Czujesz przemęczenie i rezygnację? Nie masz siły na zabawę z dziećmi? To mogą być oznaki wypalenia rodzicielskiego. Psycholog Joanna Węglarz opowiedziała, jakie objawy mogą na to wskazywać i co zrobić, kiedy zauważymy, że problem dotknął i nas.
Fundacja TVN z Waszą pomocą chce zbudować pierwszy szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Dlaczego taka placówka jest niezbędna? Jaki jest stan psychiatrii dziecięcej w Polsce? O tym rozmawiały Agata Młynarska i Dorota Wellman.
Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na psychikę. Okazuje się jednak, że obserwacja ptaków pełni również niezwykłą rolę terapeutyczną. W jaki sposób te zwierzęta mogą wpłynąć na nasze zdrowie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Sławomir Murawiec - psychiatra i współautor książki pt. "Ornitologia terapeutyczna".
Bartek Jędrzejak postanowił otwarcie opowiedzieć o swoich zmaganiach z depresją, z którą walczył przez kilka miesięcy. Choroba zaburzyła funkcjonowanie jego organizmu, a także uniemożliwiła wykonywanie pracy. Prezenter TVN zdecydował się przełamać milczenie, by zachęcić innych do podejmowania terapii.
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tego powodu w Dzień Dobry TVN psycholog kliniczny dr Urszula Sajewicz-Radtke opowiedziała o nowoczesnych metodach terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu. Dlaczego jest ono częściej diagnozowane u chłopców niż u dziewczynek?
Zdrada, żałoba, rozwód – to tylko kilka z wielu trudnych sytuacji, z którymi zmagamy się my i nasi najbliżsi. Jak dodawać otuchy i samemu ją znaleźć? O tym rozmawiamy z Dominiką Słomińską – psycholożką, autorką książki "Słowa, które dają oparcie".
Wiele wizyt u terapeutów rozpoczyna się od powrotu do dzieciństwa. Wszak to właśnie ten etap w życiu kształtuje naszą przyszłość. Nawet jeśli był to szczęśliwy czas i tak mógł zasiać w nas przekonania i blokady, które negatywnie wpływają na nasze działania w dorosłym życiu. Jak się od nich uwolnić? O tym porozmawialiśmy z Sylwią Sitkowską, psychologiem i terapeutką.
Najnowsze badania amerykańskich naukowców pokazują, że IQ ludzi stopniowo spada. Dlaczego tak się dzieje i czy jest to powód do obaw? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog kliniczna, dr Urszula Sajewicz-Radtke oraz pisarz, menedżer i członek Stowarzyszenia Mensa Polska, Marcin Bruczkowski.
Trzecia fala pandemii, która właśnie przetacza się przez Polskę najbardziej uderza w dzieci i w młodzież. Przymusowe zamknięcie w czterech ścianach, zdalna nauka i brak kontaktu z rówieśnikami sprawiły, że coraz więcej dzieci zmaga się problemami psychicznym. Jak mówiła w rozmowie z PAP pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik pogarszającą się sytuację - niestety - widać na oddziałach.
Poczucie straty i żalu są bliskie stronie, która w związku była bardziej zaangażowana emocjonalnie. Często towarzyszy im nieodparta chęć, aby od czasu do czasu odezwać się do ex partnera. Czy utrzymywanie kontaktu z byłym jest dobrym pomysłem? Jak wpływa na nowy związek i nasze zaangażowanie? O tym rozmawialiśmy z Andrzejem Gryżewskim, z seksuologiem i psychoterapeutą z gabinetu Cbtseksuolog.pl.
Podróże astralne są tajemniczym terminem, który wiąże się głównie z jasnowidzeniem oraz mistycznymi doznaniami. Zdaniem większości naukowców przebywanie poza swoim ciałem jest niemożliwe, a zjawisko to uznawane jest za złudzenie.
Kobiety lubią wchodzić w różne role. Jedne są potulne, inne stają się męczennicami. Są też takie, które czują ciągłą potrzebę rywalizacji i podejmowania nowych wyzwań. Jak wyjść z tego schematu i stać się dla siebie "czułą przewodniczką"? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Natalią de Barbaro, psycholożką i autorką książki "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" oraz Mają Ostaszewską, aktorką.
Miliony widzów na całym świecie oglądały wywiad Harry’ego i Meghan u Oprah Winfrey. Księżna Sussex opowiedziała m.in. o swoich myślach samobójczych. Po emisji pojawiły się głosy sugerujące, że kłamała. Dlaczego to mogła być jedna z najgorszych reakcji w takiej sytuacji? To w rozmowie z serwisem Dzień Dobry TVN wyjaśniła psycholog Joanna Chmura.
Śmierć bliskiej osoby to ból, smutek i cierpienie. Mimo że każdy kiedyś będzie musiał się zmierzyć z takim emocjami, to poradzenie sobie z nimi nie jest proste. W przejściu przez żałobę i zaakceptowaniu faktu, że ktoś bardzo dla nas ważny już nie wróci, może pomóc towarzyszka żałoby. Kim jest ta osoba? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tym z Anją Franczak, która jest jedną z nich.
Silna kobieta to pojęcie względne. W większości przypadków sprowadzane do fizyczności bądź stanu, w którym to postrzegane jesteśmy jako osoby odporne na wszelkie życiowe zawirowania. Czy kobieta silna nie może być wrażliwa, empatyczna i czuła? Czy nie ma prawa prosić innych o pomoc? Jak tak naprawdę powinniśmy interpretować tę definicję? O tym Nastazja Bloch rozmawiała z Katarzyną Kucewicz, psycholożką, psychoterapeutką i seksuolożką.
Choroba afektywna dwubiegunowa to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby młode. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem stanów depresyjnych oraz maniakalnych. Jak wygląda życie z tą chorobą? Rozmawialiśmy o tym z dr. Sławomirem Murawcem, psychiatrą oraz Miką Urbaniak, artystką, która zmaga się z chorobą dwubiegunową.
Woman shaming to zjawisko, z którym choć raz zetknęła się każda kobieta. Polega ono na krytykowaniu, ocenianiu lub wręcz hejtowaniu kobiet przez inne kobiety. Skąd bierze się ta wzajemna niechęć? Czy można się jej oduczyć i spojrzeć na koleżankę, przyjaciółkę bardziej przychylnym okiem? Rozmawiamy o tym z Zuzanną Butryn, psychologiem.
W dzisiejszym świecie na każdego z nas oddziałuje bardzo wiele bodźców. Niektórzy są na nie jednak bardzo wyczuleni. Według badań aż 20 proc. populacji to osoby wysoko wrażliwe. Co to znaczy i czym się objawia? W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz oraz projektantka biżuterii Małgorzata Podgórska.
Polskie nastolatki nienawidzą swojego ciała - takie niepokojące dane przynosi raport przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Skąd się bierze brak samoakceptacji wyglądu? Jak zbudować pewność siebie i pozbyć się kompleksów? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Renatą Kaczoruk, modelką i Larą Gessler, restauratorką.
W dobie pandemii uzależnienie od gier komputerowych u dzieci wyraźnie się nasila. Ponadto część uczniów w takcie nauki online potrafi wyłączyć kamerki i oddać się ulubionej aktywności. O tym problemie w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z prof. Mariuszem Jędrzejko.
Dzieci, które uczą się zdalnie, spędzają coraz więcej czas przed komputerem. To może poważnie odbić się na ich zdrowiu. O wpływie pandemii na najmłodszych Agata Młynarska rozmawiała z psycholożką kliniczną Ewą Narkiewicz-Nejno.
Rzetelny test psychologiczny może nam pozwolić lepiej poznać samych siebie - zarówno nasze mocne, jak i słabsze strony. Trzeba jednak odróżnić psychozabawy od profesjonalnych narzędzi, stworzonych przez naukowców. Chcesz poznać siebie lepiej, a przy okazji zyskać voucher na player.pl? Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym badaniu.
W XXI wieku dużo mówi się o fat-shamingu, czyli zawstydzaniu osób z nadwagą i otyłością. Natomiast dietetyczka Anna Reguła przedstawiła w mediach społecznościowych drugą stronę medalu i poruszyła problem stygmatyzacji osób szczupłych. - Im tym bardziej ciężko jest komunikować problem, bo zaraz spotykają się z karcącymi słowami osób, które "chciałyby wyglądać tak, jak Ty" – pisze.
Socjopata zmaga się z zaburzeniem osobowości. Manipuluje otoczeniem, aby osiągnąć własne cele i korzyści. Doskonale o tym wie Beata, która dopiero po czasie uświadomiła sobie, że cały świat kręci się wokół jej partnera. O to, jak rozpoznać socjopatę zapytaliśmy dr Mary Stout, psycholog oraz Łukasza Wrońskiego, profilera.
Programowanie neurolingwistyczne (NLP) początkowo miało być nową formą psychoterapii. Ostatecznie jednak NLP nie uzyskało aprobaty środowiska naukowego, a współtwórcy technik programowania neurolingwistycznego rozpoczęli masową działalność wydawniczą i szkoleniową. Czym jest NLP?
23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta jest jedną z najczęstszych, z jakimi się borykamy. Zalicza się do głównych przyczyn samobójstw. Upowszechnianie wiedzy na jej temat poszerza społeczną świadomość oraz obala stereotypy i uprzedzenia. W studiu Dzień Dobry TVN pojawili się Joanna Poremba, prezeska Fundacji Melancholia, razem z mężem Jackiem oraz psychiatra, Sławomir Murawiec.
To nie tak, że wszyscy od razu mamy zamieniać się w postać ze słynnego obrazu Edwarda Muncha. Krzyk pomaga. Pozwala się oczyścić z negatywnych emocji. Nic dziwnego, że coraz więcej terapeutów zaleca go jako terapię. Zwłaszcza na Islandii praktyka staje się coraz popularniejsza. Dlaczego? I jak terapia krzykiem może pomóc nam w walce ze stresem?
Problemy psychiczne u dzieci to coraz większy problem. Pandemia i przymusowa izolacja sprawią, że coraz więcej młodych osób będzie potrzebowało specjalistycznej pomocy. Jakich sygnałów nie lekceważyć i jak rozmawiać z dzieckiem, które nie radzi sobie własnymi emocjami?
Gdy na dworze zimno, szaro i ponuro, warto rozjaśnić trochę nasz dzień i dodać do niego nieco więcej koloru. Wraz z arteterapeutką Kasią Indy Maciągowską postanowiliśmy zrobić mandale. Ozdoby, oprócz tego, że pięknie wyglądają, mają także działanie uspokajające. Można układać je z kwiatów, usypywać z piasku albo po prostu malować. To co? Do dzieła!
Zakupoholizm dotyczy głównie kobiet, jednak narażeni są również mężczyźni. To rodzaj uzależnienia, które polega na kompulsywnym robieniu zakupów w celu rozładowania napięcia emocjonalnego oraz poprawy samopoczucia. To syndrom charakterystyczny dla XXI wieku – ery konsumpcjonizmu i nieustannego oddziaływania bodźców reklamowych.