Psychologia

  Psychologia

  W codziennym życiu chcemy wykorzystać nasze umiejętności i wiedzę, dlatego poszukujemy jednej opcji, która pozwoli nam na osiągnięcie sukcesu lub też rozwiązanie danego problemu. W psychologii taka cecha naszych procesów poznawczych nazywana jest myśleniem konwergencyjnym.

  Kryzys egzystencjalny to powszechne zjawisko we współczesnym świecie. Może przytrafić się każdej jednostce. Najpopularniejszym przejawem lęku egzystencjalnego jest kryzys wieku średniego. Kryzys pojawia się, gdy człowiek zaczyna kwestionować sens swojego życia, wartości, dorobku i życiowego celu.

  Uzależnienie to silne pragnienie lub odczuwanie przymusu zażywania określonej substancji albo wykonywania jakiejś czynności. Należy do grupy zaburzeń psychicznych. Jak leczyć uzależnienia? Wielu bogatych ludzi wysyła członków swoich rodzin, którzy chcą zerwać z nałogiem do drogich ośrodków leczących z uzależnienia? Czy są one skuteczniejsze od innych? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog i specjalistę terapii uzależnień Dorotę Woronowicz.

  Strach przed bliskością pojawia się często w przypadku określonych zaburzeń psychicznych – osobowości narcystycznej oraz przy uzależnieniu od seksu. Doświadczają go te osoby, których uczucia zostały bardzo zranione i z tego powodu odczuwają lęk przed psychicznym lub fizycznym zbliżeniem się do kogoś.

  Potrafią być uroczy – mają dobre maniery, prawią komplementy i okazują zainteresowanie. Bardzo łatwo jest ich polubić czy nawet w nich zakochać. Po głębszym poznaniu okazuje się jednak, że te czarujące osoby tak naprawdę nie mają żadnych norm moralnych. Jak zachowuje się socjopata i skąd bierze się takie zaburzenie?

  Bulimia jest jednym z zaburzeń odżywiania, w którym napady objadania się są połączone z obsesyjną chęcią utraty wagi i lękiem przed przytyciem. Jest niebezpieczna dla zdrowia i prowadzi do wyniszczenia organizmu. Leczenie bulimii opiera się głównie na psychoterapii.

  Zaburzenia nerwicowe to zespół nieprzyjemnych dolegliwości, które powstają na tle emocjonalnym. Osoba z tym schorzeniem odczuwa silny lęk, który jest powodem pojawienia się dolegliwości ze strony ciała. Warto wiedzieć, jak rozpoznać nerwicę, aby odróżnić ją od innych chorób.

  Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania, którego źródłem jest silny lęk przed przytyciem. Polega na celowym i obsesyjnym dążeniu do utraty wagi. Początki anoreksji są zwykle niewinne i otoczenia bardzo łatwo może je przeoczyć. Szybka pomoc osobie chorej chroni ją przed wyniszczającymi skutkami zaburzenia.

  Okres dojrzewania u dziewczyn to proces, w którym zachodzą indywidualne zmiany fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Dorastanie dziewczyn przebiega etapowo. W jakim wieku dojrzewają dziewczynki i jak wygląda dojrzewanie dziewcząt? O tym, jak radzić sobie z dzieckiem, któremu szaleją hormony w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Magdą Modrą-Krupską i jej 13-letnią córką Mią.

  Dojrzewanie chłopców to proces, w którym rozwijają się indywidualne cechy biologiczne i psychiczne organizmu. Dorastanie u chłopców przebiega wielofazowo. Wszystkie etapy dojrzewania chłopców wykazują charakterystyczne oznaki. Jak wygląda dojrzewanie chłopców i w jakim wieku dojrzewają, a kiedy kończy ten okres?

  Zaburzenia osobowości to pewien stały wzorzec charakteru człowieka, który dotyczy problemów ze strukturą osobowości. Zaburzenia te rozwijają się w toku życia jednostki, ze względu na działające czynniki genetyczne, środowiskowe czy socjalizację lub dysfunkcjonalne wychowanie ze strony rodziców.

  Przedwczesne dojrzewanie dziewczynek oraz wczesne dojrzewanie chłopców to nieprawidłowości rozwojowe, w których obserwuje się zmiany psychofizyczne organizmu, prowadzące do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Jak wygląda przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek, a czym charakteryzuje się przedwczesne dojrzewanie u chłopców?

  Mogłoby się wydawać, że osoby, które przekroczyły 40 rok życia, są ustabilizowane i wiedzą, czego chcą. Tymczasem coraz więcej ludzi w tym wieku decyduje się na diametralną zmianę życia. Porzucają pracę, niekiedy rodzinę i poszukują własnego “ja”. Jest to tak zwany syndrom Gauguina.

  Za prawidłowy rozwój psychiczny dziecka odpowiada jego środowisko, wychowanie i najbliższa rodzina. Nieobecność taty wpływa negatywnie na kształtowanie się emocji i uczuć zarówno chłopców, jak i dziewczynek, co powoduje problemy w dorosłym życiu. Zjawisko to nosi nazwę syndrom braku ojca.

  Nie od dziś wiadomo, że szczęście to równowaga duchowa i poczucie spokoju. Taki pogląd wywodzi się ze starożytnego nurtu filozoficznego, jakim jest stoicyzm. Dzisiaj postawa stoicka ponownie zyskuje coraz więcej zwolenników. Dowiedz się, jakie poglądy stoików pozwalały zachować im pogodę ducha.

  Silna osobowość charakteryzuje się umiejętnością dostosowania do sytuacji. Najczęściej kojarzy się z wytrzymałością psychiczną na niepowodzenia oraz odpornością na stres. Wykazują ją dobrzy liderzy i autorytety. Silnym psychicznie nie trzeba się urodzić, można się nim stać, pracując nad sobą.

  Każdy kojarzy bohaterkę książki Lewisa Carolla “Alicja w Krainie Czarów”, która trafiła do baśniowego świata. W trakcie swojej przygody wciąż zmienia się rozmiar jej ciała - raz rośnie, innym razem jest mała. Chociaż to niewiarygodne, zdarza się także w prawdziwym świecie. Dzieje się tak u osób z Syndromem Alicji w Krainie Czarów.

  Radzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby jest wyjątkowo trudnym procesem, który uznawany jest za jeden z głównych kryzysów życiowych. Rozwój każdego człowieka, a także cykl życia rodziny nieodłącznie wiąże się ze śmiercią oraz z żałobą, dlatego tak ważne jest zrozumienie i przepracowanie utraconej osoby.

  Śmierć bliskiej osoby to trudne przeżycie szczególnie w przypadku utraty matki. Bez względu na wiek dziecka po śmierci rodzica zawsze pojawiają się takie uczucia jak żal, smutek, czy rozgoryczenie lub złość. W przypadku śmierci członkowie rodziny zwykle koncentrują się na własnych uczuciach, często zapominając, że dzieci i młodzież ciężko przechodzą żałobę.

  Strata bliskiej osoby to zjawisko bardzo powszechne i trudne ze względu na aspekty emocjonalne i psychologiczne. Szczególną sytuacją jest śmierć męża, zwłaszcza gdy dotyka młode kobiety.

  Ta fraza często pada z ust polityków, dziennikarzy i publicystów. Ale nie tylko. Status quo obecne jest też w artykułach z wielu dziedzin - najczęściej historii, psychologii, socjologii, politologii, a także prawa. Co to tak naprawdę oznacza?

  Naukowcy uważają, że narzekanie pozbawia neuronów kilka istotnych obszarów mózgu - są to zmiany nieodwracalne. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili, że narzekanie niszczy mózg. O narzekaniu w studiu Dzień dobry Wakacje porozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Miłoszem Brzezińskim, trenerem biznesu oraz Pawłem „Bibą” Binkiewiczem.

  Mitomania jest problemem, który według niektórych badań może dotyczyć nawet 1% populacji. Jest to patologiczne, wieloletnie kłamanie. Kłamstwa pojawiają się w różnych sytuacjach i nie mają wyraźnej przyczyny. Skąd bierze się to zjawisko i czy można je leczyć?

  O swojej przygodzie z modelingiem i walce z internetowym hejtem opowiedziała nam Joanna Cesarz - modelka plus size i ambasadorka akcji Sprite - "I Love You Hater". Jak Joanna reaguje na obraźliwe komentarze w sieci?

  Śmierć kliniczna to zanik oznak życia, przede wszystkim akcji serca, tętna, oddechu oraz krążenia krwi. Stan taki przeżyła Karina Kończewska, która była gościem Dzień Dobry TVN. Jak śmierć kliniczna wpłynęła na jej życie?