Psychologia

  Psychologia

  Twórcy platformy służącej dobieraniu specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego zorganizowali #AKCJAMEDYK. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia i obejmuje darmowe porady psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. O genezie akcji oraz atmosferze panującej w środowisku medycznym opowiedzieli nam organizator Łukasz Pstrong, oraz chirurg, onkolog, dr n. med. Paweł Kabata.

  Wybór odpowiedniej drogi życiowej oraz znalezienie celu i sensu swojego życia to bardzo trudne zadanie. Zwykle im więcej różnych możliwości i kierunków, tym większe zamieszanie i trudność w podjęciu odpowiedniej decyzji. Cel w życiu jest tym, co nadaje sens ludzkiej egzystencji.

  Fataliści żyją zgodnie z filozofią, według której to, co im się przydarza, "było im pisane". Skąd wzięła się ta doktryna i jak przekłada się na życie człowieka?

  Mikroekspresja może być zdefiniowana jako bardzo krótka ekspresja mimiki, która trwa około 50 milisekund. Każda z emocji wywołuje konkretne reakcje mimiczne, czyli krótkotrwałe ruchy mięśni twarzy, z których można wyczytać konkretne uczucia.

  "Wygląda na to, że nasze najlepsze ja, to nasze najbardziej wdzięczne ja" – przekonują naukowcy. Psycholog Marzena Mawricz w naszym studiu wyjaśniła, jakie korzyści daje bycie wdzięcznym oraz podpowiedziała, jak praktykować to w życiu codziennym. Nauka, czas, start!

  Marcin Prokop przytoczył w programie sytuację ze Świnoujścia. 8-latek, który nie mógł znieść kłótni rodziców, chciał opuścić mieszkanie przez okno. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Psycholog Marzena Mawricz wyjaśniła w naszym programie, jak kłótnie rodziców wpływają na psychikę dziecka oraz, jak powinniśmy się zachować, gdy dojdzie do ostrej wymianie zdań przy pociesze.

  Jesienna depresja może być równie poważna jak depresja, która nie jest związana z określoną porą roku. Niesłusznie często depresję sezonową lekceważy się jako mniej poważną, natomiast może ona prowadzić do równie negatywnych skutków, jak inne zaburzenia nastroju.

  Szamanizm był znany i praktykowany od najdawniejszych czasów. Eksperci nie potrafią określić, czy powstawał niezależnie w różnych miejscach świata, czy też został "wynaleziony" w jednym miejscu, skąd rozprzestrzenił się po niemal całej Ziemi. Także w Polsce mamy osoby interesujące się podobnymi praktykami. Jedną z nich jest Bea Lech.

  Pandemia koronawirusa trwa. Jak to znosimy? Według psychologa niepewność i niewiedza o tym, co będzie dalej w kluczowych aspektach życia, budzi lęk. U wielu osób towarzyszy temu poczucie braku nadziei na powrót do normalności. Jak sobie poradzić w trudnej sytuacji i gdzie szukać pomocy?