Mogłoby się wydawać, że dwoje ludzi, którzy decydują się na ślub, robią to przede wszystkim z miłości.
Z każdej strony jesteśmy "atakowani" przez różnego rodzaju bodźce. Coraz trudniej jest nam znaleźć chwilę, w której możemy posiedzieć w całkowitej ciszy. Tymczasem jest nam ona potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Jak się zatem skutecznie wyciszyć? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Joanną Zawanowską - psychoterapeutką, Agnieszką Rozpiątkowską - masażystką oraz Anną Świątczak - wokalistką.
Introwertyk może wydawać się nieco zamknięty i niekiedy trudno jest go zrozumieć. Lubi spędzać czas we własnym towarzystwie, męczy go również nadmiar bodźców.
Zobacz, jak dostrzec zmęczenie i przebodźcowanie.
Czy żałobę można podzielić na ważną i mniej ważną?
"Nie mogłam spotykać się z koleżankami ani pracować".
Osoby starsze i schorowane mają określony stosunek do śmierci. W pewnym momencie zaczynają się do niej przygotowywać, dokonując podsumowania swoich osiągnięć. Czy towarzyszy im strach? A może trudne emocje ustępują miejsca spokojnemu oczekiwaniu na nieuchronny koniec?
- Toksyczne zachowanie - komentują internauci.
Relacje z teściami nie zawsze są łatwe. Rodzice lubią się wtrącać w życie młodych i dzielić się z nimi "dobrymi radami". Choć robią to w dobrej wierze, to w każdym związku przychodzi taki moment, w którym młodzi za wszelką cenę starają się ograniczyć kontakty z rodzicami do niezbędnego minimum. Dlaczego? Fińscy badacze znaleźli na to odpowiedź.
Leon Windscheid jest jedną z największych gwiazd współczesnej, niemieckiej psychologii. Jego podcasty przyciągają miliony słuchaczy, a wydawane książki niemal od razu stają bestselerami. Niedawno na polski rynek trafiło jego dzieło zatytułowane "Po co ci emocje?". O czym opowiada? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
- Gram też w snach - wyznaje w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską kobieta uzależniona.
Bagatelizowanie cudzych doświadczeń ma wiele oblicz. Podczas gdy osobom cierpiącym na depresję zarzuca się podążanie za modą, ofiary przemocy słyszą od oprawców zapewnienia, że do żadnej krzywdy nie doszło.
Slut-shaming może przejawiać się na wiele sposobów.
"Od strony biologicznej zachodzi szereg różnych reakcji".
- W tych grupach częściej dochodzi do rozwodu - tłumaczy w rozmowie z dziendobry.tvn.pl terapeutka Alina Adamowicz.
Agresja zazwyczaj kojarzy nam się z przemocą fizyczną lub krzykiem. Natomiast istnieje również w bardziej subtelnej formie - bez bicia i wrzasków. Jak rozpoznać pasywną agresję? Czym się różni od aktywnej? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholożką Joanną Chmurą.
To i wiele innych pytań zadają sobie ludzie na całym świecie.
Wiele osób przyznaje, że od czasu do czasu miewa sny z udziałem zmarłych ze swojej rodziny. Psychologia niesie jasną odpowiedź na pytanie, dlaczego śnią nam się zmarłe osoby.
Psychoterapeuci rozwiązali odwieczny dylemat.
Od jakiegoś czasu rozważasz temat podjęcia terapii, nie wiesz, jak się za to zabrać? Ten problem postanowiły rozwiązać psycholożka Joanna Gutral oraz twórczyni internetowa Ewa Grzelakowska-Kostoglu. Panie stworzyły darmowego e-booka "Co z tą terapią". Tam znajdziemy odpowiedzi na nurtujące pytania, a także ćwiczenia do samodzielnej pracy.
Jak je zmotywować? O tym opowiedział dr Mateusz Grzesiak.
"Syndrom oszusta sprawia, że nie sięgamy po swoje cele".
"Nie bójmy się tej rozmowy, nie wstydźmy się" – zachęcał Damian Michałowski.
Podróżniczka jest inicjatorką projektu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym".
Zdjęcia profilowe, które umieszczamy w mediach społecznościowych, niosą za sobą konkretny przekaz. Regularna potrzeba ich zmieniania może świadczyć o określonych cechach osobowości bądź problemach.
"Zamiast wziąć odpowiedzialność za swoje życie, wolimy się schować za niemocą".
Strach wygrywa u nich nawet z bólem i cierpieniem.
Jak sobie z nim radzić i dlaczego warto dać sobie pomóc?
Jakie mogą być skutki takich działań wobec pociechy?
Każde pokolenie jest inne. Kieruje się w życiu innymi zasadami, ma inny system wartości. Czy możliwe jest, aby "młodzi" i "starzy" znaleźli wspólny język? Co może ich ze sobą połączyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Anna Cieplak pisarka, autorka nominowanej do Nike książki "Rozpływaj się".