Taniec jako alternatywna psychoterapia. "To praca na świadomości oddech-ruch"

Taniec_1
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nieodłącznymi elementami współczesnej codzienności jest pośpiech, stres i niepokój związany z pandemią. Wobec tak intensywnych i wszechobecnych bodźców trudno zachować opanowanie i pogodę ducha. Dr Izabela Dominko, psychoterapeutka tańcem i ruchem DMT wyjaśnia, w jaki sposób ta metoda może sprawić, że będziemy bardziej zrównoważeni, świadomi siebie i twórczy.

Terapia tańcem

Izabela Dominko była pierwszym rocznikiem instytutu DMT. Dziś terapeuci pracujący z ruchem poruszają się w usystematyzowanych strukturach i zrzeszają w organizacjach, łączących ekspertów z kraju i ze świata. Na czym polega ich metoda leczenia?

- Dla wielu osób taniec oznacza choreografię, coś pięknego, wymyślonego, idealnego estetycznie - wyjaśnia dr Izabela Dominko. - Ten ruch, którym pracujemy, może być rytmiczny, ale nam chodzi o ruch spontaniczny, który wyprowadzamy z centrum ciała i jest zsynchronizowany z naszym oddechem. Jeśli oddech się zatrzymuje, taki ruch również powinien się zakończyć. Ruch prowadzony bez oddechu lub na przydechu, uznajemy za objaw destrukcyjny i pracujemy z tym, by klient zaczął zauważać oddech. To jest de facto praca na świadomości oddech-ruch - zaznacza.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

PRZERYWNIK_REY_NET
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny

Dla kogo terapia tańcem?

Terapeuci tańcem i ruchem prowadzą zarówno warsztaty, jak i sesje indywidualne. Ich metoda nadaje się dla osób zmagających się z różnymi zaburzeniami, które obejmuje tradycyjna psychoterapia (m.in. ze schizofrenią, chorobą dwubiegunową itp.) oraz tzw. zdrowych neurotyków, czyli osób, które chcą się rozwijać i poszerzać swój zakres ruchowy. 

- Psychoterapię tańcem i ruchem możemy wybrać jako jedną z wielu metod - zaznacza Izabela Dominko. - Jeżeli idziemy na konsultację do terapeuty poznawczo-behawioralnego, to równie dobrze możemy wybrać pracę przez ciało jako metodę psychoterapeutyczną. Możemy pójść na kilka konsultacji, omówić trudności, kryzys, rozwód, zaburzenia lękowe, których teraz mamy bardzo dużo związanych z izolacją podczas COVID-u, wszelkiego rodzaju zaburzenia, z którymi nie dajemy sobie rady, z którymi moglibyśmy pójść do psychoterapeuty, moglibyśmy się tutaj nimi zająć - wylicza.

Izabela Dominko podkreśla, że terapeuci tańcem dużo widzą i czują od osób uczestniczących w sesji, jeśli chodzi o ruch. Najczęściej jest tak, że wprowadza się takie ćwiczenia, żeby te osoby zobaczyły, np. czy oddychają swobodnie, gdy wykonują ruch; czy się wstydzą ruchu, czy też nie; czy potrafią nawiązać kontakt wzrokowy i np. zatańczyć w synchronii z drugą osobą. Można też pracować nad relacjami oraz przywództwem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!