Gdy nasza skóra traci witalność albo pojawiają się na niej trądzik czy zmarszczki, zaczynamy szukać specyfików, które mogą jej pomóc. Okazuje się, że problem może mieć źródło we wnętrzu. Emocje, samopoczucie i stres odbijają się bowiem na twarzy. Jak radzić sobie z niedoskonałościami cery? O tym mówił w naszym programie dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog.
Według teorii w każdym człowieku drzemie pierwiastek, który może doprowadzić do działań autodestrukcyjnych. Natomiast jego uzewnętrznienie się zależy od charakteru – w niektórych przypadkach autodestrukcja nie będzie miała miejsca, natomiast w ekstremalnych może doprowadzić do tragedii.
Kolejnym skutkiem pandemii koronawirusa jest utrata pracy. W takim momencie czujemy nagłą złość i frustrację, brakuje poczucia stabilizacji, a niekiedy i środków do życia. W takiej sytuacji znaleźli się nasi bohaterowie, a psycholog Marzena Mawricz w studiu opowiedziała, jak pomóc osobie, która straciła pracę.
Choć początkowo pandemia u niektórych wywołała radość z powodu braku konieczności dojeżdżania do pracy, po czasie stało się to utrapieniem. Przemieszczanie się wyłącznie po kątach własnego mieszkania, u wielu osób spowodowało ogromne znużenie. Jak sobie z tym poradzić?
Anna Skura zakaziła się koronawirusem. Blogerka zdecydowała się na izolację i rozłąkę z mężem oraz dwuletnią córką. Jak radzić sobie z tęsknotą? O tym mówił Szymon Kukanow, psycholog i psychotraumatolog, wykładowca Uczelni Łazarskiego.
Szamanizm był znany i praktykowany od najdawniejszych czasów. Eksperci nie potrafią określić, czy powstawał niezależnie w różnych miejscach świata, czy też został "wynaleziony" w jednym miejscu, skąd rozprzestrzenił się po niemal całej Ziemi. Także w Polsce mamy osoby interesujące się podobnymi praktykami. Jedną z nich jest Bea Lech.
Krzysztof Król jest biznesmenem i milionerem. Od 8 lat mieszka w Tajlandii, gdzie nieustannie tworzy nowe projekty. Prowadzi szkolenia dla Polaków, by motywować ich do rozwoju osobistego i biznesowego. Jaka jest jego recepta na sukces? Kilkoma radami Krzysztof Król podzielił się w naszym programie.
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa wywołuje niepokój u ludzi na całym świecie. Niekiedy u ciężarnych kobiet jest on spotęgowany. Hormony buzują, a dodatkowo pojawia się obawa przed zakażeniem SARS-CoV-2. Jak sobie z nią poradzić?
Pandemia koronawirusa trwa. Jak to znosimy? Według psychologa niepewność i niewiedza o tym, co będzie dalej w kluczowych aspektach życia, budzi lęk. U wielu osób towarzyszy temu poczucie braku nadziei na powrót do normalności. Jak sobie poradzić w trudnej sytuacji i gdzie szukać pomocy?
Miłość często jest kwestią, wokół której kręci się nasze życie. Gdy jej nie ma - szukamy jej. Gdy znajdziemy - narzekamy na nią. Skąd to się bierze i dlaczego mężczyźni sprawiają czasem aż tyle kłopotów? O tym rozmawialiśmy z psychoterapeutką Katarzyną Miller.
Od dziesięcioleci istnieje przekonanie, że partnerzy będący w długoletnich związkach z czasem stają się coraz bardziej do siebie podobni. Teza ta wywodzi się z badań, które zostały przeprowadzone w latach 80. ubiegłego wieku. Ale czy to dziwne zjawisko faktycznie istnieje?
Narzekanie jest, według psychologii, zachowaniem wyjątkowo destrukcyjnym. Niestety, robi to wiele osób, często nawet nie zdając sobie sprawy, jak bardzo taki nawyk jest szkodliwy. Dużym problemem jest tu ogólne narzekanie Polaków.
Instagram jest medium społecznościowym, które najbardziej przykłada wagę do pięknych wizualnie ujęć. Wiele osób przerabia fotografie, by tylko dorównać światowym influencerkom, które w Internecie pokazują swoje idealne życie. Niekiedy mija się to jednak z rzeczywistością. Jak wygląda prawda? Ujawnia Sara Puhto.
Według badania HBSC (Health Behavioral in School Aged Children) problem z samooceną wśród polskich nastolatków jest ogromny. Na 45 przebadanych państw, plasujemy się na 43. miejscu. Jakie ma to podłoże?
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Huawei startują z projektem "Wsparcie psychologiczne online dla dzieci", który ma na celu udostępnienie bezpłatnie zdalnej, profesjonalnej pomocy psychologicznej, terapeutycznej i prawnej dzieciom, młodzieży i ich rodzinom - niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Psycholożka, Agnieszka Nawarenko opowiedziała o tym przedsięwzięciu.
Pojawiła się w "Top Model" i momentalnie wzbudziła zaciekawienie widzów. 26-letnia Agata Wiśniewska nie jest typową modelką noszącą rozmiar 34 czy 36, a zaliczaną do grona plus size. Jej uroda została doceniona przez jurorów show, mimo początkowych zastrzeżeń Marcina Tyszki dotyczących jej wagi. Czy modelka zamierza zmieniać sylwetkę i przejmuje się komentarzami na swój temat?
Na sposób, jak zostać optymistą, składa się wiele ćwiczeń na zmianę myślenia. Optymista jest bowiem osobą, która wierzy, że trudności miną i nadejdą lepsze dni. Chociaż taki sposób myślenia nie wydaje się skomplikowany, pesymiście może sprawić wiele trudności.
Podobno nic tak nie oczyszcza atmosfery w związku, jak dobra kłótnia. Dobra, czyli jaka? Co zrobić, gdy w czasie sprzeczki puszczają nam nerwy? I jak wygląda włoska kłótnia? O zdanie poprosiliśmy psycholog oraz Polkę mieszkającą na Półwyspie Apenińskim.
Na pierwszej randce każdy chce zrobić na drugiej osobie jak najlepsze wrażenie. Stąd też często na takich spotkaniach pojawiają się różnego rodzaju kłamstwa. Jak rozpoznać, że mamy z nimi do czynienia? Pomocą służy profilerka Natalia Hofman.
Wiele rodziców wychodzi z założenia, że pochwały są konieczne w procesie wychowania dzieci. Teoretycznie ma to pomóc wzmocnić poczucie wartości najmłodszych. Czy tak jest faktycznie? Na to pytanie odpowiedziała psycholożka Agnieszka Stein.
Od kilku dni trwa nowy rok szkolny. Dzieci, po wielu miesiącach nieobecności spowodowanej pandemią, wróciły do ławek. Niestety dla wielu uczniów, rodziców i nauczycieli wiązało się to z dużym stresem. O tym jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, opowiedziała psycholożka, Katarzyna Kucewicz.
Kiedy pojawia się dziecko, życie kobiety zmienia się już na zawsze. Miłość matki do maleństwa okazuje się niesamowitą siłą napędową, która daje chęć do życia i mnóstwo energii do działania. Kobiety potrafią wówczas robić rzeczy, których dotychczas nawet się po sobie nie spodziewały.
FOMO to określenie na lęk związany z brakiem dostępu do najnowszych informacji. Syndrom FOMO wielu badaczy uznaje za chorobę współczesności. Związany jest on bowiem z permanentnym „byciem online”, cały czas podłączonym do sieci, w której co sekundę pojawia się milion nowych informacji. Czy FOMO dotyczy też relacji damsko-męskich? Spytaliśmy o to blogerkę i eksperta relacji damsko-męskich - Annę Szlęzak oraz psycholog i terapeutę par - Marzenę Mawricz.
Przez ostatnie miesiące jeszcze więcej czasu niż zazwyczaj spędzaliśmy przed ekranami telefonów. Te niewielkie urządzenia, mogą być silnymi używkami. O tym, jak walczyć ze "smartfonowym nałogiem" opowiedzieli Youtuber Rafał Masny i terapeuta Robert Rutkowski.
Oktawia Nowacka nazywana jest czołową pięcioboistką świata. To zdobywczyni Pucharu Świata, medalistka mistrzostw świata, Europy i Polski, a także brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z 2016 roku. Od pewnego czasu sportsmenka zmaga się z wypaleniem zawodowym, o czym otwarcie mówi. Jak czuje się obecnie i czy zamierza wrócić do gry?
Te statystyki przerażają. Dowodzą bowiem, że polska młodzież nie dostaje potrzebnego wsparcia – ze strony państwa, szkoły czy rodziny. Taka pomoc powinna być systemowa, a w naszym kraju ten system jest wadliwy. O tym, jak i o kilku innych przyczynach takiego stanu rzeczy, opowiedziała w Dzień Dobry TVN, Justyna Szyburska, psychiatra dziecięcy.
Uważa się, że mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nie mają w zwyczaju mówić o swoich emocjach, uczuciach czy potrzebach. Niezbyt dobrze oceniana jest także ich umiejętność słuchania. Dlaczego męska komunikacja różni się od kobiecej? Co tak naprawdę kryje się w głowie mężczyzny? Kilka tajemnic zdradziła nam psycholog Marzena Mawricz.
Ojciec w życiu dziewczynki już od najmłodszych lat pomaga budować poczucie własnej wartości i samooceny córki. Jego rola wraz z wiekiem dziecka nabiera coraz większego znaczenia i na każdym etapie rozwoju przyjmuje inny wymiar. Jak relacje z ojcem wpływają na życie dorosłej kobiety? O tym opowiedziała nam psycholog Marzena Mawricz.
Najnowsze badania, które przeprowadził prof. Rafał Ohme, nie pozostawiają złudzeń. To kobiety są mocniejsze i na ich sile będzie mógł opierać się świat po przejściu pandemii koronawirusa. Jakie cechy sprawiają, że płeć ta lepiej znosi obecną sytuację?
Najnowsze badania mogą zaniepokoić wielu rodziców. Głoszą one, że nastolatkowie w Polsce są w czołówce, jeśli chodzi o problem z akceptowaniem siebie. Z czego może to wynikać? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem Magdaleną Chorzewską.