Mizoandria to temat niezbyt często poruszany w społeczeństwie. Tymczasem zjawisko to jest tak samo niebezpieczne, jak homofobia czy rasizm. Nienawiść do mężczyzn jest społecznie akceptowana i nie mówi się o niej wiele. Szczególnie uwidacznia się ona w działaniu niektórych środowisk feministycznych.
Uczucie niepewności to stan psychiczny, w którym dana osoba nie jest pewna siebie, swoich racji czy swoich działań. To uczucie, które może znacznie obniżyć jakość naszego życia, utrudniać normalne funkcjonowanie oraz relacje.
Syndrom Piotrusia Pana uważany jest za spory problem dzisiejszych czasów. Mężczyźni, dorośli ciałem, wciąż nie są dojrzali ani psychicznie, ani emocjonalnie. Ich zachowania są egoistyczne, uciekają oni przed odpowiedzialnością. Syndrom ten dotyka także kobiet, jednak częściej pojawia się u mężczyzn.
Dermatillomania, jako jedna z niewielu chorób mających swoje podłoże w ludzkiej psychice, pozostawia po sobie namacalne, widoczne na zewnątrz ślady. Najczęściej wiąże się z powtarzalnym skubaniem skóry, prowadzącym do powstawania ran na twarzy lub innych częściach ciała. Drapanie to dla pacjentów mimowolny, trudny do opanowania odruch, często skutkujący poczuciem wstydu bądź złości na samego siebie. Dlaczego wciąż tak niewiele wiemy o schorzeniu, które dotyka wiele osób na całym świecie? O tym rozmawialiśmy z psychoterapeutą Krzysztofem Dudzińskim oraz młodymi kobietami, które na co dzień mierzą się z objawami tej przypadłości.
W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku John Bowlby, brytyjski psycholog, rozpoczął badania nad stylami przywiązania u dzieci. Kontynuatorką jego pracy była Mary Ainsworth oraz inni badacze, którzy przenieśli koncepcję dziecięcych styli przywiązania na życie dorosłe i tworzenie związków. Teoria Bowlby’ego jest wynikiem obserwacji i eksperymentów, natomiast późniejsze koncepcje dodatkowo wyrastały z badań ilościowych.
Jak rozpoznać osobę z tym zaburzeniem?
Apatia to problem psychologiczny występujący u osób w różnym wieku. To rodzaj stanu emocjonalnego, w którym rzadko odczuwa się pozytywny nastrój. Apatia wiąże się z rezygnacją i utratą chęci do życia. Jak ją leczyć?
"Ma zdolność modyfikowania pewnych szczegółów".
Sebastian Karpiel-Bułecka przykłada ogromną wagę do budowania relacji z dziećmi i to od najmłodszych lat. Dziennikarz zaangażował się w akcję #zdrowiewgłowie, której celem jest nagłośnienie problemów dotyczących opieki psychiatrycznej w Polsce. Fundacja TVN zamierza kompleksowo zająć się tym tematem i zbudować Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Oskar Netkowski z serwisu dziendobry.tvn.pl zapytał dziennikarza, o czym rozmawia i w jaki sposób ze swoim pociechami.
Psychoterapia jest metodą leczenia wspierającą psychiatrię. Skutecznie pomaga wszystkim posiadającym problemy ze swoją psychiką i jest przeznaczona dla każdego, bez względu na wiek.
Przyjaźń z eks jest możliwa. Psycholog Piotr Mosak wyjaśnił jak zbudować taką relację, aby nie miała negatywnego wpływu na nowy związek. Podkreślił, że ważny jest czas, emocje, które nam towarzyszą oraz okoliczności, w których dwoje ludzi się rozstało.
Wakacje minęły, co oznacza, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu, ta pora roku nie kojarzy się najlepiej. O jesiennej chandrze opowiedziała nam psycholożka, Katarzyna Kucewicz. W jaki sposób możemy jej sprostać?
Z powodu silnego uzależnienia od gier komputerowych 15-letni chłopiec trafił do szpitala w Castellon w Hiszpanii. Nastolatek ma spędzić tam dwa miesiące. Jak podaje agencja EFE, to pierwszy na świecie odnotowany przypadek tak silnego uzależnienia od gier, które wymagało hospitalizacji.
Tomasz Stawiszyński: „Bezradność jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia”.
Coraz więcej osób mówi o swoich problemach i decyduje się poszukać specjalistycznej pomocy. Ci, którzy nie dojrzeli lub nie chcą chodzić na terapię, mogą skorzystać z pomocy "przyjaciółki na telefon".
Ruszyła druga edycja kampanii społecznej "Terapia to nie wstyd". Jednym z jej elementów jest terapiobus, czyli mobilny gabinet terapeutyczny, który w Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom zaparkował w Warszawie. O inicjatywie w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z autorką Anną Węgrzyn, a Rafał Szymański, którego dziecko doświadczyło problemów psychicznych wystosował apel do rodziców.
Chcesz zmienić swoją pracę, więcej zarabiać? Możesz to osiągnąć dzięki manifestacji intencji. Nadanie odpowiedniego kierunku myślom pomaga odnieść sukces. O technice, która pomaga nam zrealizować to, co sobie założyliśmy, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Klaudią Pingot.
Żaba w garnku z wodą, której temperatura stopniowo się podnosi, nie zauważy, że się gotuje. Podobnie jak my możemy nie zauważyć, że ktoś powoli przesuwa nasze granice. Jak sobie z tym poradzić? O tym mówił Miłosz Brzeziński, psycholog, trener rozwoju osobistego i ekspert w zakresie motywacji.
Pandemia znacząco pogorszyła zdrowie psychiczne ludzi. Dotyczy to także dzieci i młodzieży nie mających takiej samej jak dorośli odporności psychicznej czy umiejętności poradzenia sobie z aktualnym brakiem poczucia bezpieczeństwa – powiedziała PAP dr Anna Depukat, psychiatra ze szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.
Dramatyczną walkę o życie dziecka, które próbowało popełnić samobójstwo, opisał lekarz z warszawskiego szpitala. Dr Tomasz Rawo opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie sali operacyjnej oraz emocjonujący wpis. Lekarz nie ukrywając wzburzenia podkreślił, że dramatu można by uniknąć, gdyby wcześniej zdesperowany młody człowiek mógł liczyć na pomoc psychologa i psychiatry.
Z dnia na dzień coraz więcej firm decyduje się na powrót do pracy stacjonarnej. Nie dla każdego jest to jednak łatwe doświadczenie. Po kilkunastu miesiącach wykonywania służbowych zadań z domu wielu z nas odczuwa lęk przed przyjściem do biura. Jak sobie z nim poradzić?
W Polsce wciąż nie brakuje osób, które decydują się wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, narażając tym samym na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu. Dlaczego kierowcy wykazują się tak skrajnym brakiem odpowiedzialności i jak temu zaradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli terapeuta Robert Rutkowski i Janusz Popiel ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych.
W dzisiejszych czasach coraz więcej pań realizuje się na płaszczyźnie zawodowej. Nie ma już mowy o dyskryminacji, która uniemożliwiałaby płci pięknej podjęcie pracy na jakimkolwiek stanowisku. Okazuje się jednak, że hamulcem powstrzymującym rozwój kariery kobiety może okazać się nie opinia publiczna czy potencjalny pracodawca, lecz postawa najbliższej jej osoby. Dlaczego wielu mężczyzn nie akceptuje faktu, że ich partnerki mogą, a przede wszystkim chcą odnosić sukcesy? O tym rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.
Temat syndromu środkowego dziecka wzbudza wiele kontrowersji – teoretycznie może się wydawać, że środkowe dziecko ma najgorzej, bo rodzice poświęcają mu najmniej uwagi. W praktyce okazuje się jednak, że bycie środkowym dzieckiem może pozytywnie wpłynąć na charakter i osobowość.
W dzisiejszych czasach większość kobiet doświadcza zbędnych uwag na temat swojego wyglądu. W sieci jesteśmy oceniani z każdej strony i hejtowani za najmniejszy kawałek niedoskonałości. Jak w takim świecie nie zwariować i pozostać sobą? O tym rozmawialiśmy z psycholożką Katarzyną Kucewicz oraz aktorkami: Martą Wierzbicką i Zofią Zborowską-Wroną.
1 września wszyscy uczniowie ponownie wrócili do szkół. Wraz z pierwszym dzwonnikiem rozpoczęły się te same problemy – klasówki, kartkówki i zadania domowe. Do tego dodatkowe zajęcia i korepetycje z języka obcego. Czy kalendarz wypełniony od kołyski faktycznie jest dobrym rozwiązaniem dla naszych dzieci? Na to pytanie odpowiedziała psycholog Zuzanna Butryn.
O sukcesie życiowym decyduje zarówno ciężka praca, jak i inteligencja. Dodatkowym czynnikiem, który motywuje do działania, jest silna wola, czyli zdolność do wizualizacji odległych celów i zbudowania w sobie motywacji wewnętrznej. Silna wola ma ogromne znaczenie zarówno w trakcie nauki czy pracy, jak i podczas odchudzania. Zobacz jak możesz ją ćwiczyć.
Z najnowszego badania wynika, że ponad połowa Polaków obawia się wzrostu cen. Przejmujemy się także m.in. ponownym zamknięciem gospodarki oraz ograniczonym dostępem do opieki medycznej. Czym jeszcze się martwimy?
Osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości, które ujawnia się w toku życia jednostki i może negatywnie wpływać na związki oraz relacje społeczne. Narcyz to osoba uwielbiająca sama siebie, o zawyżonej samoocenie i braku kontroli zachowań. Słowo „narcyz” po raz pierwszy pojawiło się już w starożytności, jednak w psychologii spory wkład w definiowanie narcystycznego zaburzenia osobowości mieli Zygmunt Freud i Otto Kernberg.
"Nie umiem kochać" – tego typu zdania paraliżują większość osób. We współczesnej kulturze nie ma miejsca i akceptacji dla "braku miłości". Miłością powinno się obdarzać nie tylko męża, dzieci, rodzinę, przyjaciół, lecz także pracę, obowiązki i całe swoje życie. Coraz więcej osób przyznaje jednak, że ma problem z miłością.