Psychologia

  Psychologia

  Osobowość – każdy jakąś ma. Aby efektywnie komunikować się z ludźmi i aby proces naszej adaptacji w społeczeństwie przebiegał prawidłowo, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest osobowość i co wyróżnia poszczególne typy osobowości.

  Teoria prawa przyciągania daje ludziom obietnicę szczęścia osiągniętego jedynie za pomocą ich własnych myśli. Sądzisz, że to nie działa? W końcu wielu z nas myśli o wygranej na loterii czy szczęśliwym, długotrwałym związku, a jednak nic takiego się nie dzieje.

  Psychoterapia – ostatnio sporo się o niej mówi. Niektórzy wciąż się jej obawiają, inni uważają, że jest „lekiem na całe zło”. O co tak naprawdę chodzi z psychoterapią i na czym polega jej fenomen?

  Samoocena jest często poruszanym w psychologii problemem, który ma znaczenie zarówno dla osób młodych, jak i dla starszych. Samoocena wpływa na wiele zachowań człowieka, na jego zdrowie, zadowolenie z życia oraz ogólny sposób działania.

  Szacuje się, że już co trzeci uczeń w Polsce może być ofiarą cyberprzemocy! Nie należy bagatelizować sygnałów ze strony dzieci i młodzieży, warto uwrażliwiać i samemu pozostawać czujnym na wszelkie przejawy cyberprzemocy. Dowiedz się, jak chronić swoje dzieci przed takimi zagrożeniami.

  Coaching stał się jakiś czas temu bardzo modny, ponieważ jest alternatywą dla wszelkich form psychoterapii oraz spotkań z psychologiem. Coaching to rozmowa ze specjalistą, która może pomóc jednostce w zrozumieniu siebie oraz w odnalezieniu właściwej drogi życiowej.

  Jak ważne w życiu jest pozytywne nastawienie, wiemy wszyscy. Kirsten Harrell, psycholog z USA, prowadzi badania nad wpływem optymistycznego nastawienia na zdrowie i jego rolą w procesie leczenia. Wyniki badań potwierdzają, że optymiści rzadziej chorują na nowotwory, choroby serca czy depresję. Dzień Pozytywnego Myślenia jest okazją do zastanowienia się nad swoim podejściem do życia.

  Emocje towarzyszą nam od zarania dziejów i w istotny sposób wpływają na procesy poznawcze człowieka. Emocje są bardzo ważnym elementem życia ludzkiego, chociaż obecnie, w XXI wieku, mogą wydawać się niepotrzebne, czy wręcz przeszkadzać w działaniu.

  Jak rozmawiać z mężem, który za dużo pije? Który zdradza albo nieustannie się z nami kłóci? Paradoksalnie zasady są takie same, jak w związku pozbawionym tak poważnych problemów. Szkopuł jednak w tym, że w takich sytuacjach każdą z rad dużo ciężej zrealizować.

  Psychoterapeuci podczas sesji terapeutycznych wykorzystują różne metody pracy z osobami, które potrzebują ich pomocy. Psychoterapia daje wiele możliwości! Dobre dopasowanie metody do problemu zapewnia skuteczniejszą pracę i sukces psychoterapii.

  Brak kontroli nad własnym życiem? Zaburzenia psychiczne? Kryzysy? Trwanie przy szkodliwych nawykach? Psychoterapia Gestalt może stanowić rozwiązanie dla tych problemów. Jest ona jedną z najczęściej stosowanych metod pracy terapeutycznej.

  Dzięki nowym technologiom, a przede wszystkim dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu, nasze życie jest znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Wykorzystujemy Internet do robienia zakupów, płacenia rachunków, wyszukiwania informacji. Co więcej, obecna technologia pozwala na konsultacje lekarskie. Bardzo popularna w ostatnim czasie stała się psychoterapia online.

  Terapia dda jest skierowana do osób, które na skutek wychowywania się w rodzinie z problemem alkoholowym mają problemy emocjonalne i trudności w relacjach interpersonalnych.

  Terapia grupowa przeciwstawiana jest terapii indywidualnej. Jest ona niezwykle powszechna i często stosowana. I choć wiele osób jest zdania, że terapia indywidualna jest lepsza, to jednak kontakt z grupą i z osobami przeżywającymi podobne problemy okazuje się dla wielu niezwykle cenny.