Świadomy sen - jak się go nauczyć? "Należy wykształcić w sobie stan większej uważności na jawie"

Adam Bytof
Świadomy sen
Źródło: Dzień Dobry TVN
Świadomy sen określany jest jako jedno z najbardziej niezwykłych doświadczeń w życiu człowieka. Wydaje się tak realny, jakby dział się na poziomie fizycznym. O tym, w jaki sposób możemy go doznać, porozmawialiśmy z psychologiem Adamem Bytofem, twórcą nagrań medytacyjnych i hipnotycznych.

Świadomy sen - czym jest?

Świadome sny są naturalnym i powszechnie spotykanym zjawiskiem. Charakteryzują się poczuciem pełnej kontroli u osób, które ich doświadczają.

Świadomy sen nie jest zwykłym snem, ale nie jest też stanem na jawie. On jest hybrydowy. Świadome sny są w fazie REM, kiedy mózg bardzo intensywnie pracuje. Czasami intensywniej niż na jawie, więc nie jest to męczące w żaden sposób
- tłumaczył Adam Bytof, autor pierwszej w Polsce książki o zjawisku świadomego śnienia.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

PRZERYWNIK_REY_NET
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny

Jak kontrolować nasze sny?

Każdy może świadomie śnić. Potrzeby jest tylko czas i regularne wykonywanie ćwiczeń.

- Przede wszystkim należy wykształcić w sobie stan większej uważności na jawie. Właściwe wszyscy jesteśmy pogrążeni w swoich myślach o przyszłości i rzadko poświęcamy swoją uwagę temu, co jest tu i teraz, jeśli chodzi o doświadczenia zmysłowe. Rzadko zastanawiamy się nad tym, co widzimy, co słyszymy, jak czujemy swoje ciało. Jeżeli wykształcimy to na jawie, to się może przenieść do snu - tłumaczył Adam Bytof.

Jak podkreślił nasz rozmówca, kolejnym ważnym elementem jest przerwa w śnie. - Sen świadomy polega na tym, by obudzić tę część mózgu, która odpowiada za logiczne myślenie. Budzimy się powiedzmy o godzinie piątej po sześciu godzinach snu. Jesteśmy przebudzeni przez 15-20 minut. Możemy robić cokolwiek, najlepiej medytować, bo to wykształca pewną uważność. I po tych 15 minutach kładziemy się ponownie spać na taką poranną drzemkę. Wtedy mamy najwięcej fazy REM nad ranem i największą szansę na to, że ta faza REM będzie świadoma - wyjaśnił psycholog.

Co nam daje świadomy sen? Czy to dobre rozwiązanie dla osób, którym śnią się koszmary? Posłuchaj całej rozmowy z naszym rozmówcą.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości