiów.
Większość z nas słyszała o mocy pozytywnego myślenia, jednak nie każdy jest w stanie w nią uwierzyć. Wątpliwości, czy rzeczywiście pozytywne myślenie wszystko odmieni, mają swoje podstawy. Wiele zależy od tego, jakie działania będą im towarzyszyć. Co ciekawe, optymiści mają swój dzień, który przypada 21 sierpnia - to Światowy Dzień Optymisty.
Rodzina patchworkowa to model rodziny coraz bardziej popularny w Europie zachodniej. Rodzina patchworkowa składa się z dwojga partnerów, którzy zwykle są po rozwodzie i posiadają dzieci z poprzednich małżeństw. Sytuacja może się dodatkowo skomplikować, kiedy w rodzinie patchworkowej pojawi się wspólne dziecko partnerów. Jak poukładać życie rodziny, by nikt nie poczuł się pokrzywdzony?
Koulrofobia to lęk przed klaunami, którego geneza jest bardzo złożona. Tak jak wszystkie fobie, także i ten irracjonalny lęk jest zaburzeniem nerwicowym, który można leczyć za pomocą psychoterapii. Lęk przed klaunami jest znany badaczom oraz psychologom od wielu lat.
Terapia dla par bywa ostatnią deską ratunku dla niejednego związku. Jeśli obie strony są zmotywowane, otwarte i gotowe do podjęcia wysiłku, może to przynieść znakomite rezultaty. Warto jednak pamiętać, że celem terapii nie jest ocalenie relacji za wszelką cenę. Chodzi w niej o to, by zrozumieć przyczynę kryzysu, przepracować problemy i wspólnie podjąć decyzję co do przyszłości związku.
Zbigniew Lew-Starowicz to najbardziej rozpoznawalny i popularny polski seksuolog. Napisał setki publikacji poświęconych seksualności. Jedne z nowszych pozycji to „O kobiecie”, „O mężczyźnie”, „O miłości” i „O rozkoszy”. Poznajmy najważniejsze teorie „pana od seksu”.
Depresja w dzisiejszych czasach zbiera coraz większe żniwo i choruje na nią coraz więcej osób. Dystymia jest jedną z jej odmian i dotyczy nawet do 5% procent społeczeństwa, w tym głównie kobiet.
Komunikacja intrapersonalna towarzyszy nam od najmłodszych lat. Intrapersonalną komunikację często określa się dialogiem ze sobą samym. Jest to jednak pojęcie znacznie szersze, gdyż wyróżniamy także intrapersonalną inteligencję i możemy mówić o umiejętnościach intrapersonalnych. Na czym one polegają?
Kondolencje to sposób na wyrażenie żalu i współczucia wobec osoby, która przeżywa trudne chwile. Jak to zrobić w odpowiednio?
Złość, podobnie jak radość, smutek, lęk czy gniew, jest reakcją na konkretny bodziec. To trudna emocja, niepożądana i nieakceptowana społeczne. A jednak pojawienie się złości to dla nas pewnego rodzaju informacja: sygnał, że przekroczone zostały nasze granice lub pojawiło się zagrożenie. Nie chodzi więc o to, by ją tłumić – raczej o to, by rozpoznawać emocje i wyrażać je w odpowiedni, a nie destrukcyjny sposób. O złości rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pisarką Katarzyną Lengren i psycholog dr Ewą Jarczewską-Gerc.
Umiejętność komunikacji w zespole stanowi jeden z częstszych i ważniejszych wymogów pracodawców. Skuteczna komunikacja w zespole polepszy morale pracowników, zwiększy chęci do pracy, ale także poprawi efektywność pracy. Dlaczego komunikacja w pracy zespołowej jest tak ważna i co należy zrobić, by efektywnie komunikować się w zespole? O tym, jak ułożyć sobie dobre stosunki w pracy, radzili w Dzień Dobry TVN: Miłosz Brzeziński psycholog biznesu i Katarzyna Niezgoda - headhunter