Czy to szansa na podwyższenie jakości pomocy psychologicznej w Polsce? W jaki sposób ograniczy działania tzw. pseudo-specjalistów?
Pacjenci odczuwają wstyd, gdy muszą przedłożyć w dziale HR zwolnienie wystawione przez psychiatrę. "Próbują załatwiać L4 u lekarzy rodzinnych" - tłumaczy nam dr n. med. Magdalena Namysłowska, specjalistka z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii.
Czy spadek empatii to powód do niepokoju? Na ten temat porozmawialiśmy z psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz.
Piramida potrzeb Maslowa jest ważną teorią psychologiczną, która powstała w 1943 r. Do tej pory jest wykorzystywana w psychologii i socjologii. Opiera się na hierarchicznym uporządkowaniu dążeń człowieka – od najbardziej podstawowych do potrzeb wyższego rzędu.
Kobiety są w stanie wiele poświęcić, by dobrze się prezentować. Wkładają wysokie szpilki i opięte ubrania, nawet jeśli wiąże się to z dyskomfortem, spędzają długie godziny na pielęgnacji urody, a nawet oddają się w ręce chirurgów plastycznych, by choć odrobinę poprawić swój wygląd/uporać się z kompleksami. Dążenie do ideału nierzadko wiąże się z wyrzeczeniami, na które nie zdecydowałby się żaden mężczyzna. Troska o piękny wygląd pozwala
Niektórzy mierzą się z wyrzutami sumienia, że zamiast pomagać, zajmują się własnym życiem. Czy to zdrowa dla psychiki postawa? Na to pytanie odpowiedziała nam psycholog i interwentka kryzysowa Olga Czajka.
"Potrzebuje widowni, która go będzie słuchać i adorować".
Psycholog: "Człowiek nie może się przez cały czas stresować"
Wielu z pacjentów ma problem, by po rekonwalescencji powrócić do aktywności fizycznej. Podłożem tego zjawiska najczęściej są zaburzenia psychiczne. Jak możemy sobie pomoc, by przełamać traumę i lęk? O tym opowiedział nam ortopeda, dr Konrad Słynarski.
Iwona Guzowska to doświadczona kick-bokserka, mistrzyni świata, Europy oraz Polski. Postanowiła trenować kobiety i sprawiać, by uwierzyły w siebie i potrafiły zachować się w podbramkowych sytuacjach. Teraz Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoim działaniu.
"Wychwytuje napady frustracji, lęku, gniewu i je niweluje"
Czy przeciwieństwa mogą być fundamentem szczęśliwego związku, czy raczej jego "gwoździem do trumny"? Opowiedziała o tym psycholog Zuzanna Butryn.
Według dr Magdaleny Namysłowskiej warto skonfrontować się z problemem i zmobilizować się do działania.
W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym trener mentalny i psycholog sportowy Jakub Bączek.
"Niezwykle ważne jest wsparcie rodziców".
Inspirowanie się cudzym wyglądem czy zainteresowaniami wielu z nas kojarzy się z czasami szkolnymi. W dzieciństwie chęć naśladowania otoczenia wydaje się zupełnie naturalna, nie stanowi też źródła poważnych konfliktów. Kopiowanie czyjejś fryzury, kupowanie identycznych ubrań czy lektura tych samych książek to jednak nawyki, które mogą boleśnie odbijać swoje piętno na relacjach osób dorosłych.
Zaburzenia osobowości typu borderline to konkretna grupa zachowań. Nie wszystkie zaburzenia osobowości oznaczają syndrom borderline, mimo że często błędnie są w ten sposób opisywane. Osobowość typu borderline to zespół charakterystycznych zaburzeń opierających się nie tylko na impulsywności i nieprzewidywalności zachowań, w dużej mierze dotyczą one również zaburzonego obrazu samego siebie.
Działa podobnie do akupunktury.
Pozytywne nastawienie do życia pozwala uporać z wieloma problemami i zachować wewnętrzną równowagę w trudnych sytuacjach. Nadmierny optymizm bywa jednak szkodliwy, zwłaszcza jeśli staramy się nim zarazić innych ludzi. "Wszystko będzie dobrze", "głowa do góry" czy "nic się nie stało" to popularne komunikaty, które zamiast pocieszać, mogą dotkliwie ranić.
Pojawia się mimowolnie. Często towarzyszy słuchaniu muzyki i wywołuje przyjemne odczucia. ASMR, bo o tym mowa, może mieć szersze zastosowanie, niż dotychczas sądzono. To światełko w tunelu dla wielu ludzi. Sprawdź, czym jest orgazm mózgu.
Wojna w Ukrainie trwa już kolejny tydzień. My, dorośli jesteśmy przerażeni sytuacją u naszych sąsiadów, a co dopiero dzieci, które widzą i słyszą dramatyczne relacje w mediach? O tym, jak przekazywać informacje najmłodszym, porozmawialiśmy z dr Aleksandrą Piotrowską, psycholożką.
Ekstremista hołduje skrajnym poglądom i nie waha się używać nawet najbardziej radykalnych środków, aby osiągnąć swój cel. Określenie to od kilku lat na stałe zagościło w naszych słownikach w związku z atakami terrorystycznymi i działaniami skrajnej prawicy. Kim jest ekstremista i jak jego postępowanie wpływa na społeczeństwo?
Obecna sytuacja na świecie wpływa na wszystkich. Jej skutki dotykają również dzieci, które choć nie zawsze rozumieją, co się dzieje, to jednak odczuwają napięcie i złe emocje. Jak przekazywać i tłumaczyć najmłodszym bieżące wydarzenia w Ukrainie? O tym rozmawiały Ewa Drzyzga i Oliwia Pogodzińska podczas webinaru Fundacji TVN i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Redaktorka dziendobry.tvn.pl Berenika Olesińska porozmawiała o tym z psycholog Magdaleną Chorzewską.
Wzorce męskości mocno zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Oczekiwania społeczne sprawiły, że panowie czują się zagubieni i nieustannie poszukują swojej tożsamości. Czy mężczyzna zawsze musi być silny, nie ma prawa do płaczu i okazywania słabości? O tym Andrzej Gryżewski, seksuolog i psychoterapeuta, założyciel Instytutu Arte Vita rozmawiał z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl, Nastazją Bloch
Porównywanie dzieci może nieść za sobą fatalne skutki. O tym, dlaczego nie powinniśmy tego robić opowiedziała psycholog Jessica Kmieć.
Wiele osób jest przeświadczonych o tym, że swoją pracę czy pozycję zdobyło przez przypadek lub dzięki szczęściu. Takie myślenie sprawia, że jest w nich dużo lęku przed tym, że ktoś odkryje ich niekompetencję. Taka postawa nazywana jest syndromem oszusta. Skąd się on bierze i jak sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała master coach Elżbieta Krokosz.
Behawioryzm jest jednym z kierunków psychologii. Zakłada, że w naszym życiu niezwykle ważne są dostrzegalne zachowania, które wynikają z bodźców warunkujących reakcję. Obecnie jest to jeden z najbardziej znanych kierunków psychologii.
Stereotypy to schematy poznawcze, które wiążą się z nadmierną generalizacją i są dosyć trudne do zmiany. W społeczeństwie funkcjonuje wiele stereotypów, które mogą być szkodliwe dla pewnych grup. Przypisuje się zwykle obiektom z jednej grupy, na przykład kulturowej.