Psychologia

  Psychologia

  Nawyki to zautomatyzowane czynności, które potrafią całkowicie zmienić nasze życie. Jeśli na co dzień trzymamy się dobrych nawyków, to z dużą dozą prawdopodobieństwa odniesiemy sukces. Jak zmodyfikować nawyki myślowe tak, aby były pozytywne? Jak zmienić nawyki żywieniowe i schudnąć? Jakie są poranne nawyki ludzi sukcesu?

  Cyklotymia jest chorobą związaną z zaburzeniami emocji i aktywności. W jej przebiegu występują naprzemiennie okresowe stany depresji i podwyższonego nastroju. Najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych. Objawy cyklotymii mogą być na tyle łagodne, że większość chorych nie podejmuje terapii.

  Achluofobia to fachowa nazwa strachu przed ciemnością. Osoby, które na nią cierpią odczuwają paniczny lęk, gdy tylko zgaśnie światło. Zdają sobie sprawę z irracjonalności swoich reakcji, ale nie potrafią nad nimi zapanować. Z pomocą psychoterapii achluofobię można pokonać raz na zawsze.

  2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Mimo że zaburzenie może mieć bardzo różne formy i mówi się o nim coraz więcej, to dotknięte nim osoby nadal doświadczają nieprzyjemności. Dzięki programowi "Projekt Cupid" nastawienie i myślenie o osobach z autyzmem powoli się zmienia. Jak show zmieniło życie uczestników? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Agatę Mazurek i Sylwestra Kwiatka.

  Relacje z teściową bywają tak trudne, że stały się tematem licznych skeczy i żartów. Znalezienie wspólnego języka z mamą partnera może wydawać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli obydwie strony mają odmienne poglądy, a co za tym idzie nie czują potrzeby zacieśniania więzi. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by poprawić rodzinne stosunki. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym psycholożka biznesu, Iwona Golonko. Natomiast Filip Chajzer sprawdził, czy Polacy starają się utrzymywać zażyłe relacje z mamami swoich drugich połówek.

  Zaufanie jest istotne zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym oraz zawodowym. Pracuje się na nie często przez wiele miesięcy, a nawet lat. Wszystko może się jednak zmienić w jednej chwili. Pomimo tego, że pewne osoby czasem przestają nam ufać, taka sytuacja nie musi trwać wiecznie. Jak odbudować zaufanie i sprawić, że relacje się wzmocnią?

  Okres dojrzewania to czas, kiedy wielu młodych ludzi zaczyna eksperymentować z używkami. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że robią to przede wszystkim z ciekawości i chęci sprawdzenia, jak one działają, to problem jest dużo bardziej złożony. Dlaczego i po jakie używki młodzież sięga najczęściej? Jak rozpoznać, że dziecko ma z nimi problem i potrzebuje pomocy? O tym rozmawialiśmy z Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień.