Jak nie paść jego ofiarą? Co zrobić, gdy w tym opisie dostrzegamy swoje zachowania? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą, Moniką Machnicką.
Przekaz utworu jest niezwykle istotny społecznie.
Psycholog tłumaczy, że z czego to wynika.
Zdarza ci się powiedzieć do dziecka: "jesteś dużym chłopcem, a tak płaczesz", "taka ładna dziewczynka, a znów masz pobrudzone ubranie"? Takie komentarze sprawiają, że nieświadomie zawstydzasz swoją pociechę.
Czy kreatywności można się nauczyć?
Pokolenie Z i jego podejście do życia budzi ogromne emocje. W mediach często mówi się o nich, że są roszczeniowi, brakuje im pokory i niepoważnie podchodzą do pracy. Czy faktycznie tak chcą funkcjonować w świecie? Czy ich podejście jest z gruntu złe? O tym porozmawialiśmy z Magdaleną Rudyk, psychologiem ze Szpitala Karowa.
Lato, słońce za oknem i ponad 30 stopni, wszyscy chodzą szczęśliwi, tymczasem ty nie masz ochoty wstać z łóżka. Czas beztroski i urlopów pod palmą nie dla każdego musi być szczęśliwy. Wbrew pozorom coraz częściej słyszy się o przypadłości zwanej summertime sadness. Z czego wynika "letnia depresja"? O tym opowiedział nam doktor Mateusz Grzesiak psycholog i wykładowca Akademii WSB.
"Siostrzeństwo" to słowo, które swego czasu cieszyło się ogromną popularnością. Miało pokazać, że kobiety potrafią się nie tylko wspierać, ale i wspólnie walczyć o swoje prawa. Czy faktycznie panie-dziewczyny potrafią szanować siebie i swoje wybory?
Dlaczego tak trudno nam przepraszać? Czym są "nie-przeprosiny" i jak na nie reagować? O tym w serwisie Dzień Dobry TVN opowiedziała psychoterapeutka behawioralno-poznawcza Monika Machnicka.
Na przestrzeni lat sposób, w jaki młodzi ludzie spędzają wolny czas, bardzo się zmienił. Dawniej młodzież chętniej spotykała się z rówieśnikami poza domem. Obecnie nastolatki wolą wpatrywać się w ekran komputera czy telefonu.
Ważny egzamin, rozmowa rekrutacyjna, czy inne istotne wydarzenie. W takich przypadkach najczęściej z dobrej woli życzymy naszym bliskim powodzenia. Wówczas, zamiast podziękowań słyszymy "nie dziękuję”. Dlaczego w naszej kulturze nie mamy nawyku wdzięczności, skąd to przekonania, że czyjeś trzymanie kciuków może przynieść nam pecha? O tym opowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Jak wpływa na nas przytulanie się?
"Jest to reakcja emocjonalna".
Sięgnij po książkę dr Ewy Woydyłło.
Co najczęściej mówią nasze mamy?
Zdaniem aż 60 proc. osób po 50. roku życia zmiana zawodu w tym wieku jest bardzo trudna. Tymczasem Edyta Poncyljusz i Justyna Leśniak pokazują, że przebranżowienie się jest całkowicie możliwe. Czym panie się teraz zajmują? Co skłoniło je do zmiany? O tym opowiedziały w Dzień Dobry TVN.
Zwierzęta dla wielu z nas są prawdziwymi przyjaciółmi. To dzięki nim budzimy się i zasypiamy z uśmiechem.
Jak reagować na uwagi, które dostajemy od innych? Kto komu może radzić i w jakich kwestiach?
Samotność ma ogromny wpływ na społeczeństwo w wymiarze społecznym, politycznym, a także ekonomicznym.
Zerwanie z uzależnieniem od nikotyny nie jest łatwe. Nasza redakcyjna koleżanka zdecydowała się rzucić palenie z pomocą hipnozy. Czy metoda okazała się skuteczna? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Joanna Hac-Mroczka, dziennikarka oraz Kinga Rochala, psycholożka, psychoterapeutka uzależnień.
Zmiana nazwiska po ślubie to decyzja, przed którą staje wiele kobiet. Choć tradycja ta ma głębokie korzenie, współcześnie coraz więcej osób zastanawia się nad jej konsekwencjami. Dla wielu z nich przyjęcie nazwiska współmałżonka, wiąże się z poczuciem utraty części własnej tożsamości. Najlepiej o tym przekonała się Kasia, dla której zaakceptowanie nowego nazwiska stanowiło nie lada wyzwanie. Czy rezygnacja z nazwiska, które towarzyszyło nam przez całe życie, jest aktem miłości i jedności, czy raczej kompromisem, który może prowadzić do osobistych dylematów i poczucia zagubienia? O tym Anna Gondecka z Dzień Dobry TVN Online porozmawiała z psycholożką Zuzanną Butryn.
Profesor Tony Attwood to ceniony brytyjski psycholog i specjalista w zakresie badań nad spektrum autyzmu. Autor wielu książek i publikacji, które zmieniły współczesny sposób myślenia o neuroróżnorodności, porozmawiał z dziennikarką dziendobry.tvn.pl Zofią Wierzcholską, o tym czy bycie w spektrum może być wielką szansą. Dlaczego, by świat stał się przyjaźniejszy, musimy zmienić sposób myślenia o nieneurotypowości naszych dzieci?
Język pozwala nam nie tylko nazywać, ale i lepiej rozumieć otaczający nas świat. Niestety bywa też bronią i może dotkliwie ranić. Doświadczają tego m.in. osoby z mniejszości seksualnych oraz te, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Jakich błędów w rozmowie z nimi nie popełniać? Dlaczego niekiedy słowa ranią mocniej niż cios? O tym porozmawialiśmy z Patrycją Wonatowską, eduktaorką seksualną.
Relacja między matką a córką jest jedną najważniejszych, ale i trudniejszych. Jak ją zbudować?
Kobiety, zwłaszcza w małych miejscowościach, wstydzą się zawalczyć o siebie oraz o własny rozwój.
Jak powiedzieć dziecku o rozstaniu i pomóc mu poradzić sobie z nową sytuacją?
- Czasami sobie nie zdajemy sprawy, że depresja jest bardzo poważną chorobą - mówi Malwina Smarzek.
Co zrobić, gdy zachowanie rodzicielki odbija się na życiu dorosłego dziecka?
Przyjaciele zajmują w naszym życiu szczególne miejsce. Możemy z nimi porozmawiać o wszystkim, wyżalić się czy poradzić. Dlaczego niektóre takie relacje utrzymują się latami, a inne urywają się po kilku miesiącach? Czy po zakończeniu przyjaźni też przeżywamy żałobę? Na ten temat porozmawialiśmy z Małgorzatą Matusiak, psychologiem.
O depresji poślubnej rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Jessicą Kmieć.