"Prowadzi do cierpienia fizycznego i psychicznego".
Sprawdź drogę rozwoju w Polsce.
- To nie moja wina - tłumaczy 20-latka. Jak do tego doszło?
Kryzys w polskiej psychiatrii dziecięcej pogłębia się z każdym dniem.
Mama to dla chłopca pierwsza, ważna kobieta w życiu. Wiele osób twierdzi, że ta relacja ma również wpływ na wybór przyszłej partnerki syna. Czy to stwierdzenie jest prawdziwe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli terapeuta i psycholog, Piotr Mosak oraz Sylwia Bomba, uczestniczka programu "Gogglebox. Przed telewizorem".
Nawyk uporczywego analizowania otaczającej nas rzeczywistości i związana z nim potrzeba pisania w głowie czarnych scenariuszy to problem, z którym mierzy się wiele osób. Natrętne myśli mogą pozbawiać nas energii, prowadzić do poczucia frustracji i znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by przejąć nad nimi kontrolę.
Sposoby na to, jak radzić sobie ze stresem przed takim wyzwaniem, jak egzamin, są niezwykle użyteczne właściwie dla każdej osoby. Zbyt silne napięcie nerwowe może przytrafić się bowiem wszędzie – w pracy, w szkole - np. podczas matur, a często również w życiu prywatnym.
Dorosłe dzieci alkoholików stanowią dużą część społeczeństwa – dzieci alkoholików to nawet 3 mln osób w Polsce. Alkoholizm w rodzinie wywołuje u nich poważne zaburzenia emocjonalne i trudności w relacjach – jest to tak zwany syndrom DDA. Jak wygląda terapia DDA i kiedy należy się na nią zgłosić?
Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez pasji. Praca i obowiązki domowe to przecież niejedyne aktywności, którym warto poświęcać uwagę. Satysfakcjonujące hobby pozwala oderwać się od wyzwań dnia codziennego i stanowi o naszej indywidualności. Zdarza się jednak, że pociąg do sportów ekstremalnych, polowań czy czasochłonnego majsterkowania staje się poważną przeszkodą dla związku. Co zrobić w sytuacji, gdy zainteresowania partnera burzą spokój w romantycznej relacji?
Alkoholizm jednego członka rodziny uderza również w jego najbliższych.
Czy ich posiadane to powód do dumy, a może coś, czego trzeba się wstydzić?
Neurokognitywistyka to nauka łącząca psychologię, neurobiologię i neuropsychologię. Nazywana jest nauką o umyśle. Poszukuje podłoża różnych procesów poznawczych i psychicznych, które zachodzą u człowieka. Studia z zakresu kognitywistyki zapewniają wiedzę na temat nauk społecznych i ścisłych, ponieważ są to studia interdyscyplinarne.
Poznaj jeden z objawów depresji - anhedonię i jak sobie z nią radzić.
Które zagrożenia mogą budzić największy niepokój wśród zakochanych?
Co dla rodziców oznacza utrata dziecka? Jak zrozumieć towarzyszące im emocje?
Nawyki to zautomatyzowane czynności, które potrafią całkowicie zmienić nasze życie. Jeśli na co dzień trzymamy się dobrych nawyków, to z dużą dozą prawdopodobieństwa odniesiemy sukces. Jak zmodyfikować nawyki myślowe tak, aby były pozytywne? Jak zmienić nawyki żywieniowe i schudnąć? Jakie są poranne nawyki ludzi sukcesu?
"Spełnieniem jego marzeń jest, jeżeli zajdą w ciążę i urodzę jego dziecko" - analizuje prof. Zbigniew Lew-Starowicz.
Przebaczenie to wyjątkowy gest, który pozwala uwolnić się od gniewu, bólu i innych trudnych emocji.
"Nie uratują świata, ale mogą uratować jednostki".
Jak nad nim pracować?
Zobacz, jak zachować spokój, kiedy emocje zaczynają brać górę.
Zobacz, na czym dokładnie polega.
Skąd biorą się te emocje i jak sobie z nimi radzić?
Dla każdego z nas mama to wyjątkowa osoba, wręcz idolka. Jednak kiedy dorastamy, bardzo często zauważamy u niej zachowania, których sami nie chcielibyśmy powielać w dorosłym życiu. Czy to się udaje? O swoich przemyśleniach opowiedziały kolarka górska Maja Włoszczowska,
Każdy z nas chce wypaść jak najlepiej na pierwszej randce. Co zrobić, by uniknąć niezręczności związanych z rachunkiem? Może dobrym sposobem jest propozycja, by każdy płacił za siebie? O to zapytaliśmy eksperta.
"Kobieta w ciąży ma swoje potrzeby" - przekonuje psycholog Magdalena Chorzewska.
Cyklotymia jest chorobą związaną z zaburzeniami emocji i aktywności. W jej przebiegu występują naprzemiennie okresowe stany depresji i podwyższonego nastroju. Najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych. Objawy cyklotymii mogą być na tyle łagodne, że większość chorych nie podejmuje terapii.
Neurobiolodzy z Bristolu odkryli, gdzie w mózgu mieści się strach. Otwiera to szansę na skuteczniejsze leczenie zaburzeń lękowych. A jak do tej pory ludzie radzili sobie z obawami? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz Marcin Sawicki.
Czy altruistyczne zachowanie jest naprawdę niesamolubne, skoro podnosi naszą samoocenę i sprawia, że czujemy się lepiej?
Osoby zmagające się z problemami skórnymi mogą dzięki niej dowiedzieć się m.in. czy podłożem choroby są np. zaburzenia psychiczne.