Janina Bąk jest znaną i cenioną statystyczką, nauczycielką akademicką i blogerką. Niedawno wyznała, że zmaga się chorobą psychiczną. Ten swoisty coming out zamierza przekuć w coś dobrego. Jakie ma plany?
Relacja córka-mama nie zawsze jest usłana różami. Czasem buduje, ale nie raz jest tak, że utrudnia, a nawet niszczy. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Katarzynę Miller psychoterapeutkę i autorkę książki "Być córką i nie zwariować" o jej kontakt z mamą oraz o to, jak odnaleźć się w roli córki.
Zdarza się, że przechodząc do innego pokoju, zapominamy, po co do niego przyszliśmy. Okazuje się, że na tę przypadłość jest specjalna nazwa. Kiedy występuje tzw. efekt drzwi i jak można go uniknąć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog Zuzanna Butryn.
Problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą coraz więcej osób. Mimo, że w społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że jest to powód do wstydu, coraz więcej gwiazd decyduje się publicznie mówić o tym, że i ich one dotykają. Kto ze znanych ludzi mierzył się lub mierzy z zaburzeniami zdrowia psychicznego?
Kury to ptaki, które hodowane są przede wszystkim dla jajek czy mięsa. Tymczasem kontakt z nimi może stanowić formę terapii. Kto może z niej korzystać? Co daje? Kiedy się ją stosuje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agatą Michalską, hodowczynią kur.
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) powoduje skrajne wahania nastroju, w tym emocjonalne wzloty i upadki. Choć schorzenie to do niedawna było tematem tabu, dziś coraz więcej pacjentów się do niego przyznaje. Jedną z takich osób jest Janina Bąk, statystyczka. Co sprawiło, że postanowiła powiedzieć o tym głośno?
Janina Bąk, w sieci znana jako Janina Daily, to blogerka i naukowczyni, która w sieci od lat zajmuje się statystyką - na ten temat napisała też książkę. Jakiś czas temu jej fani zauważyli, że znacznie schudła i zaczęli zastanawiać się, co się wydarzyło. Szukali w sieci, na co choruje. Informacją o tym podzieliła się z Anną Dziewitt-Meller.
W internecie pojawił się niedawno filmik jednego z youtuberów, który zmuszał osobę niepełnosprawną intelektualnie do poniżających, haniebnych czynów. Czy takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, a może są na porządku dziennym? W Dzień Dobry TVN - okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - rozmawialiśmy na ten temat z Martą Perkowską, pedagogiem specjalnym, prezeską stowarzyszenia Otwarte Drzwi.
Wchodzenie w dorosłość nie jest proste, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy wychowywali się w domu dziecka. Aby ułatwić im start fundacja CHCEmisie stworzyła tzw. mieszkanie treningowe. Wychowankowie Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie, którzy w nim zamieszkają będą się uczyć samodzielnego życia.
Dzisiejsi mężczyźni mają wiele zadań. Mają być równocześnie mężami, ojcami, kochankami, żywicielami rodziny, kumplami, pracownikami, a także przyjaciółkami i gosposiami. Czy na tym cierpi ich męskość? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział bloger Kamil Pawelski oraz specjalistka medycyny męskiej, dr Ewa Kempisty-Jeznach.
Pandemia, izolacja społeczna oraz nauka zdalna stanowiły dla dzieci i młodzieży trudne wyzwanie, co odbiło się na ich psychice. Po wielu miesiącach spędzonych w domach 29 maja wszyscy uczniowie w Polsce wrócą do szkół. Specjaliści proszą więc nauczycieli, by w pierwszych dniach spojrzeli na swoich podopiecznych łaskawszym okiem. Celem jest obniżenie stresu zarówno uczniów, jak i pedagogów. Na czym ma polegać "Tydzień ulgi"?
Lęk wysokości, strach przed pająkami czy klaustrofobia to fobie, o których każdy z nas wielokrotnie już słyszał. Zaburzeń nerwicowych jest jednak znacznie więcej, a my niekoniecznie zdajemy sobie z nich sprawę. Poznajcie najdziwniejsze fobie i ich objawy.
Wymuszona przez pandemię izolacja ma olbrzymi wpływ na zdrowie psychiczne. Wielu młodych ludzi nie potrafi jej zaakceptować i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Takim osobom pomaga inicjatywa Between US stworzona przez pięć licealistek. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały Natalia Rusin i Maja Grzegorz, współautorki projektu.
Współcześnie coraz częściej komunikujemy się ze sobą za pomocą maili lub internetowych komunikatorów. Niestety, mnóstwo osób ma problem ze zwrotami grzecznościowymi, zarówno w tradycyjnych listach, jak i w mailach.
Coming out to jedna z najtrudniejszych rzeczy, z jaką mierzą się nastolatkowie, a nawet dorośli ludzie. Strach przed tym co powiedzą najbliżsi często działa paraliżująco. Jak zatem powinni reagować i zachowywać się rodzice, których dzieci wyjawiają prawdę? O tym opowiedziała nam Agnieszka Rynowiecka, psycholożka, psychoterapeutka.
Złość to zupełnie naturalna emocja, którą doskonale zna każdy z nas. Czy zawsze trzeba nad nią panować? Co zrobić, kiedy jest w nas jej za dużo? Sposoby na złość znalazły licealistki ze Szczecinka, które prowadzą fanpage "Plan na złość".
Daria Ładocha w swoich mediach społecznościowych dzieli się z internautami nie tylko wspaniałymi przepisami kulinarnymi. Publikuje także motywacyjne wpisy, które dla wielu osób są prawdziwą inspiracją. Teraz podpowiedziała, jak w prosty sposób można polepszyć swoje samopoczucie.
Czujesz przemęczenie i rezygnację? Nie masz siły na zabawę z dziećmi? To mogą być oznaki wypalenia rodzicielskiego. Psycholog Joanna Węglarz opowiedziała, jakie objawy mogą na to wskazywać i co zrobić, kiedy zauważymy, że problem dotknął i nas.
Fundacja TVN z Waszą pomocą chce zbudować pierwszy szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Dlaczego taka placówka jest niezbędna? Jaki jest stan psychiatrii dziecięcej w Polsce? O tym rozmawiały Agata Młynarska i Dorota Wellman.
Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na psychikę. Okazuje się jednak, że obserwacja ptaków pełni również niezwykłą rolę terapeutyczną. W jaki sposób te zwierzęta mogą wpłynąć na nasze zdrowie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Sławomir Murawiec - psychiatra i współautor książki pt. "Ornitologia terapeutyczna".
Bartek Jędrzejak postanowił otwarcie opowiedzieć o swoich zmaganiach z depresją, z którą walczył przez kilka miesięcy. Choroba zaburzyła funkcjonowanie jego organizmu, a także uniemożliwiła wykonywanie pracy. Prezenter TVN zdecydował się przełamać milczenie, by zachęcić innych do podejmowania terapii.
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tego powodu w Dzień Dobry TVN psycholog kliniczny dr Urszula Sajewicz-Radtke opowiedziała o nowoczesnych metodach terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu. Dlaczego jest ono częściej diagnozowane u chłopców niż u dziewczynek?
Zdrada, żałoba, rozwód – to tylko kilka z wielu trudnych sytuacji, z którymi zmagamy się my i nasi najbliżsi. Jak dodawać otuchy i samemu ją znaleźć? O tym rozmawiamy z Dominiką Słomińską – psycholożką, autorką książki "Słowa, które dają oparcie".
Wiele wizyt u terapeutów rozpoczyna się od powrotu do dzieciństwa. Wszak to właśnie ten etap w życiu kształtuje naszą przyszłość. Nawet jeśli był to szczęśliwy czas i tak mógł zasiać w nas przekonania i blokady, które negatywnie wpływają na nasze działania w dorosłym życiu. Jak się od nich uwolnić? O tym porozmawialiśmy z Sylwią Sitkowską, psychologiem i terapeutką.
Najnowsze badania amerykańskich naukowców pokazują, że IQ ludzi stopniowo spada. Dlaczego tak się dzieje i czy jest to powód do obaw? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog kliniczna, dr Urszula Sajewicz-Radtke oraz pisarz, menedżer i członek Stowarzyszenia Mensa Polska, Marcin Bruczkowski.
Trzecia fala pandemii, która właśnie przetacza się przez Polskę najbardziej uderza w dzieci i w młodzież. Przymusowe zamknięcie w czterech ścianach, zdalna nauka i brak kontaktu z rówieśnikami sprawiły, że coraz więcej dzieci zmaga się problemami psychicznym. Jak mówiła w rozmowie z PAP pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik pogarszającą się sytuację - niestety - widać na oddziałach.
Poczucie straty i żalu są bliskie stronie, która w związku była bardziej zaangażowana emocjonalnie. Często towarzyszy im nieodparta chęć, aby od czasu do czasu odezwać się do ex partnera. Czy utrzymywanie kontaktu z byłym jest dobrym pomysłem? Jak wpływa na nowy związek i nasze zaangażowanie? O tym rozmawialiśmy z Andrzejem Gryżewskim, z seksuologiem i psychoterapeutą z gabinetu Cbtseksuolog.pl.
Podróże astralne są tajemniczym terminem, który wiąże się głównie z jasnowidzeniem oraz mistycznymi doznaniami. Zdaniem większości naukowców przebywanie poza swoim ciałem jest niemożliwe, a zjawisko to uznawane jest za złudzenie.
Kobiety lubią wchodzić w różne role. Jedne są potulne, inne stają się męczennicami. Są też takie, które czują ciągłą potrzebę rywalizacji i podejmowania nowych wyzwań. Jak wyjść z tego schematu i stać się dla siebie "czułą przewodniczką"? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Natalią de Barbaro, psycholożką i autorką książki "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" oraz Mają Ostaszewską, aktorką.
Miliony widzów na całym świecie oglądały wywiad Harry’ego i Meghan u Oprah Winfrey. Księżna Sussex opowiedziała m.in. o swoich myślach samobójczych. Po emisji pojawiły się głosy sugerujące, że kłamała. Dlaczego to mogła być jedna z najgorszych reakcji w takiej sytuacji? To w rozmowie z serwisem Dzień Dobry TVN wyjaśniła psycholog Joanna Chmura.