Terapia indywidualna to doskonały sposób na uporanie się z problemami natury psychicznej i psychologicznej. Jeżeli zmagasz się z wewnętrznymi problemami, wciąż żyjesz w dużym stresie, masz zdiagnozowaną chorobę na tle psychicznym lub po prostu chcesz zajrzeć w głąb siebie, psychoterapia indywidualna będzie doskonałym rozwiązaniem.
W każdym związku mogą zdarzyć się trudne chwile. Niektóre kryzysy pojawiają się nagle, inne dojrzewają przez długi czas. Niestety, wiele kryzysów małżeńskich kończy się rozstaniem. Czy jest to konieczne? Oczywiście nie zawsze. Często terapia małżeńska może rozwiązać problemy w związku.
Terapia poznawczo-behawioralna należy do najbardziej znanych metod terapeutycznych. Podczas terapii pacjent uświadamia sobie, jak duży wpływ na jego życie mają myśli. Dla kogo jest przeznaczona i czy na pewno jest taka skuteczna?
Problemy i konflikty zdarzają się w większości rodzin. Ważne jest to, aby umieć radzić sobie w ich obliczu. Nie zawsze jest to łatwe i zdarza się, że rodzina potrzebuje pomocy specjalisty – terapeuty. Terapia rodzinna może nie tylko rozwiązać zaistniałe problemy, ale również odbudować więzi pomiędzy członkami rodziny.
Psychoterapia wykorzystuje wiele metod, m.in. podejście psychodynamiczne. Duża część psychoterapeutów ceni tę metodę i chętnie jej używa. Czy faktycznie jest skuteczna i na czym polega?
Terapia systemowa rozwinęła się wraz z nurtem terapii rodzinnej. Rodziła się więc w Stanach Zjednoczonych, mniej więcej w 1940 roku, kiedy to zaczęto dostrzegać i badać wpływ nadopiekuńczej matki na patologie u dzieci i badano rodzinne przyczyny powstawania schizofrenii. Dzisiaj jest to jedna z ważniejszych metod wykorzystywanych w psychoterapii systemowej rodzin, par. Korzystają z niej także pedagodzy rodzinni i lekarze.
Terapia schematów to jedno z młodszych podejść w psychoterapii. Jednak mimo to chętnie i często stosowana jest przez uznanych terapeutów. Terapia schematów skutecznie pomaga w przypadku wielu problemów emocjonalnych.
Terapia współuzależnienia jest ważna jako pomoc osobom uzależnionym – grzmią terapeuci i psycholodzy. Najczęściej we współuzależnienie popadają partnerzy, małżonkowie, dzieci. Biorą oni na swoje barki ciężar, którego nie są w stanie unieść, a który w efekcie prowadzi do ich choroby. Terapia dla współuzależnionych staje się więc koniecznością.
Jak rozmawiać z mężem, który za dużo pije? Który zdradza albo nieustannie się z nami kłóci? Paradoksalnie zasady są takie same, jak w związku pozbawionym tak poważnych problemów. Szkopuł jednak w tym, że w takich sytuacjach każdą z rad dużo ciężej zrealizować.
Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jak wiele sygnałów wysyłamy światu każdego dnia. A jest ich niezliczenie wiele! Na każdy wysyłany przez nas komunikat składają się takie elementy, jak kontekst, język i symbole.
Autohipnoza jest jednym z najciekawszych stanów, w jakich może znaleźć się człowiek. Niestety większość osób nie jest świadoma jej zalet i pozytywnych efektów. Odpowiednie ćwiczenia umożliwiają samodzielne opanowanie z pozoru trudnej sztuki, jaką jest autohipnoza. Pewność siebie w ich wyniku często wzrasta, działa też ona korzystnie na sen, odchudzanie i zmianę wielu negatywnych nawyków.
Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe, inaczej Choroba Afektywna Dwubiegunowa (ChAD), to zespół zaburzeń psychicznych charakteryzujący się naprzemiennymi okresami depresji i manii. Fazy te mogą być rozdzielone okresem normalnego samopoczucia. ChAD jest coraz częściej spotykanym problemem w społeczeństwie i wymaga leczenia psychiatrycznego. Dotyka także ludzi związanych z show-biznesem. O chorobie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Marzeną Mawricz i muzykiem Michałem Wasilewskim, który sam boryka się z ChAD.
Strach, lęk i stres to naturalne stany emocjonalne, które każdy z nas dobrze zna z codziennego życia. To prawidłowa reakcja na trudne dla nas sytuacje, takie jak np. wystąpienia publiczne, potencjalne zagrożenia (warczący pies lub grupa groźnie wyglądających obcych ludzi) czy ważne dla nas wydarzenia. Jeśli jednak stan niepokoju utrzymuje się dłużej i jest bardzo nasilony, nawet jeśli stresujący moment dawno minął, a utrzymujące się napięcie utrudnia lub uniemożliwia poradzenie sobie z codziennymi obowiązkami i problemami, lęk z naturalnej reakcji obronnej staje się chorobą i poważnym problemem. Mówimy wtedy o zaburzeniach lękowych.
Sytuacja dotycząca działania szpitali psychiatrycznych w Polsce jest dramatyczna. Na wizytę u psychiatry w ramach NFZ trzeba czekać nawet kilka miesięcy - ze względu na małą liczbę lekarzy. W Warszawie zamknięto jedyny oddział psychiatryczny dla dzieci. Co robić, kiedy potrzebujesz pomocy psychiatry? Gdzie i do kogo się zgłosić?
Na zaburzenia rozwojowe u dzieci w dużym stopniu ma wpływ nie tylko najbliższa rodzina i to, jakie emocje towarzyszą dziecku od początku jego życia. Główne przyczyny takich nieprawidłowości nadal są nieznane. Im więcej stresu, lęku, emocji o negatywnym zabarwieniu oraz agresji, tym większa szansa na pojawienie się poważnych zaburzeń.
Zespół serotoninowy (inaczej zespół serotoninergiczny) jest rzadkim, ale poważnym powikłaniem farmakoterapii, spowodowanym stosowaniem leków o działaniu serotoninergicznym. Pojawia się jako działanie niepożądane, na skutek interakcji między lekami lub w wyniku przedawkowania leków. Objawy zespołu serotoninowego obejmują hipertermię, skurcze mięśni, zaburzenia krążenia oraz świadomości.
Depresja jest chorobą atakującą nie tylko psychikę jednej osoby. Jest to również choroba relacji. Nasze zachowania względem chorego mogą polepszyć lub jeszcze bardziej pogłębić jego stan. Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Jak pomóc osobie z depresją na odległość?
Mężczyźni są wzrokowcami i właśnie dlatego warto przyjrzeć się temu bliżej i przeanalizować, jak patrzy facet na kobietę, która mu się podoba. Czy są jakieś różnice pomiędzy tym, jak patrzy zauroczony facet, a takim, który liczy tylko na intymne spotkanie?
Nie możesz wyjść z domu bez pięciokrotnego sprawdzenia, czy na pewno zamknąłeś drzwi? Musisz myć ręce raz na godzinę? Jeśli tak, prawdopodobnie cierpisz na nerwicę natręctw. Tę postać nerwicy charakteryzują natręctwa, czyli przymus częstego wykonywania danej czynności lub natrętnie powracające myśli, które nie dają się opanować (natręctwa myślowe, obsesje). Skąd bierze się to zaburzenie i jak wygląda leczenie nerwicy natręctw?
Jeśli zauważyliśmy u siebie ciągłe uczucie zmęczenia, które towarzyszy nawet po odpoczynku, może być to nerwica neurasteniczna. Jest to zaburzenie psychiczne z grupy nerwic. Zjawisko to opisano już w XIX wieku, jednak dziś badacze nadal do końca nie są pewni, jakie jest jego podłoże. Nieprzemijające zmęczenie, bóle różnych części ciała, problemy z koncentracją - to tylko niektóre z objawów nerwicy neurastenicznej.
Czy możesz wyobrazić sobie sytuację, w której Twoje dziecko przestaje się odzywać do nauczycieli i kolegów w szkole, i jest w tym tak konsekwentne, że tygodniami nie wypowiada ani jednego słowa w ich obecności, choć w domu rozmawia z rodzicami i rodzeństwem? Tak wygląda codzienność rodzin, w których dzieci cierpią na mutyzm wybiórczy.
Życie osób z fobią społeczną jest ciężkie Trudno jest im wykonywać najprostsze codzienne aktywności. Nie chodzi tylko o wychodzenie do ludzi, ale również strach np. przed jedzeniem przy innych ludziach, nawet najbliższych. Osoby z fobią społeczną nie chodzą na wesela lub inne rodzinne uroczystości. Niechętnie również podejmują zatrudnienie. Jak walczyć z fobią społeczną i jak się ją leczy?
Schizofrenia prosta to dość rzadka postać schizofrenii, która przebiega nieco inaczej niż pozostałe rodzaje tej choroby. W przebiegu schizofrenii prostej obserwuje się poważne zaburzenia funkcji psychicznych, głównie upośledzeniu ulegają: postrzeganie siebie i otoczenia, odczuwanie i wyrażanie emocji oraz racjonalna ocena sytuacji. Ani diagnostyka, ani skuteczne leczenie schizofrenii prostej nie są łatwe.
Nerwica jest grupą specyficznych zaburzeń lękowych, które mogą dotykać nawet 8 milionów Polaków. Objawy nerwicy pojawiają się zarówno ze strony psychicznej, jak i somatycznej. Te zaburzenia powodowane są najczęściej przez nierozwiązane i nieuświadomione konflikty zewnętrzne i wewnętrzne. Niezrozumiały lęk przed niektórymi sytuacjami, mdłości, kołatanie serca czy bóle głowy to tylko niektóre symptomy nerwicy.
Dysmorfofobia to zaburzenie psychiczne, polegające na odczuwaniu ciągłego niezadowolenia z wyglądu lub budowy swojego ciała. Przesadne skupianie się na rzekomych niedoskonałościach wyglądu może nieść za sobą poważne konsekwencje i dezorganizować funkcjonowanie społeczne.
Uzależnienie od seksu, inaczej określane jako seksoholizm, jest poważnym nałogiem, którego nie można bagatelizować, ponieważ niesie za sobą konsekwencje w różnych sferach życia. Seksoholizm to nadmierna potrzeba podejmowania stosunków seksualnych i utrata kontroli nad własnym popędem seksualnym. Leczenie uzależnienia od seksu jest długotrwałe i wymaga wytrwałości, ale przynosi pożądane skutki.
Uważa się, że ciąża powinna być jednym z najszczęśliwszych okresów w życiu kobiety. Jednak dla wielu kobiet jest to trudny okres, pełen napięcia, stresu, lęków, a nawet pełnoobjawowej depresji ciążowej. Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (ACOG), co piąta kobieta zmaga się z objawami depresji w ciąży. Jak sobie z nią radzić?
Choroba sieroca wbrew pozorom nie dotyka wyłącznie wychowanków domów dziecka. Występuje również u innych dzieci, jeśli doszło do zerwania więzi z matką lub innym głównym opiekunem. Objawy choroby sierocej obejmują szereg charakterystycznych zachowań w wieku dziecięcym, mogą także prowadzić do zaburzeń osobowości na różnych etapach życia.
Jeśli u twojego dziecka została stwierdzona dysgrafia, ćwiczenia zlecone przez specjalistę będą nieodzowną pomocą. Dzięki systematyczności i konsekwencji możesz pomóc mu w lepiej funkcjonować w szkole. Sprawdź, jakie są przyczyny dysgrafii, czym się objawia i jak z nią walczyć.
Dyskalkulia – co to takiego i ile dzieci naprawdę cierpi z jej powodu? Okazuje się, że problem ten dotyczy około 3-5% uczniów. Trudności z nauką, jakich doświadczają takie osoby, nie są wynikiem zaniedbań czy lenistwa, lecz braku rozumienia problemów matematycznych. Kłopot sprawiają wtedy nawet najprostsze zadania.