Szantaż emocjonalny to jedna z technik manipulacji, która stosowana jest zarówno przez agresorów oraz osoby stosujące przemoc, jak i przez jednostki zaburzone, cierpiące np. na zaburzenie borderline. Szantaż emocjonalny uważany jest za jeden z przejawów przemocy emocjonalnej oraz stalkingu, czyli nękania drugiej osoby.
Emma Loewe oraz Lindsay Kellner są zdania, że na to jak potoczy się nasze życie mamy wpływ w 80 proc. Reszta zależy od magii. Jak ją rozumieją? Gdzie ich zdaniem może się ona kryć? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Większość kobiet ma za sobą bolesne rozstanie. Niektóre z nich spowodowane są zdradami, po których szczególnie ciężko jest na nowo zaufać mężczyznom. Jak się przełamać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała life coach, Katarzyna Malinowska.
Jak pomóc najmłodszym?
Wyniki badań mogą zaskakiwać.
Niemalże wszyscy ludzie funkcjonują w ramach społeczności – bardziej lub mniej rozwiniętej. Nawet osoby, które unikają kontaktów z innymi ludźmi, poddawane są społecznym rytuałom oraz zasadom przyjętym przez społeczność, w obrębie której żyją. To, co pozwala nam identyfikować się z grupą, to tożsamość społeczna, którą większość z nas kreuje.
Rozstania prawie zawsze są bolesne, zwłaszcza jeżeli związek trwał kilka lat. Niestety niektóre związki są toksyczne, nie mają przed sobą przyszłości albo przynoszą partnerom więcej stresu niż radości. W takiej sytuacji należy zakończyć relację, jednak trzeba to zrobić na spokojnie i po poważnej analizie.
Kompleks niższości towarzyszy bardzo wielu ludziom. Szczególnie często pojawia się u osób, którym nic nie brakuje – są mądre, towarzyskie, lubiane, robią kariery. Wewnątrz jednak są bardzo niepewne siebie i cały czas czują się gorsze od innych. Skąd to się bierze?
Intuicja nazywana szóstym zmysłem od zawsze była przedmiotem dyskusji. Jest to pewne odczucie – przekonanie, że coś należy zrobić lub czegoś robić nie można. Nie jest ono poparte analizą sytuacji – po prostu pojawia się mocne przeświadczenie o słuszności sądu. Skąd się ono bierze? Jak to możliwe, że nagle zauważamy coś, czego wcześniej nie widzieliśmy lub mamy wiedzę, której źródła nie znamy?
Badania pokazują, że blisko 60 proc. osób transpłciowych boi się przyznać swoim najbliższym, że ich płeć biologiczna nie jest zgodna z tą psychiczną. Jedną z tych, które odważyły się szczerze powiedzieć bliskim o problemie, jest dziecko Piotra Jaconia. Dziennikarz TVN24 opisał doświadczenia swoje i innych rodziców w książce "My, trans". O pracy nad nią opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Jakie są najczęstsze fetysze Polaków i o czym tak naprawdę fantazjujemy? Kiedy preferencje stają się problemem? Doktor nauk medycznych, specjalista ginekolog, seksuolog, Robert Kulhawik opowiada, z jakimi problemami zgłaszają się do niego pacjenci.
"Nie zmienimy tego, że ktoś narzeka, ale możemy inaczej na to reagować".
"Pojawia się komentarz, który uprzykrzy mi poranek, cały dzień lub życie".
Morsowanie od poprzedniej zimy cieszy się ogromną popularnością. Kąpiele w zimnej wodzie stały się niezwykle popularne. Dlaczego akurat ta dyscyplina zyskała taką rzeszę fanów i czy morsowanie stanie się narodowym sportem Polaków? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Igorem Rotbergiem, psychologiem i Maciejem Dąbrowskim, twórcą internetowym.
"To praca z naszymi wewnętrznymi lękami".
"Kobieca pewność siebie odczytywana jest jako arogancja".
"Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób może na nie cierpieć".
Jesień to czas, kiedy nastroje pogarszają się, a my jeszcze bardziej potrzebujemy wsparcia. Jak się okazuje, coraz więcej Polaków korzysta z psychoterapii. Jak w morzu ofert wybrać terapeutę dla siebie? O co chodzi w psychoterapii, jakie są jej najważniejsze nurty i po czym poznać, że przynosi poprawę lub wręcz przeciwnie – czujemy się gorzej? O tym opowiedziała nam Marzena Mawricz, psycholog, terapeuta.
Lęk przed ludźmi to zaburzenie, które w psychologii i psychiatrii nazywane jest antropofobią. Zaburzenie to należy do fobii społecznych, czyli zaburzeń nerwicowych. Dla osób chorych jakiekolwiek spotkania towarzyskie czy rozmowy z innymi ludźmi powiązane są z chorobliwą nieśmiałością oraz panicznym lękiem.
Na rynku pojawiła się właśnie książka "Happy life. Sztuka odpuszczania", w której nauczycielka jogi i medytacji podpowiada, jak pozwolić sobie na bycie szczęśliwym i nauczyć się czerpać radość z codzienności. Teraz autorka, Katarzyna Bem opowiedziała o swojej pracy w Dzień Dobry TVN.
Co to jest dojrzałość emocjonalna? Ile osób, tyle definicji – każdy postrzega ją inaczej. Faktem jest, że wyklucza się ludzi, którzy nie dostosują się do społeczeństwa, a dopasowanie zawsze polega między innymi na współodczuwaniu i hamowaniu emocji w pewnych sytuacjach. Co jeszcze świadczy o dojrzałości emocjonalnej człowieka?
Złe wiadomości mają nie tylko fatalny wpływ na ludzką psychikę, ale są również uzależniające. Naukowcy są przekonani, że czasem lepiej nie wiedzieć. Dlaczego z taką zachłannością przyswajamy przykre informacje i czy można się przed tym chronić?
O Karolinie Piaseckiej zrobiło się głośno w 2017 roku, gdy wyszło na jaw, że przez 10 lat doznawała przemocy ze strony swojego ówczesnego męża. Wówczas w sieci udostępniła wstrząsające nagrania z domowych awantur. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tamtym koszmarze.
Czym jest gender? Czy to przejaw "cywilizacji śmierci"? Co to jest postawa agenderowa? Na czym polega ideologia gender? I dlaczego słowo "gender" wywołuje kontrowersje w Polsce i na świecie?
Kiedy w życiu zdarzają się trudne sytuacje, nieszczęścia i wypadki, często określa się to mianem "fatum". Fatum nie kojarzy się nam dobrze. Ale czym właściwie ono jest i skąd się wzięło?
Każdemu z nas - bez względu na wiek - zdarza się przeklinać. Jak się zachować, gdy usłyszy nas dziecko? Co zrobić, jeśli nasza pociecha wypowie przy nas "brzydkie słowo"? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Żysko-Pałubą, psychologiem dziecięcym, terapeutką.
Pomysły na to, jak sprawić sobie prezent można mnożyć. Dla każdego tą przyjemnością będzie coś innego. Jest jednak kilka takich rzeczy, które każdy z nas z powodzeniem może sobie zaserwować, by w mgnieniu oka poczuć się lepiej i nabrać sił do działania.
Nekrofobia to lęk przed rzeczami związanymi ze śmiercią, m.in. zwłokami, duchami. Jest podobna do tanatofobii, czyli lęku przed umieraniem. Przyczyn lęków może być wiele, wliczając w to genetykę czy traumatyczne przeżycia z dzieciństwa.
Czy każdy chce być wyjątkowy? Pokolenie Płatków Śniegu to określenie idealnie opisujące osoby, które na tej wartości opierają swoje życie prywatne i zawodowe. Jakie wychowanie kształtuje w ten sposób młodych ludzi? O konsekwencjach, problemach i rodzicielstwie w rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała nam psycholog - Paulina Piekarczyk.
Dzieci uwielbiają dostawać nowe zabawki. Wbrew pozorom takie rozpieszczanie malucha nie musi się wiązać z dużymi wydatkami. Kreatywne zabawki można wykonać samemu w domu. Jak to zrobić? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Wojtan, blogerką i pisarką.