Sałatka jarzynowa to jedno z dań, które co roku pojawia się na świątecznym stole. Często robiona jest w dużych ilościach, przez co może się zdarzyć, że zostanie jeszcze po świętach. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak długo ją przetrzymywać i w jakich warunkach?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Święta na całym świecie
Święta na całym świecie
Jak przechowywać sałatkę jarzynową?
Przede wszystkim sałatka jarzynowa powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach - chłodniczych. Trzeba pamiętać o chowaniu jej do lodówki, w której temperatura jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach namnażają się bakterie - to one są odpowiedzialne za psucie się produktów spożywczych. Poleca się zamykanie sałatki w sterylnym naczyniu, np. słoiku, aby bakterie z innych produktów w lodówce nie osadziły się w potrawie.
Aby uniknąć namnażania się bakterii, należy również pamiętać o odpowiednim jej podawaniu. Naczynie, w którym jest podawana, nie ma kluczowego znaczenia, jednak sposób jej nakładania już tak. Warto do sałatki włożyć czystą łyżkę, którą goście mogą sobie nabrać. Nie wolno nakładać sobie sztućcami, które wcześniej mieliśmy w ustach - to prosty sposób na przeniesienie dodatkowych bakterii do dania.
Czy można mrozić sałatkę jarzynową?
Wszystko zależy od tego, z jakich składników została przygotowana. Jeśli użyło się majonezu - to lepiej jej nie mrozić, bowiem ten rozwarstwia się na tłuszcz i wodę podczas rozmrażania. Ponadto nie poleca się mrożenia nieschłodzonej sałatki.
Jak długo można jeść sałatkę jarzynową po świętach?
Sałatka będzie dłużej świeża, jeżeli wykorzystamy możliwie świeże składniki. Wszystkie warzywa i jajka powinny być dopiero co ugotowane. Podobnie groszek - świeżo otwarty przed dodaniem do sałatki. Danie najlepiej przyrządzać zaraz przed podaniem - jeśli to możliwe, np. na godzinę do dwóch przed postawieniem na stół. To wydłuży świeżość i czas, przez jaki można dojadać sałatkę.
Przyjmuje się, że odpowiednio przechowywana może być spożywana w ciągu 3 do 4 dni od przyrządzenia. Przechowywanie jej poza warunkami chłodniczymi doprowadzi do psucia się warzyw i majonezu. Po zjedzeniu takiego nadpsutego dania może dojść do zatrucia pokarmowego. Dlatego - jeśli podejrzewamy, że sałatka jest nieświeża - lepiej jej nie jeść.
Zobacz także:
- Co zrobić z jedzeniem, które zostaje po świętach? Możemy oddać je do "jadłodzielni"
- "Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić
- Jak nie marnować jedzenia po świętach? Przepisy na dania z resztek
Autor: Teofila Siewko
Źródło: gotowanie.onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: myasinirik/Getty Images