Hipochondria to schorzenie z grupy zaburzeń nerwicowych (lękowych), które spotykane jest w dużej części społeczeństwa. Hipochondryczki oraz hipochondrycy cierpią na odczuwanie dolegliwości z różnych okolic ciała, które nie mają podłoża fizycznego, jednak pacjenci usilnie starają się zdiagnozować u siebie jakąś chorobę.
Co stoi za jego decyzją?
Psycholog wskazuje, co jest największym błędem.
Atelofobia to silna, paraliżująca obawa przed byciem niewystarczająco dobrym. Może bardzo utrudniać życie.
Sprawdź, czym różni się od samca alfa.
"Jeżeli nie zarobi, to ich rodzina będzie klepać biedę".
Poznaj porady psycholożki.
Te cechy charakteru mogą utrudniać życie.
Czy istnieją skuteczne metody pomocy?
Jaka jest optymalna liczba przyjaciół?
23 lata temu - 11 września - dwa samoloty uderzyły w wierze World Trade Center. Trzecia maszyna uderzyła w Pentagon. Spora część z nas dokładnie pamięta, co robiła tego dnia. Na ile prawdziwe są nasze wspomnienia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Damian Paradowski, psycholog i Maja Kamińska, psycholożka prowadzący profil na Instagramie "Uważne Głowy".
Efekt białego fartucha jest reakcją powodującą skok ciśnienia na widok personelu medycznego. Skąd się bierze?
Co oznacza ten termin i w jaki sposób koresponduje z codziennością prawie każdego człowieka?
10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Tragiczne decyzje osób, które decydują się zakończyć swoje życie oddziałują jednak nie tylko na nie, ale także na ich bliskich: rodziny, przyjaciół, którzy często do końca swoich dni mierzą się z tym, co się stało. Obwiniają się o to, że nie dostrzegli sygnałów i dopuścili do tragedii.
To poważny problem, który dotyka coraz więcej osób.
Czy każdy z nas może stać się oprawcą w sieci?
Problemy ze zdrowiem psychicznym ma coraz więcej osób. Pacjentom w powrocie do formy pomagają im nie tylko lekarze czy terapeuci, ale również asystenci zdrowienia. Kim są i kto może nim zostać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli asystenci zdrowienia Zofia Pieńkowska i Rafał Kłopotowski.
Eye movement desensitization and reprocessing, czyli w skrócie EMDR, to dopuszczona i zyskująca coraz większą popularność forma terapii traumy. Na czym polega i z czego wynika jej skuteczność?
Czym jest syndrom królowej śniegu?
Mówi się, że ciężka praca jest kluczem do sukcesu. Czy faktycznie dawanie z siebie wszystkiego pozwoli nam osiągnąć zawodowe szczyty? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Mikołaj Marcela, nauczyciel akademicki i pisarz.
Coraz częściej w mediach społecznościowych dostrzec można treści "romantyzujące" życie. Najbardziej błahe sprawy określane są jako wyjątkowe, a najmniejszy sukces nabiera wysokiej rangi. Nowy trend ma z pewnością uczynić naszą codzienność przyjemniejszą. Czy oby na pewno pozytywnie wpływa na funkcjonowanie i odbieranie rzeczywistości? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Optymista to według niektórych człowiek, który zawsze jest zadowolony. Odznacza się pozytywnym usposobieniem i ma dobry humor bez względu na to, co go spotyka. Takie ujęcie tematu jest jednak zbyt dużym uproszczeniem. Kim więc tak naprawdę jest optymista? Jakie cechy go wyróżniają? Czy wiecie, że optymiści mają swoje święto?
Fundacja UNAWEZA weszła w skład Zespołu do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi tworzonego przez Ministerstwo Edukacji.
Odczuwasz poczucie wstydu, że powodzi się lepiej? To wszystko może wywodzić się z twojego dzieciństwa.
Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą się przytrafić każdemu z nas, niezależnie od tego, kim jesteśmy i co robimy. Na szczęście dzięki odpowiedniej terapii chorobę można opanować.
Co może się stać, gdy jako mała dziewczynka nie otrzymasz wsparcia od taty?
Jak nie paść jego ofiarą? Co zrobić, gdy w tym opisie dostrzegamy swoje zachowania? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą, Moniką Machnicką.