Nawyki to zautomatyzowane czynności, które potrafią całkowicie zmienić nasze życie. Jeśli na co dzień trzymamy się dobrych nawyków, to z dużą dozą prawdopodobieństwa odniesiemy sukces. Jak zmodyfikować nawyki myślowe tak, aby były pozytywne? Jak zmienić nawyki żywieniowe i schudnąć? Jakie są poranne nawyki ludzi sukcesu?
"Spełnieniem jego marzeń jest, jeżeli zajdą w ciążę i urodzę jego dziecko" - analizuje prof. Zbigniew Lew-Starowicz.
Przebaczenie to wyjątkowy gest, który pozwala uwolnić się od gniewu, bólu i innych trudnych emocji.
"Nie uratują świata, ale mogą uratować jednostki".
Jak nad nim pracować?
Zobacz, jak zachować spokój, kiedy emocje zaczynają brać górę.
Zobacz, na czym dokładnie polega.
Skąd biorą się te emocje i jak sobie z nimi radzić?
Dla każdego z nas mama to wyjątkowa osoba, wręcz idolka. Jednak kiedy dorastamy, bardzo często zauważamy u niej zachowania, których sami nie chcielibyśmy powielać w dorosłym życiu. Czy to się udaje? O swoich przemyśleniach opowiedziały kolarka górska Maja Włoszczowska,
Każdy z nas chce wypaść jak najlepiej na pierwszej randce. Co zrobić, by uniknąć niezręczności związanych z rachunkiem? Może dobrym sposobem jest propozycja, by każdy płacił za siebie? O to zapytaliśmy eksperta.
"Kobieta w ciąży ma swoje potrzeby" - przekonuje psycholog Magdalena Chorzewska.
Cyklotymia jest chorobą związaną z zaburzeniami emocji i aktywności. W jej przebiegu występują naprzemiennie okresowe stany depresji i podwyższonego nastroju. Najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych. Objawy cyklotymii mogą być na tyle łagodne, że większość chorych nie podejmuje terapii.
Neurobiolodzy z Bristolu odkryli, gdzie w mózgu mieści się strach. Otwiera to szansę na skuteczniejsze leczenie zaburzeń lękowych. A jak do tej pory ludzie radzili sobie z obawami? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz Marcin Sawicki.
Czy altruistyczne zachowanie jest naprawdę niesamolubne, skoro podnosi naszą samoocenę i sprawia, że czujemy się lepiej?
Osoby zmagające się z problemami skórnymi mogą dzięki niej dowiedzieć się m.in. czy podłożem choroby są np. zaburzenia psychiczne.
Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami po zwolnieniu? O tym opowiedziała terapeutka i trenerka motywacyjna Alina Adamowicz.
"Ma prozdrowotne działanie".
Nieśmiałość to problem, który dotyczy wielu osób. Wpływa on na komfort życia, rozwój kariery, a także relacje społeczne. O przyczynach, konsekwencjach i walce z ograniczeniami rozmawialiśmy z Marzeną Mawricz, psycholog, terapeutą.
Achluofobia to fachowa nazwa strachu przed ciemnością. Osoby, które na nią cierpią odczuwają paniczny lęk, gdy tylko zgaśnie światło. Zdają sobie sprawę z irracjonalności swoich reakcji, ale nie potrafią nad nimi zapanować. Z pomocą psychoterapii achluofobię można pokonać raz na zawsze.
Jak pomóc osobie mierzącej się z tym problemem i gdzie szukać pomocy? O tym opowiedziała psycholog Paulina Pawlak.
Od rozstania mijają miesiące, lata. Każde z was ułożyło sobie życie na nowo. Nagle zauważasz, że twoja była partnerka bądź partner zaczyna szukać kontaktu i stalkuje cię w sieci. Po co to robi? Jaki ma cel i motywacje? Na te pytania odpowiedziała psychoterapeutka Zuzanna Butryn w rozmowie z Nastazją Bloch z serwisu dziendobry.tvn.pl.
Osoby, które zmagają się z otyłością, niejednokrotnie spotykają się z dyskryminacją. Bardzo często są pomijane, uważane za gorsze. O tym, jak naprawdę wygląda życie z otyłością, opowiadają bohaterowie książki Marii Mamczur - "Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach".
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Mimo że zaburzenie może mieć bardzo różne formy i mówi się o nim coraz więcej, to dotknięte nim osoby nadal doświadczają nieprzyjemności. Dzięki programowi "Projekt Cupid" nastawienie i myślenie o osobach z autyzmem powoli się zmienia. Jak show zmieniło życie uczestników? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Agatę Mazurek i Sylwestra Kwiatka.
Relacje z teściową bywają tak trudne, że stały się tematem licznych skeczy i żartów. Znalezienie wspólnego języka z mamą partnera może wydawać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli obydwie strony mają odmienne poglądy, a co za tym idzie nie czują potrzeby zacieśniania więzi. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by poprawić rodzinne stosunki. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym psycholożka biznesu, Iwona Golonko. Natomiast Filip Chajzer sprawdził, czy Polacy starają się utrzymywać zażyłe relacje z mamami swoich drugich połówek.
Okres dojrzewania to czas, kiedy wielu młodych ludzi zaczyna eksperymentować z używkami. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że robią to przede wszystkim z ciekawości i chęci sprawdzenia, jak one działają, to problem jest dużo bardziej złożony. Dlaczego i po jakie używki młodzież sięga najczęściej? Jak rozpoznać, że dziecko ma z nimi problem i potrzebuje pomocy? O tym rozmawialiśmy z Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień.
"Licytujemy się, kto ma gorzej".
"Jako społeczeństwo mamy problem".
Lęk przed ptakami, czyli ornitofobia, może utrudniać codzienne życie. Osoba cierpiąca na tę fobię obawia się wszystkich rodzajów ptaków, bez względu na ich wielkość, kolor i występowanie. Leczenie ornitofobii wymaga psychoterapii.
Jaki wpływ na nasze zachowanie ma biologia, a jaki czynniki środowiskowe? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział biolog i psycholog prof. Wojciech Dragan.
Depresja to zespół zaburzeń psychicznych obejmujący strefę nastroju. W depresji dwubiegunowej na przemian występują epizody obniżenia nastroju z epizodami hipomanii lub manii. Zrozumienie mechanizmów powstawania schorzenia i jego objawów wyczuli nas na niepokojące symptomy u osób z najbliższego otoczenia.