Umiejętności interpersonalne, czyli kompetencje miękkie, są uznawane za równie ważne, jak wiedza specjalistyczna oraz doświadczenie zawodowe. Właśnie dlatego wielu pracodawców oferuje swoim podwładnym trening umiejętności interpersonalnych, który pomaga w rozwoju komunikacji, zdolności do negocjacji, efektywnej pracy zespołowej i w rozwiązywaniu konfliktów.
Świadomy sen określany jest jako jedno z najbardziej niezwykłych doświadczeń w życiu człowieka. Wydaje się tak realny, jakby dział się na poziomie fizycznym.
Święta mają być miłym czasem spędzonym wśród najbliższych nam osób. Niestety, bardzo często to tylko teoria. Niejednokrotnie zdarza się, że ktoś jednym niestosownym pytaniem psuje nam wieczór. Jak uniknąć takich sytuacji? Czego i jakich tematów lepiej nie poruszać przy świątecznym stole? Na ten temat rozmawialiśmy z Katarzyną Kucewicz, psycholożką i psychoterapeutką.
Syndrom sztokholmski nie występuje jedynie u ofiar porwań, osób więzionych w obozach pracy, zaangażowanych w sekty. Jego ofiary są dużo bliżej. Poddawane mobbingowi w pracy, nękane przez partnerów lub rodziców, uwikłane w toksyczne "przyjacielskie" relacje. Jak rozpoznać syndrom sztokholmski i jak pomóc jego ofierze?
"Następna pandemia będzie związana ze zdrowiem psychicznym"
Inteligencja emocjonalna to inaczej kompetencje człowieka do rozpoznawania emocji własnych i drugiej osoby. Dobrze rozwinięta znacznie ułatwia kontakty z innymi ludźmi, pracę w zespole czy budowanie szczęśliwych i satysfakcjonujących relacji.
Człowiek charyzmatyczny to, w potocznym rozumieniu, człowiek obdarzony magnetyczną osobowością, przyciągający innych. Pierwotne znaczenie słowa charyzma było jednak inne. Pochodzi z języka teologii i oznacza wyjątkową cechę, dar boży. Dowiedz się co to znaczy być charyzmatycznym i czy charyzmę można wyćwiczyć, czy raczej jest ona wrodzonym talentem?
Badania przeprowadzone w Pittsburgh Liver Research Centre w Stanach Zjednoczonych udowodniły, że istnieje związek między niską temperaturą zewnętrzną, a mniejszym natężeniem światła słonecznego. Wpływa to na częstotliwość spożywania alkoholu przez człowieka oraz odnotowuje się wyższy wskaźnik depresji w dni, kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa. Aleksandra Gut, psychoterapeuta uzależnień wyjaśnia, dlaczego mamy większą ochotę na napoje alkoholowe w okresie zimowym.
Umiejętność skutecznej komunikacji ma ogromne znaczenie zarówno w życiu osobistym, jak i w sferze zawodowej. Sukcesy osiągane przez człowieka zależą w dużej mierze właśnie od sprawnej i efektywnej zdolności do komunikacji z otoczeniem. Znaczenie ma nie tylko komunikacja werbalna, ale także gesty, mimika, ton głosu i postawa – czyli komunikacja niewerbalna.
Lojalność to pojęcie, które posiada różne znaczenia w zależności od branży lub dziedziny. Możemy mówić o lojalności w związkach partnerskich, lojalności wobec pracodawcy lub też o lojalności konsumenckiej. Słownik PWN definiuje lojalność jako uczciwość i rzetelność, ale także jako przywiązanie i zaangażowanie. Czym jest lojalność?
"Im bardziej ktoś miał trudne dzieciństwo, tym bardziej musi powalczyć".
"Bezpośrednie zagrożenie życia".
Dziś mam 30 lat, a chory perfekcjonizm niszczy mi życie.
Na czym polega metoda TRE?
Nawet osobie zdrowej psychicznie może się czasem wydawać, że stojący obok pasażerowie autobusu dziwnie się jej przyglądają i zwracają na nią uwagę. W psychiatrii takie wrażenie określa się jako urojenia ksobne. Jeśli jesteśmy w stanie szybko zweryfikować nieprawdziwość tego wrażenia – wszystko z nami w porządku. Jeśli jednak nieprawidłowa interpretacja rzeczywistości utrzymuje się i chory nie daje się przekonać o jej nieprawdziwości – mamy do czynienia z zaburzeniami urojeniowymi.
Pojęcie rywalizacji ma najczęściej negatywny wydźwięk. Kojarzy się z walką, kłótnią, ścieraniem. Nie zawsze musi tak być. Rywalizacja ma zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki. Warto o tym pamiętać. Wszystko zależy od tego, czy zachowamy zasady zdrowego współzawodnictwa.
Każdy wie, że związek to nie tylko same przyjemne chwile, ale także kłótnie i nieporozumienia. W takich momentach zdarza się, że czegoś drugiej osobie zabraniamy, bądź urażeni karzemy siebie nawzajem. Czy powinniśmy to robić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział psycholog, Piotr Mosak.
Na czym polega dysonans poznawczy? Przykład znany nam z życia to sytuacja, gdy postępujemy nieracjonalnie (np. stosujemy niezdrowe używki) i tłumaczymy sobie zasadność takiego wyboru – odreagowaniem stresu, brakiem zasadności badań lub chęcią lepszej zabawy.
Syndrom kuwady to sytuacja, w której mężczyzna zaczyna odczuwać objawy analogiczne do tych, z którymi boryka się jego ciężarna partnerka. Kuwada, określana mianem ciąży współczulnej, to zjawisko, które dotyka od 11 proc. do 65 proc. mężczyzn. Zespołu kuwady się nie leczy, natomiast warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiego zjawiska i nadmiernej wrażliwości partnera nie traktować jako chęci wzbudzenia sztucznego zainteresowania otoczenia.
Ekstrawertyk to osoba bardzo żywiołowa i energiczna. Kojarzy się z człowiekiem, którego określa się jako duszę towarzystwa. Ten typ osobowości jest jednak nieco bardziej złożony i ma wiele ciekawych niuansów. Kto to jest ekstrawertyk i jakie są jego główne cechy?
Decyzje podejmujemy każdego dnia. Niektóre z nich nie mają bardzo dużego wpływu na nasze życie, np. co zjemy na śniadanie, a inne mogą na nim zaważyć – decyzja o tym, aby zostać rodzicami czy decyzja o zaciągnięciu kredytu na mieszkanie. Podejmowanie decyzji nie wydaje się skomplikowanym zadaniem, a jednak proces podejmowania decyzji jest dość zawiły.
Pani Katarzyna Zięba przeszła życiowy kryzys. Kiedy wydawało się, że nic nie jest w stanie jej uszczęśliwić, ukojenie znalazła w pomaganiu. O tym, co robić, gdy życie nie układa się po naszej myśli rozmawialiśmy także z Marią Andrejczyk, wicemistrzynią olimpijską w rzucie oszczepem oraz Ewą Jarczewską-Gerc, psycholożką.
Szczęśliwy związek oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu to marzenie wielu osób. Z trudnościami w budowaniu relacji może zmagać się każdy, jednak osoby cierpiące na zaburzenia osobowości spotykają na tej niełatwej drodze o wiele więcej przeszkód. Borderline to poważna dysfunkcja, która wnosi w życie chaos i uzależnia od skrajnych emocji. Nie można traktować jej jako choroby, a jednak często odbiera ona ludziom szansę na odnalezienie miłości i cennego poczucia bezpieczeństwa.
W XXI wieku coraz więcej kobiet poszukuje dla siebie przestrzeni. Jedne wybierają zajęcia jogi, drugie wolą babskie spotkania przy winie, a trzecie - uczestniczą w kobiecych kręgach. O tęsknocie za siostrzeństwem i odkrywaniu swojej kobiecości rozmawiamy z psycholożką Katarzyną Gwiazdowską.
"Świetnie kłamią i są wyraziści".
Ciałopozytywność to termin, który od dłuższego czasu odmieniany jest przez wszystkie tryby i przypadki. Zmiany, jakie zaszły w naszych głowach na przestrzeni lat widać najlepiej w języku, którym się posługujemy. W jaki sposób dziś mówimy o ciele? Na co zezwalamy, a na co już nie? O tym opowiada językoznawczyni, dr Małgorzata Majewska.
Dynamiczny rozwój środków masowego przekazu, mediów oraz zmiany społeczno- kulturowe sprawiły, że perswazja i manipulacja stały się pojęciami znanymi dużej części społeczeństwa. W retoryce, psychologii, marketingu i socjologii pojęcie perswazji jest znane od dawna i definiowane na różne sposoby.
Brak "odciętej pępowiny" to częsty problem i powód rozpadu wielu związków. - Mama zabierała mu całą pensję i wydzielała tygodniowe kieszonkowe, to było dla niego normalne - opisuje Asia. Jak rozpoznać toksyczną relację z rodzicem? Czy jest szansa, by taki związek uratować? Wyjaśniamy.
Wyuczona bezradność to zaburzenie, w wyniku którego pacjent nie podejmuje określonych działań, ponieważ jest przekonany, że nie przyniosą one żadnych skutków. Bezradność wynika z przyjętej postawy poznawczej zakładającej, że pewnym nieprzyjemnym doświadczeniom nie można zapobiec.
W obecnych czasach nasze życie przeniosło się do internetu. To właśnie tam robimy zakupy, oglądamy filmy, a nawet szukamy swojej drugiej połówki. Jak wyglądają poszukiwania miłości w sieci? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Klimczewską, dziennikarką, producentką telewizyjną i autorką książki "Masz nową parę!".