Ludzie od najdawniejszych czasów próbowali tłumaczyć sobie pewne zjawiska. Powstające przez to ciągi przyczynowo-skutkowe oraz pewne luki w wyjaśnieniach niektórych kwestii sprawiły, że zaczęto wierzyć w moce nadprzyrodzone. Wiara ta pozwalała zyskać poczucie bezpieczeństwa oraz zdjąć z siebie część odpowiedzialności za zdarzenia i bieg własnego życia. Z czasem drobnym przedmiotom zaczęto przypisywać moce ochronne i spełniające pragnienia, a amulety i talizmany pod różną postacią zaczęły zyskiwać na popularności.
Każdy człowiek lubi odczuwać przyjemność i zadowolenie. Niestety zazwyczaj częściej skupiamy się na złych emocjach, niż na tych, które nas budują i sprawiają, że mamy więcej wiary w swoje siły. Satysfakcja jest jednym z tych uczuć, które może wnieść w nasze życie wiele dobrego.
Na depresję, w ramach publicznej służby zdrowia, w Polsce leczy się 205 tys. kobiet. Dla porównania z tej samej pomocy korzysta 68 tys. mężczyzn. To jednak nie oznacza, że jej nie potrzebują. O męskiej terapii opowiedzieli psychoterapeuta Robert Rutkowski oraz aktorzy: Leszek Stanek i Piotr Zelt.
Kompleks występuje właściwie u każdego człowieka, jednak nie u każdego w tym samym stopniu. Nie musi on również dotyczyć wyłącznie jednej cechy. Czasem kompleksy stanowią złożoną całość i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Agnieszka Kaczorowska opublikował w mediach społecznościowych osobisty wpis dotyczący samoakceptacji i pokochania samej siebie. Aktorka zdradziła, że wiele czasu zajęło jej zrozumienie, że tak jak każda inna kobieta jest wyjątkowa i niepowtarzalna. "Potrzeba odwagi, aby wierzyć w swoją moc" – dodała.
Zdaniem naukowców ludzie potrzebują około 11 sekund na ocenę drugiego człowieka, okładki książki czy strony w Internecie. To właśnie te kilkanaście sekund składa się na dobre pierwsze wrażenie, czyli coś, na czym większości ludzi bardzo zależy. Efekt pierwszego wrażenia jest trwały i może zaważyć na wielu życiowych szansach i możliwościach.
O tej sztuce w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholożka Marzena Mawricz, oraz aktorzy: Anna Kurek i Michał Kurek.
"Doszło do tego, że w ciągu dnia przyjmowałam zaledwie 500 kalorii"
Emocje każdego z nas znajdują swoje odzwierciedlenie w ciele, jednak czasami mierzymy się z trudnościami, których nie chcemy bądź nie potrafimy zaakceptować. Kumulowanie w sobie stresu, lęku czy złości może skutkować fizycznymi reakcjami, które do złudzenia przypominają objawy wielu chorób. Zdarza się, że trudne doświadczenia natury psychologicznej wywołują dokuczliwe bóle głowy, problemy gastryczne, ale także inne, nieoczywiste dolegliwości. O zjawisku somatyzacji i związanych z nim konsekwencjach rozmawialiśmy z terapeutką Eweliną Bazyluk.
Media społecznościowe bardzo mocno wdarły się do naszego życia. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i dzieci. Czy ta ostania grupa naprawdę ich potrzebuje? Czy zakazanie dziecku korzystania z Facebooka czy Instagrama to dobre rozwiązanie? Na ten temat rozmawialiśmy z Zuzanną Butryn, psycholożką i psychoterapeutką.
Rozmowa kwalifikacyjna to stres nie tylko dla marzących o nowej posadzie, ale również dla osób prowadzących rekrutację. Choć nerwy, pośpiech i brak przygotowania to doskonałe podłoże do zabawnych sytuacji, to rzadko stają się fundamentem świetlanej kariery. Sprawdziliśmy, z jakimi pytaniami musiały się zmierzyć nasze bohaterki.
"To przeradza się w różnego rodzaju dolegliwości".
Marzenia to wyobrażenia na temat przyszłości lub teraźniejszości, które mogą być inspiracją i motywacją do działania. Tematyka marzeń jest dosyć rzadko podejmowana przez badaczy, naukowcy znacznie częściej koncentrują się na marzeniach sennych, czyli snach i fazie REM.
Motywacja do działania to we współczesnym świecie często poruszany temat. Codziennie stajemy przed nowymi wyzwaniami, mamy dużo możliwości działania i teoretycznie jesteśmy w stanie wiele osiągnąć. Jak znaleźć w sobie motywację do działania, a jak motywować innych, na przykład pracowników? Podpowiadamy.
"Przeciętny człowiek ma ich 60 tysięcy dziennie".
Jak być asertywnym? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie potrafią często wyrażać swoich opinii, boją się również mówić „nie”. Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że asertywność jest cechą, która znacznie ułatwia życie i podejmowanie decyzji. Sprawdź, jak nauczyć się wyrażania opinii w kulturalny i naturalny sposób.
"Przeszłyśmy przez piekło".
"Chce zwiększać psychiczny potencjał sportowców".
Mizoandria to temat niezbyt często poruszany w społeczeństwie. Tymczasem zjawisko to jest tak samo niebezpieczne, jak homofobia czy rasizm. Nienawiść do mężczyzn jest społecznie akceptowana i nie mówi się o niej wiele. Szczególnie uwidacznia się ona w działaniu niektórych środowisk feministycznych.
Uczucie niepewności to stan psychiczny, w którym dana osoba nie jest pewna siebie, swoich racji czy swoich działań. To uczucie, które może znacznie obniżyć jakość naszego życia, utrudniać normalne funkcjonowanie oraz relacje.
Syndrom Piotrusia Pana uważany jest za spory problem dzisiejszych czasów. Mężczyźni, dorośli ciałem, wciąż nie są dojrzali ani psychicznie, ani emocjonalnie. Ich zachowania są egoistyczne, uciekają oni przed odpowiedzialnością. Syndrom ten dotyka także kobiet, jednak częściej pojawia się u mężczyzn.
Dermatillomania, jako jedna z niewielu chorób mających swoje podłoże w ludzkiej psychice, pozostawia po sobie namacalne, widoczne na zewnątrz ślady. Najczęściej wiąże się z powtarzalnym skubaniem skóry, prowadzącym do powstawania ran na twarzy lub innych częściach ciała. Drapanie to dla pacjentów mimowolny, trudny do opanowania odruch, często skutkujący poczuciem wstydu bądź złości na samego siebie. Dlaczego wciąż tak niewiele wiemy o schorzeniu, które dotyka wiele osób na całym świecie? O tym rozmawialiśmy z psychoterapeutą Krzysztofem Dudzińskim oraz młodymi kobietami, które na co dzień mierzą się z objawami tej przypadłości.
W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku John Bowlby, brytyjski psycholog, rozpoczął badania nad stylami przywiązania u dzieci. Kontynuatorką jego pracy była Mary Ainsworth oraz inni badacze, którzy przenieśli koncepcję dziecięcych styli przywiązania na życie dorosłe i tworzenie związków. Teoria Bowlby’ego jest wynikiem obserwacji i eksperymentów, natomiast późniejsze koncepcje dodatkowo wyrastały z badań ilościowych.
Jak rozpoznać osobę z tym zaburzeniem?
Apatia to problem psychologiczny występujący u osób w różnym wieku. To rodzaj stanu emocjonalnego, w którym rzadko odczuwa się pozytywny nastrój. Apatia wiąże się z rezygnacją i utratą chęci do życia. Jak ją leczyć?
"Ma zdolność modyfikowania pewnych szczegółów".
Sebastian Karpiel-Bułecka przykłada ogromną wagę do budowania relacji z dziećmi i to od najmłodszych lat. Dziennikarz zaangażował się w akcję #zdrowiewgłowie, której celem jest nagłośnienie problemów dotyczących opieki psychiatrycznej w Polsce. Fundacja TVN zamierza kompleksowo zająć się tym tematem i zbudować Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Oskar Netkowski z serwisu dziendobry.tvn.pl zapytał dziennikarza, o czym rozmawia i w jaki sposób ze swoim pociechami.
Psychoterapia jest metodą leczenia wspierającą psychiatrię. Skutecznie pomaga wszystkim posiadającym problemy ze swoją psychiką i jest przeznaczona dla każdego, bez względu na wiek.
Przyjaźń z eks jest możliwa. Psycholog Piotr Mosak wyjaśnił jak zbudować taką relację, aby nie miała negatywnego wpływu na nowy związek. Podkreślił, że ważny jest czas, emocje, które nam towarzyszą oraz okoliczności, w których dwoje ludzi się rozstało.
Wakacje minęły, co oznacza, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu, ta pora roku nie kojarzy się najlepiej. O jesiennej chandrze opowiedziała nam psycholożka, Katarzyna Kucewicz. W jaki sposób możemy jej sprostać?