Samobójstwo, przez siłę oddziaływania na otoczenie zmarłej osoby i skalę towarzyszącego jej bólu, jest tematem tabu. Tymczasem to właśnie rozmowa nierzadko stanowi kluczowe narzędzie jego prewencji.
Aby wzbudzić w dziecku gotowość do dzielenia się z nami tym, co najgorsze i traumatyczne, najpierw musimy chcieć je poznać, wysłuchać i zrozumieć, nawet w pozornie najbłahszych sprawach. Wiedzą o tym doskonale pracownicy telefonu zaufania.
Mobbing w pracy zdarza się częściej, niż mogłoby się nam wydawać. Szacuje się, że aż 46 proc. polskich pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych doświadczyło mobbingu w miejscu pracy. Przy tym ponad połowa padła ofiarą przemocy słownej, a 14 proc. - przemocy fizycznej. O tym problemie jest także coraz głośniej w kontekście uczelni wyższych. Jak na niego reagować?
W dążeniu do celu zdarzają się sytuacje, kiedy mamy ochotę zapomnieć o swoim postanowieniu i złamać wyznaczone sobie zasady. Czy warto odpuszczać? Czy takie "małe grzeszki" mogą dać nam coś dobrego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog motywacji dr Ewa Jarczewska-Gerc.
Co jeśli zamiast zrozumienia w partnerstwie pojawia się zazdrość i wpędzanie w kompleksy? Czy takie sytuacji w ogóle powinny mieć miejsce? O tym porozmawialiśmy z psychologiem, Zuzanną Butryn.
Mogłoby się wydać, że młodzi ludzie marzą o tym, żeby jak najszybciej wyprowadzić się z rodzinnego domu i zacząć samodzielne życie. Tymczasem osoby urodzone w latach 1990 a 2000 wolą mieszkać z rodzicami, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydać na dobra luksusowe.
Współczesna kultura promuje postawy dalekie od dojrzałości, takie jak: koncentracja na dobrach materialnych, egocentryzm czy niecierpliwość. Jak stać się dorosłym i odnaleźć w sobie spokój?
Bohdan Woronowicz od 50. lat pomaga osobom uzależnionym od alkoholu. To za jego sprawą w Warszawie powstał pierwszy w Polsce oddział odwykowy oparty na psychoterapii. Jak to się stało, że zaczął pomagać akurat tej grupie pacjentów? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Badania przeprowadzone przez badaczy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pokazały, że ponad połowa młodych kobiet może w zmagać się z zaburzeniami odżywiania. Które panie są najbardziej narażone i jak można temu zapobiec?
Wraz z nadejściem kolejnego roku część z nas stawia przed sobą nowe wyzwania. Obiecujemy sobie, że zaczniemy więcej się ruszać lub rzucimy palenie. Choć nasze chęci są szczere, to z realizacją planów bywa już różnie. Czy warto robić postanowienia noworoczne? Jak w nich wytrwać? Na ten tematem porozmawialiśmy z dr Mateuszem Grzesiakiem, psychologiem, wykładowcą i konsultantem.
Serdeczność i gotowość niesienia pomocy innym ma ogromną moc, zwłaszcza w miejscu pracy. Niestety wiele osób zdaje się o tym zapominać, stawiając na rywalizację. Dotyczy to między innymi kobiet dotkniętych syndromem królowej pszczół, które po osiągnięciu sukcesu nad wyraz surowo traktują swoje podwładne i nie wahają się szykanować swoich potencjalnych konkurentek.