Leon Windscheid jest jedną z największych gwiazd współczesnej, niemieckiej psychologii. Jego podcasty przyciągają miliony słuchaczy, a wydawane książki niemal od razu stają bestselerami. Niedawno na polski rynek trafiło jego dzieło zatytułowane "Po co ci emocje?". O czym opowiada? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
- Gram też w snach - wyznaje w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską kobieta uzależniona.
Bagatelizowanie cudzych doświadczeń ma wiele oblicz. Podczas gdy osobom cierpiącym na depresję zarzuca się podążanie za modą, ofiary przemocy słyszą od oprawców zapewnienia, że do żadnej krzywdy nie doszło.
Slut-shaming może przejawiać się na wiele sposobów.
"Od strony biologicznej zachodzi szereg różnych reakcji".
- W tych grupach częściej dochodzi do rozwodu - tłumaczy w rozmowie z dziendobry.tvn.pl terapeutka Alina Adamowicz.
Agresja zazwyczaj kojarzy nam się z przemocą fizyczną lub krzykiem. Natomiast istnieje również w bardziej subtelnej formie - bez bicia i wrzasków. Jak rozpoznać pasywną agresję? Czym się różni od aktywnej? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholożką Joanną Chmurą.
To i wiele innych pytań zadają sobie ludzie na całym świecie.
Wiele osób przyznaje, że od czasu do czasu miewa sny z udziałem zmarłych ze swojej rodziny. Psychologia niesie jasną odpowiedź na pytanie, dlaczego śnią nam się zmarłe osoby.
Psychoterapeuci rozwiązali odwieczny dylemat.
Od jakiegoś czasu rozważasz temat podjęcia terapii, nie wiesz, jak się za to zabrać? Ten problem postanowiły rozwiązać psycholożka Joanna Gutral oraz twórczyni internetowa Ewa Grzelakowska-Kostoglu. Panie stworzyły darmowego e-booka "Co z tą terapią". Tam znajdziemy odpowiedzi na nurtujące pytania, a także ćwiczenia do samodzielnej pracy.
Jak je zmotywować? O tym opowiedział dr Mateusz Grzesiak.
"Syndrom oszusta sprawia, że nie sięgamy po swoje cele".
"Nie bójmy się tej rozmowy, nie wstydźmy się" – zachęcał Damian Michałowski.
Podróżniczka jest inicjatorką projektu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym".
Zdjęcia profilowe, które umieszczamy w mediach społecznościowych, niosą za sobą konkretny przekaz. Regularna potrzeba ich zmieniania może świadczyć o określonych cechach osobowości bądź problemach.
"Zamiast wziąć odpowiedzialność za swoje życie, wolimy się schować za niemocą".
Strach wygrywa u nich nawet z bólem i cierpieniem.
Jak sobie z nim radzić i dlaczego warto dać sobie pomóc?
Jakie mogą być skutki takich działań wobec pociechy?
Każde pokolenie jest inne. Kieruje się w życiu innymi zasadami, ma inny system wartości. Czy możliwe jest, aby "młodzi" i "starzy" znaleźli wspólny język? Co może ich ze sobą połączyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Anna Cieplak pisarka, autorka nominowanej do Nike książki "Rozpływaj się".
Sprawdź, czym jest parentyfikacja dziecka.
Gdzie i kiedy poszukać pomocy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Nerwica, czyli Marcin Matych.
Ogromna grupa dzieci nie rozstaje się z telefon i wpatruje się w jego ekran przez większość część dnia. Co można z tym zrobić?
"Trochę się tego wstydziłam" .
W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z psycholog Adrianną Sobol.
"Nic dziwnego, że on czuje się odrzucony".
Spowodowanie śmiertelnego wypadku niejednokrotnie pozostawia trwałe szkody psychiczne. Jak sobie z tym poradzić? Gdzie szukać pomocy? Jak wesprzeć osobę, która niesłusznie się obwinia?
Czy ten problem dotyczy każdego sportowca?
Znasz to uczucie, kiedy przebywając w towarzystwie pewnej osoby, czujesz się źle i niekomfortowo, a po krótkiej wymianie słów jesteś wyczerpana i zmęczona? To nie przypadek, najprawdopodobniej masz do czynienia z toksycznym człowiekiem. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? O tym opowiedział nam Jarosław Gibas, socjolog i autor podręcznika antytoksycznej samoobrony "Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi".