Polacy uwielbiają spotykać się w święta z najbliższymi przy suto zastawionym stole. Często po świętach zostaje nam sporo z wcześniej przygotowanych, świątecznych potraw. Co zrobić, gdy sernik i sałatka warzywna zdążą nam się już znudzić? Jak ich nie zmarnować?
Ruch zero waste od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Inicjatywa recyklingu dotyczy nie tylko mody, ale również jedzenia. W sieci nie brakuje grup, na których internauci promują foodsharing, czyli ideę dzielenia się nadmiarem produktów spożywczych lub gotowych dań z innymi. Warto zainteresować się tym tematem zwłaszcza przy okazji świąt wielkanocnych.
"Jadłodzielnie" w Warszawie
W Warszawie przybywa "jadłodzielni" - ich pełna lista znajduje się na stronie internetowej warszawa19115.pl. Są to wolnostojące, ogólnodostępne i bezpłatne punkty, gdzie każdy może zostawić jedzenie, lub poczęstować się czymś z lodówki. Obowiązują jednak pewne zasady. Należy przynieść produkty, które nadają się do spożycia i są w terminie przydatności. Jedzenie powinno być zapakowane szczelnie w czystych opakowaniach.
Do domowych wyrobów koniecznie trzeba dodać skład oraz datę przygotowania. Jeżeli chodzi o ograniczenia, to w "jadłodzielniach" nie zostawia się nadgniłych rzeczy, surowego mięsa, dań z surowymi jajami i niepasteryzowanym mlekiem.
Foodsharing i "Jadłodzielnie" w innych miastach w Polsce
Oczywiście idea "jadłodzielni" rozwija się nie tylko w Warszawie. Mobilne lodówki stoją również w innych polskich miastach. Znajdziemy je między innymi w Szczecinie, Krakowie, Poznaniu czy Białymstoku. Z punktów korzystają nie tylko osoby starsze i ubogie. W Toruniu jedna z "jadłodzielni" powstała w akademiku i cieszy się niemałym zainteresowaniem studentów.
Ruch Foodsharing jest obecny w Polsce już od ponad siedmiu lat. Pierwsza "jadłodzielnia" została otwarta w maju 2016 roku w Warszawie. Idea ta szybko spodobała się Polakom i zaczęła zyskiwać coraz większą popularność. Trend na dzielenie się żywnością przywędrował nad Wisłę z sąsiednich Niemiec. Tam idea ta rozwija się z powodzenia już od wielu lat.
Więcej informacji na temat foodsharingu można przeczytać na facebookowym profilu zrzeszającym sympatyków inicjatywy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Jak nie zmarnować jedzenia po świętach? "Szukamy pomysłów na metamorfozy"
- Jak nie zmarnować jedzenia po świętach? "Szukamy pomysłów na metamorfozy"
- Nie dojadasz w restauracji? Magda Gessler ma pomysł, co zrobić z resztkami jedzenia
Autor: Mateusz Łysiak
Źródło zdjęcia głównego: Anchiy/