Czy przypadkowi przechodnie pomogą chłopcu dręczonemu przez rówieśników?
Już w najbliższy poniedziałek, 17 kwietnia Fundacja UNAWEZA opublikuje raport "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". To największe w Polsce, bezpłatne i anonimowe badanie stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat. Jakie wnioski z niego płyną? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Martyna Wojciechowska, Fundacja UNAWEZA oraz Joanna Flis, psycholożka i badaczka.
Psychoterapeuta Robert Rutkowski rozwiał kilka najpopularniejszych mitów dotyczących alkoholu w cyklu "Choroba to nie moda" Michaliny Kobli na łamach serwisu dziendobry.tvn.pl.
Terapeutka Zuzanna Butrym w rozmowie z dzieńdobrytvn.pl opowiedziała, z czego te silne obawy przed macierzyństwem mogą wynikać.
Dlaczego takie zachowanie może negatywnie wpłynąć na pociechę?
Jak magnes przyciągają niedojrzałych partnerów, stając się ich życiowym opiekunem.
"Jeśli nie mam dla siebie akceptacji, to mam za złe również innym".
Choć temat zaburzeń i chorób psychicznych coraz częściej poruszany jest w przestrzeni publicznej, to osoby, które mają tego rodzaju trudności, ciągle wstydzą się przyznać, np. w pracy, z czym się zmagają. Jak na tę kwestię patrzy prawo? Czy takie pacjenci mogą liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dr Andrzej Silczuk, specjalista psychiatra oraz Eliza Kuna, adwokat.
"Chodziłam po ulicach i szukałam pomocy".
Emocje… trudno nam o nich mówić i tak samo trudno je kontrolować. Kiedy w domu, czy w pracy spotka nas przykra sytuacja, najczęściej reagujemy płaczem bądź krzykiem. Jak więc zapanować nad spontanicznymi zachowaniami? A może wręcz przeciwnie, nie powinniśmy ich ograniczać? Na te pytania odpowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Uzależnienie niszczy nie tylko osobę, która w nie wpadła, ale również jej bliskich. Współuzależnienia doświadczenia Marta Malikowska. Aktorka zdecydowała się opowiedzieć o swoich niełatwych doświadczenia w utworze "Trucizna", który nagrała wspólnie z raperem Janem Kosińskim "Kosą".
"Zawsze był nacisk, że nie jestem drobna".
Co decyduje o tym, które zdarzenie ma szansę pozostać w umyśle malucha na stałe? O wynikach badań nad pamięcią porozmawialiśmy w dziendobry.tvn.pl z psycholog Klaudią Bartoszewską.
Redaktorka dziendobry.tvn.pl Berenika Olesińska porozmawiała o tym z psychologiem Pauliną Dyrdą.
Część z nas ma nawyk mówienia do siebie. Robimy to w domu, a nawet w pracy. Czy jest w tym coś złego? Czy takie zachowania powinny nas martwić, a może są zupełnie normalne? Na ten temat porozmawialiśmy z Krzysztofem Bąkiem, psychoterapeutą psychoanalitycznym, współpracującym z Wellbee.
"Mamy do czynienia z dysproporcją".
Sprawdź, w czym tkwi sekret dobrej relacji.
Tygrysie rodzicielstwo opiera się na dyscyplinie, perfekcjonizmie.
"Rodzice w sztafecie pokoleń przekazali nam pewne tendencje, braki oraz dysfunkcje".
Mimo że o depresji mówi się coraz więcej, to ogromna grupa pacjentów wciąż zbyt późno zgłasza się do specjalisty. Co gorsza, część nie chce przyjmować leków z obawy, że zmienią one ich osobowość lub strukturę mózgu. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Jak leczy się depresję i jak ją rozpoznać? Zapytaliśmy o to psychiatrę Klemens.
W Dzień Dobry TVN psycholożka zadała 5 podstawowych pytań egzystencjalnych, na które warto sobie odpowiedzieć.
Współczesny mężczyzna musi mierzyć się z wieloma problemami. Jego myśli skupione są wokół pracy i innych wyzwań dnia codziennego, ale coraz częściej wędrują także w kierunku społecznych przemian i utraty dominującej roli. Czy kobieca niezależność to cios wymierzony w męskie ego? Jak zmieniał się model męskości na przestrzeni ostatnich lat? Małgorzata Ohme zapytała o to uznanego psychologa, Jacka Masłowskiego. Rozmowa odbyła się podczas transmisji na żywo, zorganizowanej w mediach społecznościowych z okazji Dnia Kobiet.
"To opiekun, ktoś, kto prowadzi, podpowiada nam".
Psychiatra rozwiewa wątpliwości.
Nastoletnie dziewczyny w dzisiejszym świecie zmagają się z wieloma trudnościami. Dlaczego?
"Ważne jest wsparcie ze strony osób, które nas rozumieją".
"Słyszałam, że jestem szczęściarą. To nieprawda".
Cleo Ćwiek na drodze do odkrycia własnej tożsamości usłyszała dwie, kluczowe diagnozy - spektrum autyzmu i choroby afektywnej dwubiegunowej.
Syndrom Piotrusia Pana odnosi się przede wszystkim do niedojrzałych mężczyzn. Czym dokładnie charakteryzuje się taka postawa i jak wpływa na związek? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Marzena Mawricz, psycholożka i terapeutka.
Ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu kobiety. Czego powinien nauczyć swoją córkę?