Gdy na dworze zimno, szaro i ponuro, warto rozjaśnić trochę nasz dzień i dodać do niego nieco więcej koloru. Wraz z arteterapeutką Kasią Indy Maciągowską postanowiliśmy zrobić mandale. Ozdoby, oprócz tego, że pięknie wyglądają, mają także działanie uspokajające. Można układać je z kwiatów, usypywać z piasku albo po prostu malować. To co? Do dzieła!
Zakupoholizm dotyczy głównie kobiet, jednak narażeni są również mężczyźni. To rodzaj uzależnienia, które polega na kompulsywnym robieniu zakupów w celu rozładowania napięcia emocjonalnego oraz poprawy samopoczucia. To syndrom charakterystyczny dla XXI wieku – ery konsumpcjonizmu i nieustannego oddziaływania bodźców reklamowych.
"Karma wraca" - dla większości z nas to dość znane powiedzenie, ale nie zawsze do końca zrozumiałe. Czym więc jest słynna karma i jak możemy się przed nią chronić? Zapytaliśmy o to psycholog Basię Tworek.
Jak opiekować się nad dziećmi z byłym partnerem? Swoimi doświadczeniami podzielili się Marta "Mandaryna" Wiśniewska i Wojciech Błach. Porad widzom udzieliła również psycholog Marta Żysko-Pałuba.
Rozdrażnienie, ciągłe zmęczenie i spadek nastroju to typowe objawy chandry. Skąd się ona bierze i jak sobie poradzić z gorszym samopoczuciem, kiedy cały czas jesteśmy zamknięci? O sposobach na chandrę w czasie pandemii rozmawiamy z Katarzyną Kucewicz, psychoterapeutką.
Przymusowa izolacja sprawiła, że część z nas zaczyna odczuwać silny lęk przed wyjściem z domu czy kontaktem z innymi ludźmi. Czy w obecnej sytuacji takie odczucia są całkowicie normalne, a może konieczna jest konsultacja ze specjalistą? Wątpliwości rozwiewa Małgorzata Chorzewska, psycholog.
Jest wiele sposobów na poprawę samopoczucia. Jedne działają doraźne, inne warto powtarzać, w ramach profilaktyki. Psycholog Joanna Chmura i Michał Zawadka, mówca inspiracyjno-motywacyjny, radzą, jak walczyć ze stresem przy pomocy poduszek.
Przesilenie jesienne to stan, który dotyka właściwie każdego. Jedni znoszą zmianę pór roku lepiej, w przypadku innych objawy przesilenia jesiennego są bardziej widoczne. Wszystkie one wiążą się z zaburzeniem działania zegara biologicznego, na który wpływ w dużej mierze mają promienie słoneczne.
Znana fizjoterapeutka i osteopatka Godelieve Denys-Struyf wyodrębniła podstawowe typy bólu psychofizycznego. Okazało się, że napięcia w ciele, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa wiążą się ze stanem psychicznym i wypartymi emocjami. Zapytaliśmy więc ortopedę Adriana Rymarczyka, jak rozpoznać, że ból pleców związany jest ze stresem.
Statystyki zaskakują. Aż 73 proc. mężczyzn rzuca partnerki za pomocą wiadomości tekstowej, rozmowy telefonicznej albo za pośrednictwem portali społecznościowych. Dlaczego unikają szczerej rozmowy prosto w oczy? Wyjaśniła w Dzień Dobry TVN psycholog i psychoterapeuta par, Marzena Mawricz.
W ostatnich miesiącach coraz częściej mówi się o słabej kondycji dziecięcych szpitali psychiatrycznych w Polsce. Młodzi pacjenci muszą czekać na przyjęcie do placówki nawet dwa lata. W niektórych przypadkach po takim czasie może być już za późno.
Uprawianie sportu poprawia nie tylko nasze zdrowie, ale także samopoczucie. Niestety czasem zdarza się, że w pogoni za wyrzutem endorfin aktywność fizyczna przestaje być przyjemnością, a staje się przymusem. Skąd się bierze uzależnienie od sportu? Jak można z nim walczyć? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Zyśko, który biega ultramaratony i Kają Funez-Sokołą, psychologiem i psychoterapeutką.
Rozstanie z partnerem dla wielu jest naprawdę bolesne - w końcu w momencie odejścia człowiek przeżywa wszystkie stany, które pojawiają się także podczas żałoby. Niektórzy jednak próbują przeciągnąć owy proces. Okazuje się bowiem, że aż 70 proc. osób po zakończeniu związku nie potrafi całkowicie odciąć się od swojego byłego i zaczyna śledzić go w sieci.
Wysoko wrażliwe osoby (WWO) stanowią nawet 20% populacji, chociaż nie każdy wie, że należy do tej grupy społecznej. Tacy ludzie doświadczają świata w inny sposób – silniej odczuwają odbierane bodźce, a także inaczej reagują na różne wydarzenia.
W karnawale wiele dzieci uczestniczy w balach przebierańców. Okazuje się jednak, że to nie tylko świetna zabawa, ale także zdarzenie, które może wpłynąć na całe późniejsze życie. O swoich przedszkolnych doświadczeniach z kostiumami opowiedzieli w Dzień Dobry TVN aktorzy Rafał Rutkowski i Zofia Domalik, a skomentowała je psycholog Agnieszka Gola.
Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.
Mogłoby się wydawać, że oczytanie wpływa na umiejętne dobieranie słów. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Zdaniem naukowców to typ osobowości wpływa na język, którym się posługujemy.
Człowiek jest istotą społeczną, więc do osiągnięcia pełni szczęścia zazwyczaj potrzebuje bliskiej osoby. Jednak żeby mieć przyjaciół czy znajomych, musi jakoś pozyskać ich sympatię. Czy da się zatem sprawić, by ludzie nas lubili? Z tym pytaniem na naszych kanapach zmierzył się Miłosz Brzeziński, konsultant rozwoju osobistego.
Wiele osób oferujących noclegi dla turystów wykazuje się niebywałą pomysłowością. Wszystko po to, by obejść przepisy związane z pandemią i mieć jakiekolwiek źródło zarobku, o które tak ciężko w dobie koronawirusa. Czy to zachowanie charakterystyczne wyłącznie dla Polaków? W Dzień Dobry TVN mówił o tym psycholog i konsultant rozwoju osobistego, Miłosz Brzeziński.
W trakcie ferii niektóre dzieci czytają książki, kolejne grają na komputerze, a jeszcze inne oglądają filmy. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, jakie produkcje wybierają. Dlaczego jest to takie ważne? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to psycholog Armen Mekhakyan.
Marzenia senne to dla ponad połowy osób źródło ważnych życiowych wskazówek – wykazali w badaniu ankietowym naukowcy. W jakich sferach życia najczęściej kierujemy się podpowiedziami ze snów i dla kogo są one ważne?
Są takie problemy emocjonalne, z którymi trudno sobie poradzić. Kompleksy, nieśmiałość, paraliżujące fobie. Na dodatek czas pandemii dodatkowo sprzyja wielu lękom - o zdrowie, pracę, przyszłość. Jedną z coraz popularniejszych technik radzenia sobie ze stresem i lękami jest EFT, czyli Techniki Emocjonalnej Wolności, czyli psychologiczna akupresura. O co dokładnie chodzi? Temat przybliżyła naszym widzom Ewa Chabros - trenerka i instruktorka EFT.
Polacy minionego roku nie zaliczają do najlepszych. Z najnowszego sondażu CBOS-u wynika, że większość badanych przyznała, że ich samopoczucie się pogorszyło. Na bezradność czy znużenie najczęściej skarżyły się osoby między 18. a 24. rokiem życia. Jakie jeszcze wnioski płyną z badania CBOS "Samopoczucie Polaków w roku 2020"?
Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się, dlaczego aktorzy potrafią rozpłakać się w bardzo szybki sposób. Okazuje się, że stosują oni kilka skutecznych trików, dzięki którym na ich policzkach szybko pojawiają się łzy. Skorzystaj z tych metod i dowiedz się, jak rozpłakać się na zawołanie!
O tym, że pandemia ma niekorzystny wpływ na psychikę dzieci i młodzieży specjaliści informują już od dawna. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada, że wszyscy uczniowie będą mogli liczyć na specjalistyczną pomoc. Szef resortu zapowiedział, kiedy uczniowie powinni wracać na zajęcia do szkół.
Niektórzy ludzie są wyjątkowo wrażliwi na sytuację odtrącenia przez bliskie osoby. Jak poradzić sobie z odrzuceniem? Psychologowie uważają, że konieczne jest przepracowanie negatywnych uczuć i odpowiednia odporność na ból.
Eksperci od lat biją na alarm, że Polacy coraz chętniej sięgają po alkohol. Jedni, by się odstresować, drudzy – bo jest ku temu okazja. A większość z nas nie wyobraża sobie sylwestra bez bąbelków. I tu pojawia się problem. Co zrobić, gdy partner nie potrafi poprzestać na jednym lub dwóch kieliszkach? Jak ma postąpić rodzina?
Twórcy platformy służącej dobieraniu specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego zorganizowali #AKCJAMEDYK. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia i obejmuje darmowe porady psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. O genezie akcji oraz atmosferze panującej w środowisku medycznym opowiedzieli nam organizator Łukasz Pstrong, oraz chirurg, onkolog, dr n. med. Paweł Kabata.
Wybór odpowiedniej drogi życiowej oraz znalezienie celu i sensu swojego życia to bardzo trudne zadanie. Zwykle im więcej różnych możliwości i kierunków, tym większe zamieszanie i trudność w podjęciu odpowiedniej decyzji. Cel w życiu jest tym, co nadaje sens ludzkiej egzystencji.
Przez ostatnie lata badania poziomu subiektywnej oceny jakości życia pokazywały, że jesteśmy optymistycznie nastawieni. Niestety sytuacja w tym roku uległa drastycznej zmianie. 43 proc. Polaków czuje pogorszenie nastroju. Jak wejść w kolejny rok bez obaw i pesymizmu? O tym opowiedział nam Jakub B. Bączek, trener mentalny.