Ksenofobia to jedna z fobii społecznych, uznawana za zaburzenie nerwicowe. Ksenofobia objawia się panicznym lękiem przed obcymi, przy czym chodzi zarówno o obce grupy narodowościowe czy religijne, jak i o ludzi nieznajomych. Przeciwieństwem ksenofobii jest nie tyle tolerancja, ile ksenofilia, czyli umiłowanie obcości.
Śmierć to nieodłączna część naszego życia. Mimo że wszyscy się z nią stykamy, to mamy duże opory, aby o niej rozmawiać. Jeszcze trudniej jest wytłumaczyć dziecku, że ktoś mu bliski umarł. Jak przeprowadzić taką rozmowę? Jakich słów użyć, aby nie wystraszyć dziecka? Na ten temat rozmawialiśmy z Roksaną Benedykciuk, psychologiem dziecięcym.
Jak się przed nią bronić?
Pesymista zawsze uważa, że szklanka jest do połowy pusta. Ta znana metafora bardzo dobrze oddaje podejście osoby o takim sposobie myślenia. Charakteryzuje się ono swego rodzaju czarnowidztwem i dostrzeganiem wad życia. Kim jest pesymista i skąd bierze się jego negatywna postawa?
Jak zmienić swoje życie i poprawić jego jakość? To pytanie pojawia się w głowach wielu ludzi – w końcu każdy z nas dąży do szczęścia. I choć definiowane jest ono w różny sposób, istnieje kilka uniwersalnych metod na to, by być bliżej jego osiągnięcia. Co należy więc zrobić, by odmienić swoje życie i zacząć czerpać z niego pełnymi garściami?
Zdarza się, że ofiara usiłuje znaleźć wytłumaczenie na kąśliwe uwagi, dając mu tym samym przyzwolenie na przesuwanie granicy słownej agresji.
Z jąkaniem boryka się wiele osób. Jedną z nich jest Joanna Ibisz, była uczestniczka "Top Model", a obecnie lekarka. Skąd się bierze problem z płynnością mowy? Na to pytanie odpowiadał logopeda, Dawid Tomaszewski.
Ekspert wyjaśnia, czy to w ogóle możliwe.
Uzależnienie od jedzenia należy do zaburzeń odżywiania. Osoba chora spożywa spożywa znaczne ilości pokarmu, aby w ten sposób poradzić sobie z problemami emocjonalnymi i stresem. Kompulsywne objadanie się jest niekorzystne dla zdrowia, gdyż prowadzi do patologii wielu narządów. Leczenie uzależnienia od jedzenia opiera się na psychoterapii.
To jeden z częstych błędów.
Kto to jest choleryk? Cechy charakterystyczne dla tego typu osobowości to impulsywność, skłonność do dominacji i wybuchowość. Choleryk bardzo mocno i intensywnie przeżywa emocje – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Choleryk w związku może być więc niezwykle oddanym partnerem, z którym trudno będzie się nudzić, ale jednocześnie każda, nawet błaha rzecz może wytrącić go z równowagi. Jak żyć z cholerykiem?
"To proces i praca na pełen etat".
Temperament to wrodzona właściwość człowieka, która uwarunkowana jest genetycznie oraz środowiskowo. Pierwsze definicje temperamentu związane są z postacią Hipokratesa i Galena, a współcześnie jedną z najbardziej popularnych koncepcji jest regulacyjna teoria temperamentu (RTT) autorstwa Strelaua.
Przemek Staroń to psycholog, kulturoznawca i Nauczyciel Roku 2018. Właśnie wydał drugą część swojego poradnika "Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem". Książka ta jednak nie jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. Autor opowiedział o niej w Dzień Dobry TVN.
Jak rozmawiać z ludźmi? To pytanie z pozoru może wydawać się nieco dziwne - w końcu każdy człowiek umie porozumiewać się z innymi. Ale czy na pewno? Tak naprawdę samo prowadzenie rozmowy nie świadczy jeszcze o poprawnej komunikacji. Ponadto wbrew pozorom wielu ludzi ma problem zarówno z rozpoczęciem, jak i z podtrzymaniem konwersacji. W jaki sposób można temu zaradzić i poprawić jakość kontaktów międzyludzkich?
Ludzie komunikują się ze sobą przede wszystkim za pomocą słów. Oprócz rozmów werbalnych czy pisemnych istnieje jeszcze mowa ciała, nazywana komunikacją niewerbalną. Taki sposób porozumiewania się obejmuje gesty, postawę ciała, ekspresje mimiczne, zapach, kontakt wzrokowy, dotyk, strefy dystansu fizycznego i wygląd.
Rak piersi to wciąż jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Pacjentkom, które się z nim mierzą pomaga Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie przy Narodowym Instytucie Onkologii. Placówka powstała z inicjatywy Fundacji TVN, która z okazji 20-lecia zorganizowała niezwykłą aukcję. Zebrane w ten sposób pieniądze wspomogą pracę Centrum.
Déjà vu to zjawisko polegające na tym, że wydaje się nam, iż już coś kiedyś widzieliśmy i już coś się kiedyś wydarzyło. Przez wielu uznawane jest za zjawisko paranormalne. Niektórzy interpretują je jako oznakę drugiego życia lub telepatii. Jak się okazuje, specjaliści z różnych dziedzin mają odmienne opinie na temat déjà vu. Co to jest i skąd ono się bierze?
Depresja poporodowa jest chorobą znacznie powszechniejszą, niż mogłoby nam się wydawać. Jedne z najnowszych badań przeprowadzonych w USA (CDC) mówią, że jej objawów doświadcza 13% wszystkich matek. Brak diagnozy, lub mylenie choroby z tzw. "baby bluesem" w najgorszym przypadku doprowadzić może do tragedii.
Mowa ciała potrafi niejednokrotnie zdradzić o nas samych więcej niż słowa, jednak zdarza się, że za wszelką cenę staramy się ukryć emocje. Co wówczas się z nimi dzieje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Kaja Tomczyk, psycholożka i trenerka.
Profesor Begona Alvarez z Uniwersytetu Vigo w Hiszpanii zbadała, kiedy ludzie są najszczęśliwsi w przeciągu całego życia. Jej zdaniem najlepszy okres przypada na lata pomiędzy 30. a 34. rokiem życia. Jak ta teoria wygląda w praktyce, zapytaliśmy naszych gości: psycholożkę Joannę Chmurę, modelkę Karolinę Pisarek i aktora Tomasza Stockingera.
Smutek to jedna z podstawowych emocji, której towarzyszą także inne uczucia, takie jak żal, ból i lęk. Większość ludzi chce przed nimi uciec. Psychologowie oraz lekarze łączą smutek z napadami obniżonego samopoczucia oraz depresją.
Na swojej drodze spotykamy różnych ludzi. Jedni są przyjaźni oraz pozytywnie nastawieni do życia, a inni wiecznie są z czegoś niezadowoleni i z każdym wchodzą w konflikt. Jak rozpoznać, z kim mamy do czynienia i jak sobie radzić z toksycznymi osobami? Nasz reporter Marcin Sawicki rozmawiał o tym z Eddy Billem, prawnikiem i psychologiem oraz autorem książki "5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie".
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego pokazują, że co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się. Problem dotyka głównie kobiety i dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów". W ocenie specjalistów w przyszłości taka postawa może się przerodzić w uzależnienie od pracy.
Związki na odległość zdarzają się coraz częściej, ze względu na możliwości komunikacji przez Internet i media społecznościowe. Spotykamy partnera w sieci albo w odległym zakątku świata i decydujemy się na poważny związek. Powodem może być także separacja geograficzna, związana z wyjazdem jednego z partnerów do innego kraju, na przykład ze względów zawodowych.
Związek toksyczny ma to do siebie, że trwa za przyzwoleniem słabszej jego strony. Partner czy partnerka wierzy, że może zmienić drugą osobę albo siebie, dostosować związek do potrzeb obu stron. Prawda natomiast jest taka, że osoba toksyczna – nieważne, czy jest to partner, matka, siostra czy przyjaciel – powinna z naszego życia zniknąć. Psycholodzy przekonują, że toksyczne relacje należy kończyć, a nie ratować. Tylko jak to zrobić?
Dystymia charakteryzuje się długotrwałym obniżeniem nastroju. Dodatkowo towarzyszą jej zaburzenia lękowe. Jest to zaburzenie będące szczególną postacią depresji, które wymaga długotrwałego leczenia.
Do niecodziennej sytuacji doszło w Szwabii na południu Niemiec. Policja otrzymała wezwanie w sprawie sześcioletniego chłopca. Telefon wykonała matka, która - jak tłumaczyła - nie potrafiła przekonać syna, żeby poszedł do szkoły. Poprosiła więc o pomoc mundurowych. Czy zachowanie matki było właściwe? Zapytaliśmy o to psycholog, Aleksandrę Piotrowską.
Motywacja to słowo o bardzo szerokim polu znaczeniowym, stawiające wiele możliwości przed szkoleniowcami. Ostatnimi czasy posiadanie prywatnego coacha stało się bardzo popularne. Czy potrzebujesz jednak całkiem obcej osoby, aby pilnowała Twoich postępów w realizacji celów, które sobie założyłeś? Sprawdź, jakie typy motywacji istnieją i jak ją w sobie zwiększać.
Człowiek jest istotą społeczną i w sposób naturalny zawiera rozmaite stosunki międzyludzkie. Jakie są ich rodzaje i kiedy będą one naprawdę pozytywne?