"Kobieca pewność siebie odczytywana jest jako arogancja".
"Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób może na nie cierpieć".
Jesień to czas, kiedy nastroje pogarszają się, a my jeszcze bardziej potrzebujemy wsparcia. Jak się okazuje, coraz więcej Polaków korzysta z psychoterapii. Jak w morzu ofert wybrać terapeutę dla siebie? O co chodzi w psychoterapii, jakie są jej najważniejsze nurty i po czym poznać, że przynosi poprawę lub wręcz przeciwnie – czujemy się gorzej? O tym opowiedziała nam Marzena Mawricz, psycholog, terapeuta.
Lęk przed ludźmi to zaburzenie, które w psychologii i psychiatrii nazywane jest antropofobią. Zaburzenie to należy do fobii społecznych, czyli zaburzeń nerwicowych. Dla osób chorych jakiekolwiek spotkania towarzyskie czy rozmowy z innymi ludźmi powiązane są z chorobliwą nieśmiałością oraz panicznym lękiem.
Na rynku pojawiła się właśnie książka "Happy life. Sztuka odpuszczania", w której nauczycielka jogi i medytacji podpowiada, jak pozwolić sobie na bycie szczęśliwym i nauczyć się czerpać radość z codzienności. Teraz autorka, Katarzyna Bem opowiedziała o swojej pracy w Dzień Dobry TVN.
Co to jest dojrzałość emocjonalna? Ile osób, tyle definicji – każdy postrzega ją inaczej. Faktem jest, że wyklucza się ludzi, którzy nie dostosują się do społeczeństwa, a dopasowanie zawsze polega między innymi na współodczuwaniu i hamowaniu emocji w pewnych sytuacjach. Co jeszcze świadczy o dojrzałości emocjonalnej człowieka?
Złe wiadomości mają nie tylko fatalny wpływ na ludzką psychikę, ale są również uzależniające. Naukowcy są przekonani, że czasem lepiej nie wiedzieć. Dlaczego z taką zachłannością przyswajamy przykre informacje i czy można się przed tym chronić?
O Karolinie Piaseckiej zrobiło się głośno w 2017 roku, gdy wyszło na jaw, że przez 10 lat doznawała przemocy ze strony swojego ówczesnego męża. Wówczas w sieci udostępniła wstrząsające nagrania z domowych awantur. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tamtym koszmarze.
Czym jest gender? Czy to przejaw "cywilizacji śmierci"? Co to jest postawa agenderowa? Na czym polega ideologia gender? I dlaczego słowo "gender" wywołuje kontrowersje w Polsce i na świecie?
Kiedy w życiu zdarzają się trudne sytuacje, nieszczęścia i wypadki, często określa się to mianem "fatum". Fatum nie kojarzy się nam dobrze. Ale czym właściwie ono jest i skąd się wzięło?
Każdemu z nas - bez względu na wiek - zdarza się przeklinać. Jak się zachować, gdy usłyszy nas dziecko? Co zrobić, jeśli nasza pociecha wypowie przy nas "brzydkie słowo"? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Żysko-Pałubą, psychologiem dziecięcym, terapeutką.
Pomysły na to, jak sprawić sobie prezent można mnożyć. Dla każdego tą przyjemnością będzie coś innego. Jest jednak kilka takich rzeczy, które każdy z nas z powodzeniem może sobie zaserwować, by w mgnieniu oka poczuć się lepiej i nabrać sił do działania.
Nekrofobia to lęk przed rzeczami związanymi ze śmiercią, m.in. zwłokami, duchami. Jest podobna do tanatofobii, czyli lęku przed umieraniem. Przyczyn lęków może być wiele, wliczając w to genetykę czy traumatyczne przeżycia z dzieciństwa.
Czy każdy chce być wyjątkowy? Pokolenie Płatków Śniegu to określenie idealnie opisujące osoby, które na tej wartości opierają swoje życie prywatne i zawodowe. Jakie wychowanie kształtuje w ten sposób młodych ludzi? O konsekwencjach, problemach i rodzicielstwie w rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała nam psycholog - Paulina Piekarczyk.
Dzieci uwielbiają dostawać nowe zabawki. Wbrew pozorom takie rozpieszczanie malucha nie musi się wiązać z dużymi wydatkami. Kreatywne zabawki można wykonać samemu w domu. Jak to zrobić? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Wojtan, blogerką i pisarką.
Emocje mają ogromny wpływ na nasze zachowanie. Jak rozmawiać o nich z najmłodszymi? Co zrobić, aby lepiej umieli sobie z nimi radzić? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Sylwią Sitkowską, psycholożką i terapeutką oraz współautorką książki "Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół".
"Starałam się rozmawiać z wnuczką jak z dorosłą osobą".
Ksenofobia to jedna z fobii społecznych, uznawana za zaburzenie nerwicowe. Ksenofobia objawia się panicznym lękiem przed obcymi, przy czym chodzi zarówno o obce grupy narodowościowe czy religijne, jak i o ludzi nieznajomych. Przeciwieństwem ksenofobii jest nie tyle tolerancja, ile ksenofilia, czyli umiłowanie obcości.
Śmierć to nieodłączna część naszego życia. Mimo że wszyscy się z nią stykamy, to mamy duże opory, aby o niej rozmawiać. Jeszcze trudniej jest wytłumaczyć dziecku, że ktoś mu bliski umarł. Jak przeprowadzić taką rozmowę? Jakich słów użyć, aby nie wystraszyć dziecka? Na ten temat rozmawialiśmy z Roksaną Benedykciuk, psychologiem dziecięcym.
Jak się przed nią bronić?
Pesymista zawsze uważa, że szklanka jest do połowy pusta. Ta znana metafora bardzo dobrze oddaje podejście osoby o takim sposobie myślenia. Charakteryzuje się ono swego rodzaju czarnowidztwem i dostrzeganiem wad życia. Kim jest pesymista i skąd bierze się jego negatywna postawa?
Jak zmienić swoje życie i poprawić jego jakość? To pytanie pojawia się w głowach wielu ludzi – w końcu każdy z nas dąży do szczęścia. I choć definiowane jest ono w różny sposób, istnieje kilka uniwersalnych metod na to, by być bliżej jego osiągnięcia. Co należy więc zrobić, by odmienić swoje życie i zacząć czerpać z niego pełnymi garściami?
Zdarza się, że ofiara usiłuje znaleźć wytłumaczenie na kąśliwe uwagi, dając mu tym samym przyzwolenie na przesuwanie granicy słownej agresji.
Z jąkaniem boryka się wiele osób. Jedną z nich jest Joanna Ibisz, była uczestniczka "Top Model", a obecnie lekarka. Skąd się bierze problem z płynnością mowy? Na to pytanie odpowiadał logopeda, Dawid Tomaszewski.
Ekspert wyjaśnia, czy to w ogóle możliwe.
Uzależnienie od jedzenia należy do zaburzeń odżywiania. Osoba chora spożywa spożywa znaczne ilości pokarmu, aby w ten sposób poradzić sobie z problemami emocjonalnymi i stresem. Kompulsywne objadanie się jest niekorzystne dla zdrowia, gdyż prowadzi do patologii wielu narządów. Leczenie uzależnienia od jedzenia opiera się na psychoterapii.
To jeden z częstych błędów.
Kto to jest choleryk? Cechy charakterystyczne dla tego typu osobowości to impulsywność, skłonność do dominacji i wybuchowość. Choleryk bardzo mocno i intensywnie przeżywa emocje – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Choleryk w związku może być więc niezwykle oddanym partnerem, z którym trudno będzie się nudzić, ale jednocześnie każda, nawet błaha rzecz może wytrącić go z równowagi. Jak żyć z cholerykiem?
"To proces i praca na pełen etat".
Temperament to wrodzona właściwość człowieka, która uwarunkowana jest genetycznie oraz środowiskowo. Pierwsze definicje temperamentu związane są z postacią Hipokratesa i Galena, a współcześnie jedną z najbardziej popularnych koncepcji jest regulacyjna teoria temperamentu (RTT) autorstwa Strelaua.