W dzisiejszych czasach coraz więcej pań realizuje się na płaszczyźnie zawodowej. Nie ma już mowy o dyskryminacji, która uniemożliwiałaby płci pięknej podjęcie pracy na jakimkolwiek stanowisku. Okazuje się jednak, że hamulcem powstrzymującym rozwój kariery kobiety może okazać się nie opinia publiczna czy potencjalny pracodawca, lecz postawa najbliższej jej osoby. Dlaczego wielu mężczyzn nie akceptuje faktu, że ich partnerki mogą, a przede wszystkim chcą odnosić sukcesy? O tym rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.
Temat syndromu środkowego dziecka wzbudza wiele kontrowersji – teoretycznie może się wydawać, że środkowe dziecko ma najgorzej, bo rodzice poświęcają mu najmniej uwagi. W praktyce okazuje się jednak, że bycie środkowym dzieckiem może pozytywnie wpłynąć na charakter i osobowość.
W dzisiejszych czasach większość kobiet doświadcza zbędnych uwag na temat swojego wyglądu. W sieci jesteśmy oceniani z każdej strony i hejtowani za najmniejszy kawałek niedoskonałości. Jak w takim świecie nie zwariować i pozostać sobą? O tym rozmawialiśmy z psycholożką Katarzyną Kucewicz oraz aktorkami: Martą Wierzbicką i Zofią Zborowską-Wroną.
1 września wszyscy uczniowie ponownie wrócili do szkół. Wraz z pierwszym dzwonnikiem rozpoczęły się te same problemy – klasówki, kartkówki i zadania domowe. Do tego dodatkowe zajęcia i korepetycje z języka obcego. Czy kalendarz wypełniony od kołyski faktycznie jest dobrym rozwiązaniem dla naszych dzieci? Na to pytanie odpowiedziała psycholog Zuzanna Butryn.
O sukcesie życiowym decyduje zarówno ciężka praca, jak i inteligencja. Dodatkowym czynnikiem, który motywuje do działania, jest silna wola, czyli zdolność do wizualizacji odległych celów i zbudowania w sobie motywacji wewnętrznej. Silna wola ma ogromne znaczenie zarówno w trakcie nauki czy pracy, jak i podczas odchudzania. Zobacz jak możesz ją ćwiczyć.
Z najnowszego badania wynika, że ponad połowa Polaków obawia się wzrostu cen. Przejmujemy się także m.in. ponownym zamknięciem gospodarki oraz ograniczonym dostępem do opieki medycznej. Czym jeszcze się martwimy?
Osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości, które ujawnia się w toku życia jednostki i może negatywnie wpływać na związki oraz relacje społeczne. Narcyz to osoba uwielbiająca sama siebie, o zawyżonej samoocenie i braku kontroli zachowań. Słowo „narcyz” po raz pierwszy pojawiło się już w starożytności, jednak w psychologii spory wkład w definiowanie narcystycznego zaburzenia osobowości mieli Zygmunt Freud i Otto Kernberg.
"Nie umiem kochać" – tego typu zdania paraliżują większość osób. We współczesnej kulturze nie ma miejsca i akceptacji dla "braku miłości". Miłością powinno się obdarzać nie tylko męża, dzieci, rodzinę, przyjaciół, lecz także pracę, obowiązki i całe swoje życie. Coraz więcej osób przyznaje jednak, że ma problem z miłością.
Wakacje powinny być czasem beztroski i nicnierobienia. Tymczasem część z nas, zamiast odpoczywać i cieszyć się wolnymi dniami, wpada w tryb "zadaniowy". Skąd się bierze przekonanie, że nawet na wakacjach "musimy" coś robić? Jak naprawdę zrelaksować się na urlopie i nabrać energii?
Dwujęzyczność to umiejętność posługiwania się dwoma językami w takim stopniu, jakby każdy z nich był językiem rodzimym i pierwszym. Najczęściej jest to możliwe, kiedy dziecko wychowywane jest przez osoby posługujące się różnymi językami, ale nie tylko. Dotyczy to również mniejszości narodowych.
Efekt Stroopa pokazuje, jak szybko ludzki mózg reaguje na zadanie. W czasie eksperymentu poproszono badanych o nazwanie koloru, jakim było napisane słowo. Gdy bodźce były niespójne, nazwanie koloru trwało dłużej niż przy ich zgodności. Co z tego wynika?
Zdania na temat huny są podzielone. Huna to dla wielu ludzi religia, ale są i tacy, którzy twierdzą, że to jedynie ruch, który stał się popularny wraz z falą New Age. Nie ulega jednak wątpliwości, że jej twierdzenia skłaniają do głębszych przemyśleń.
Inteligencja społeczna to pojęcie, które zostało wprowadzone przez Edwarda Thorndike’a w 1920 roku. Thorndike był psychologiem, który interesował się głównie ludzkimi zachowaniami oraz metodami wychowywania dzieci. Inteligencja społeczna to zdolność do rozumienia innych ludzi i ich zachowań.
Myślenie krytyczne polega na wnikliwej analizie informacji oraz ich weryfikacji. Osoby, które wyróżniają się tą umiejętnością, starają się dogłębnie zrozumieć dany problem, zanim jednoznacznie sformułują wnioski. Jest to zatem sposób na samodzielne szukanie prawdy bez ślepej wiary w autorytety, na przykład medialne czy naukowe.
Zdrowy tryb życia, na który składa się przede wszystkim zrównoważona dieta i aktywność fizyczna, to w ostatnim czasie bardzo popularny temat. Pandemia skłoniła wiele osób do refleksji nad troską o swoje samopoczucie, coraz częściej decydujemy się zmienić codzienne nawyki, by cieszyć się dobrą kondycją i doskonałym nastrojem. Może się jednak zdarzyć, że starania o osiągnięcie wymarzonej sylwetki zmienią się w utrudniającą życie obsesję. O problemie nazywanym healthismem rozmawialiśmy z psychodietetykiem Agatą Jasińską.
Zespół Kehrera, określany także mianem choroby wdowiej, przypisywany jest kobietom, które zmagają się z problemem niezaspokojenia seksualnego. Za przyczynę dolegliwości uznaje się między innymi brak aktywności seksualnej, spowodowany długotrwałym brakiem partnera. Z założenia dysfunkcja ta dotyczyć ma jedynie kobiet, dlatego uznanie jej za jednostkę chorobową budzi sporo kontrowersji. Rozmawialiśmy o tym z psychiatrą i seksuologiem, Maciejem Klimarczykiem.
Echoizm uznawany jest za przeciwieństwo narcyzmu. To specyficzna postawa polegająca na rezygnowaniu z własnych potrzeb i koncentrowaniu się na zachciankach innych osób. I choć nie jest to oficjalnie uznana jednostka diagnostyczna, dla echoistów z zaburzonym poczuciem własnej wartości pomoc psychologa często okazuje się niezbędna. O cechach tej postawy i zagrożeniach, jakie za sobą niesie, rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.
Reportaż "Piżamki" opowiadający o warunkach, jakie panują na oddziale leczenia nerwic Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie, wstrząsnął całą Polską. - Upokorzenie jest tylko jednym elementem kary, drugi polega na psychicznym znęcaniu się nad dzieckiem - pisze autor Janusz Schwertner. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dziennikarz opowiedział o kulisach powstawaniu materiału oraz o trudnych momentach.
Kobiety nieustannie się oceniają, porównują. Starają się, aby wszyscy w ich najbliższym otoczeniu byli zadowoleni i szczęśliwi. W tym dążeniach bardzo często zapominają o sobie. Jak spojrzeć na siebie z innej perspektywy, znaleźć swój własny głos i zacząć go używać? Między innymi na ten temat Agata Młynarska rozmawiała z Natalią de Barbaro, psycholożką i autorką książki "Czuła przewodniczka".
Bierna agresja to typ postawy, która może objawiać się na różne sposoby. Relacje z osobami, które ją przejawiają, często są jednak toksyczne. Tacy ludzie zazwyczaj mają dwie twarze: z jednej strony wydają się nad wyraz uprzejmi, z drugiej – pod płaszczykiem niby-komplementów potrafią przemycić bardzo wiele złośliwości, a wypowiadane przez nich tezy często kłócą się z ich własnym zachowaniem.
Depresja to choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz więcej osób w naszym kraju. Często nie mamy pojęcia o tym, że osoba w najbliższym otoczeniu choruje. Zdarza się także, że mamy świadomość istnienia problemu, jednak nie potrafimy pomóc bliskim w tym trudnym momencie życia. Jak poradzić sobie z depresją partnera i wspierać go podczas choroby? O tym rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.
Przed ślubem warto omówić kilka kluczowych spraw, które w przyszłości mogą stać się kością niezgody. Dobrze jest więc wybiec nieco w przyszłość, a także podjąć tematy niewygodne. Jak to zrobić? Kilku wskazówek udzieliła nam psycholożka Dagmara Seliga.
Mateusz Ciawłowski nagrał kilka piosenek z kultowymi słowami rodziców. Utwory bardzo szybko podbiły sieć, a słuchacze jednogłośnie przyznali: "Jakie to prawdziwe, wszystko słyszałam od mojej mamy". Co na temat tych utartych zwrotów myśli psycholog dzieci i młodzieży?
Lato, wakacje, słońce świeci, słupki rtęci na termometrach szybują w górę – to najlepsza pora na odsłanianie ciała, zazwyczaj starannie wydepilowanego. W tym roku jednak coraz częściej na ulicach można zobaczyć kobiety i dziewczyny, które nie ukrywają włosków na nogach. Trend ten widoczny jest także w mediach społecznościowych. Czy to kolejny efekt pandemii, w czasie której zmieniłyśmy nasze podejście do postrzegania ciała? Czy zostanie z nami na dłużej?
Tamara Gonzalez Perea niedawno w mediach społecznościowych opublikowała post dotyczący jej odczuć i problemów związanych ze stratą ojca. Poinformowała wtedy, że zamierza podjąć szczególną praktykę terapuetyczną. Teraz opisała, na czym polega ten proces.
Rodzinne wakacje z założenia powinny zbliżać do siebie rodziców i dzieci, dostarczać im miłych wrażeń, tworzyć piękne wspomnienia. Może się jednak zdarzyć, że obecność rodzica, jego wygląd i zachowanie, staje się źródłem negatywnych emocji, przekładających się na jego odtrącenie, a nawet ucieczkę od wspólnego spędzania czasu. Dlaczego dzieci wstydzą się swoich rodziców podczas urlopu? O tym rozmawialiśmy z psycholog Zuzanną Butryn.
Kiedy u bliskiej osoby zostaje zdiagnozowana choroba, stajemy przed trudnym wyzwaniem. Nabieramy wody w usta. Nie wiemy, jak się zachować, pomóc. O mądrym wspieraniu porozmawialiśmy z Dominiką Rossą, doktorantką psychologii Uniwersytetu SWPS.
Osoby wysoko wrażliwe, w skrócie określane jako WWO, stanowią około 20 procent populacji. Ich wyjątkowy sposób postrzegania świata przekłada się na ponadprzeciętną empatię, zwiększoną skłonność do analizowania codziennych sytuacji oraz dostrzeganie subtelności, których inni zwykle nie zauważają. Jak wygląda miłość osoby, która w szczególny sposób przeżywa każdą emocję? Czy dla jej partnera to trudne wyzwanie, czy raczej cudowny prezent od losu? O tym rozmawialiśmy z terapeutką Katarzyną Sawicką.
Co trzeci manager przyznał się do stresu związanego z wykonywaniem obowiązków służbowych podczas pierwszej fali pandemii. Prawie 2/3 czuło większą odpowiedzialność za swój zespół. Jak radzić sobie ze zestresowanym szefem? Co robić, by będąc przełożonym, nie przelewać własnych frustracji na podwładnych? O to zapytaliśmy psycholog Katarzynę Kucewicz.
Zrezygnuję z wesela brata, bo mam trening. Nie pojadę na służbowe spotkanie, bo wypadnę z rytmu ćwiczeń. Nie zjem symbolicznego kawałka tortu na własnym ślubie, bo mam rozpisaną dietę redukcyjną. Nie pójdę na urodziny najbliższego przyjaciela, bo muszę iść na siłownię. Coraz więcej osób obsesyjnie myśli o swojej sylwetce i idealnie wyrzeźbionych mięśniach. Problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Gdzie kończy się sportowe hobby, a zaczyna nałóg? O tym opowiadają trener i motywator Daniel Józek Qczaj oraz Maja Ruszpel, specjalistka terapii uzależnień.