Od kilku dni trwa nowy rok szkolny. Dzieci, po wielu miesiącach nieobecności spowodowanej pandemią, wróciły do ławek. Niestety dla wielu uczniów, rodziców i nauczycieli wiązało się to z dużym stresem. O tym jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, opowiedziała psycholożka, Katarzyna Kucewicz.
Kiedy pojawia się dziecko, życie kobiety zmienia się już na zawsze. Miłość matki do maleństwa okazuje się niesamowitą siłą napędową, która daje chęć do życia i mnóstwo energii do działania. Kobiety potrafią wówczas robić rzeczy, których dotychczas nawet się po sobie nie spodziewały.
FOMO to określenie na lęk związany z brakiem dostępu do najnowszych informacji. Syndrom FOMO wielu badaczy uznaje za chorobę współczesności. Związany jest on bowiem z permanentnym „byciem online”, cały czas podłączonym do sieci, w której co sekundę pojawia się milion nowych informacji. Czy FOMO dotyczy też relacji damsko-męskich? Spytaliśmy o to blogerkę i eksperta relacji damsko-męskich - Annę Szlęzak oraz psycholog i terapeutę par - Marzenę Mawricz.
Przez ostatnie miesiące jeszcze więcej czasu niż zazwyczaj spędzaliśmy przed ekranami telefonów. Te niewielkie urządzenia, mogą być silnymi używkami. O tym, jak walczyć ze "smartfonowym nałogiem" opowiedzieli Youtuber Rafał Masny i terapeuta Robert Rutkowski.
Oktawia Nowacka nazywana jest czołową pięcioboistką świata. To zdobywczyni Pucharu Świata, medalistka mistrzostw świata, Europy i Polski, a także brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z 2016 roku. Od pewnego czasu sportsmenka zmaga się z wypaleniem zawodowym, o czym otwarcie mówi. Jak czuje się obecnie i czy zamierza wrócić do gry?
Te statystyki przerażają. Dowodzą bowiem, że polska młodzież nie dostaje potrzebnego wsparcia – ze strony państwa, szkoły czy rodziny. Taka pomoc powinna być systemowa, a w naszym kraju ten system jest wadliwy. O tym, jak i o kilku innych przyczynach takiego stanu rzeczy, opowiedziała w Dzień Dobry TVN, Justyna Szyburska, psychiatra dziecięcy.
Uważa się, że mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nie mają w zwyczaju mówić o swoich emocjach, uczuciach czy potrzebach. Niezbyt dobrze oceniana jest także ich umiejętność słuchania. Dlaczego męska komunikacja różni się od kobiecej? Co tak naprawdę kryje się w głowie mężczyzny? Kilka tajemnic zdradziła nam psycholog Marzena Mawricz.
Ojciec w życiu dziewczynki już od najmłodszych lat pomaga budować poczucie własnej wartości i samooceny córki. Jego rola wraz z wiekiem dziecka nabiera coraz większego znaczenia i na każdym etapie rozwoju przyjmuje inny wymiar. Jak relacje z ojcem wpływają na życie dorosłej kobiety? O tym opowiedziała nam psycholog Marzena Mawricz.
Najnowsze badania, które przeprowadził prof. Rafał Ohme, nie pozostawiają złudzeń. To kobiety są mocniejsze i na ich sile będzie mógł opierać się świat po przejściu pandemii koronawirusa. Jakie cechy sprawiają, że płeć ta lepiej znosi obecną sytuację?
Najnowsze badania mogą zaniepokoić wielu rodziców. Głoszą one, że nastolatkowie w Polsce są w czołówce, jeśli chodzi o problem z akceptowaniem siebie. Z czego może to wynikać? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem Magdaleną Chorzewską.
Narcyzm towarzyszy ludzkości od najdawniejszych czasów. Przykładem jest tu chociażby antyczny mit o młodzieńcu, który zakochał się we własnym odbiciu. W programie rozmawialiśmy o tym, jakie zachowania składają się na osobowość narcystyczną i jak stworzyć udaną relację z osobą, która je przejawia.
Izolacja miała nam zapewnić bezpieczeństwo przed szalejącym na zewnątrz koronawirusem. Niestety spora grupa osób pozostając w domu, obawiała się jednak nie zakażenia, a agresji ze strony najbliższych osób. - Od momentu ograniczenia możliwości przemieszczania się nastąpił wzrost przypadków przemocy o 36 proc. - powiedziała Agata Szypulska z Biura RPO.
Mimo że ostatnie tygodnie nie dostarczyły nam zbyt wielu powodów do radości, to warto pamiętać, że śmiech to zdrowie. W programie rozmawialiśmy Michałem Zawadką, autorem książki „Uśmiechologia – pozytywna strona myślenia”, na temat tego, jak ważną rolę pełni uśmiech w naszym życiu.
Badania wskazują, że poziom przemocy domowej rośnie. Ofiary, które cierpią za zamkniętymi drzwiami są obecnie w o wiele bardziej rozpaczliwej sytuacji. Dziennikarka Renata Kim napisała niedawno książkę pt. „Dlaczego nikt nie widzi, że umieram”, w której zawarła rozmowy z ofiarami przemocy psychicznej. W programie opowiedziała, dlaczego tak często nie zauważamy cierpienia innych.
Fala zwolnień trwa i wzbiera na sile. Utrata pracy przez jednego z małżonków ma wpływ na całą rodzinę. Zmienia się nie tylko sytuacja finansowa, ale także układ dnia i zakres obowiązków oraz atmosfera w domu. W jaki sposób przetrwać ten trudny czas bez uszczerbku dla więzi? Kilku rad udzieliła nam psycholog Maria Rotkiel.
Izolacja, której na początku się obawialiśmy, teraz stała się naszą normalnością. Kiedyś trzeba będzie jednak wrócić do dawnej rzeczywistości, a to już generuje kolejne problemy i lęk. O tym jak sobie z tym poradzić opowiedziała nam psycholożka, dr Ewa Jarczewska-Gerc.
Jednym z najważniejszych pytań, które zadaje sobie ludzkość, jest pytanie o sens życia. Także na poziomie indywidualnym jest to pytanie stawiane sobie w wielu momentach życia, często związanych z cierpieniem czy samotnością, ale też w szczęśliwych chwilach. Jaki jest sens życia ludzkiego? Jak znaleźć sens życia?
Epidemia zmusiła wielu młodych dorosłych do ponownego zamieszkania z rodzicami. Stracili pracę, studiują online, a wynajęcie mieszkania kosztuje, wrócili więc do rodzinnych domów. Nie są jednak zachwyceni wizją spędzenia w nich kolejnych tygodni czy nawet miesięcy. Jak radzić sobie z emocjami pod jednym dachem? Kilku porad udzieliła psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz.
Wydłużający się czas kwarantanny stanowi ogromne wyzwanie dla dużej części społeczeństwa. Specjaliści ostrzegają, że w obecnej sytuacji coraz więcej osób sięga po alkohol. W programie rozmawialiśmy psychoterapeutą Robertem Rutkowskim o tym, czy trwająca pandemia przełoży się na wzrost liczby uzależnień.
Zważywszy na zagrożenie spowodowane koronawirusem jesteśmy nieustannie uczulani na to, żeby nie dotykać swojej twarzy. Jak się okazuje nie jest to, takie proste. W ciągu godziny swojej twarzy dotykamy średnio 16 razy. Dowiedz się, jak pozbyć się uporczywych natręctw.
Obecna sytuacja pandemii koronawirusa może negatywnie odbijać się na psychice. Pojawia się strach o zdrowie i życie, ale też o sytuację materialną. Niekorzystnie wpływa też sam fakt izolowania się od innych w domowych. Jak radzić sobie z pojawiającym się lękiem?
Przymusowa izolacja sprawiła, że Polacy coraz częściej szukają łatwych sposobów na umilenie sobie czasu. Jednym z nich jest alkohol, który dla wielu osób stanowi sposób radzenia sobie ze stresem wywołanym przez kryzys epidemiologiczny. Czy izolacja sprzyja piciu? Wyjaśniał to psychoterapeuta Cezary Biernacki.
Kobieca intuicja uznawana jest na nieuchwytne przeczucie, które pomaga w podejmowaniu dobrych decyzji. Dotychczasowe badania nie wykazały istnienia takiego zjawiska, jednak nie udowodniły również, że kobieca intuicja nie istnieje.
W sytuacjach kryzysowych umysł pracuje na zwiększonych obrotach. Niepokój, zmartwienia czy niepewność sprawiają, że nasze marzenia senne są zdecydowanie bardziej intensywne i często mają głębsze znaczenie. Jak czas izolacji wpływa na sen - wyjaśniał nam dr Tadeusz Piotrowski.
Scott J. Kelly spędził w kosmosie łącznie 520 dni. Jego najdłuższa misja trwała 340 dni, podczas której przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z 6 innymi osobami. W rozmowie z Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich doświadczeniach.
Nieodpłatnie, bezinteresownie, przez Internet - to trzy zasady “Psychologów dla społeczeństwa”. 200 specjalistów chce w sieci pomagać Polakom w czasie pandemii koronawirusa. Kto szczególnie może liczyć na ich wsparcie? Wyjaśniał w naszym studiu pomysłodawca tej inicjatywy Krystian Rubacha, psycholog i psychoterapeuta.
Panująca pandemia wymusza rozłąkę z bliskimi, chociażby na czas kwarantanny. Możemy wtedy czuć nie tylko samotność, lecz także lęk o zdrowie i życie najbliższych. Jak przetrwać ten ciężki okres? Jak radzi sobie będąca daleko od rodziny Monika Mariotti?
Inteligencja człowieka jest mierzona przez testy. W XX wieku średnia ich wyników rosła, jednak ostatnie badania dowodzą, że poziom IQ zaczął spadać. Dlaczego z pokolenia na pokolenie jest coraz niższe? Jaki wpływ ma na to Internet?
Pozytywne nastawienie jest ważne w każdym momencie naszego życia, teraz jednak szczególnie. Stan zagrożenia epidemicznego i okres kwarantanny to dla wielu osób bardzo trudny czas. Pojawiają się wątpliwości i lęki. Aktorka Olga Bończyk i psycholog Armen Mekhakyan opowiadają o sile optymizmu i o tym, jak nie ulec panice.
Stan zagrożenia epidemicznego, kwarantanna, zamknięte szkoły, kontrole na granicach, ograniczenia w handlu. Sytuacja związana z koronawirusem sprawia, że możemy odczuwać lęk. Jak nie ulec panice - radziła w naszym studiu psycholog Katarzyna Miller.