"Zmagają się z problemami i doświadczają takich emocji, jak my".
Dziecięcym Telefonie Zaufania, który działa przy Rzeczniku Praw Dziecka uruchamia pomoc dla ukraińskich dzieci i młodzieży. Od marca pod numerem telefonu 800 12 12 12 będzie dyżurować psycholog, który biegle posługujący się językiem ukraińskim.
Sytuacja w Ukrainie oburzyła całą opinię publiczną. Wiele osób ma ogromne obawy, jak zakończy się ten konflikt. Jak się odnaleźć w tej sytuacji? Co zrobić, jeśli narasta w nas strach? Jak możemy sobie z tym poradzić? Rozmawialiśmy o tym z Moniką Kotlarek, psychologiem.
realia polskiej psychiatrii
Uzależnienia behawioralne to szeroka grupa nałogów, które opierają się na niekontrolowanym nadużywaniu pewnych zachowań. Jednym z nich jest uzależnienie od hazardu. Objawy są charakterystyczne i często zauważalne przez ludzi z otoczenia osoby chorej.
"Depresja będzie jedną z głównych przyczyn śmiertelności".
Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania, którego źródłem jest silny lęk przed przytyciem. Polega na celowym i obsesyjnym dążeniu do utraty wagi. Początki anoreksji są zwykle niewinne i otoczenia bardzo łatwo może je przeoczyć. Szybka pomoc osobie chorej chroni ją przed wyniszczającymi skutkami zaburzenia.
Uważaj na "Czterech Jeźdźców Apokalipsy".
"Wiele dzieci nie ujawnia się ze swoimi problemami".
Coraz więcej uzależnień spowodowanych jest zachowaniami społecznie akceptowanymi, a nie przez substancje psychoaktywne. Nałogi takie noszą nazwę uzależnień behawioralnych. To szeroka grupa uzależnień, a lista zaliczanych tam nałogów stale się powiększa.
Smutek to jedna z podstawowych emocji, jakie możemy odczuwać. Dlaczego więc tak często nie dajemy sobie na niego przyzwolenia? Każda emocja jest ważna, a tłumiony smutek może się kumulować w ciele latami i finalnie zaowocować chorobą fizyczna lub depresją. Eksperci apelują: pozwólmy sobie na smutne dni…
Koty to niezwykłe zwierzęta. Przyzwyczajone do wolności i niezależności niechętnie podporządkowują się człowiekowi. Mogą z nim jednak nawiązywać silną więź emocjonalną, co doskonale potwierdza felinoterapia. W przeciwieństwie do dogoterapii – jej reguły i zakres ustalane są przede wszystkim przez kota. To on decyduje, ile, co i komu przekaże od siebie.
Dorastanie jest jak ospa, trzeba ją przetrwać. Te słowa, chyba najlepiej opisują to, co przejść musi każdy rodzic nastolatka. O tym jak świadomie przetrwać ten okres i wspierać swoją dojrzewającą pociechę opowiedzieli goście programu "Dzień Dobry TVN".
Zdalna terapia to już norma.
Po zakrapianej imprezie wiele osób następnego dnia zmaga się nudnościami, bólem głowy czy pragnieniem. Natomiast są i tacy, u których pojawia się niepokój. Naukowcy określili to mianem "hangxiety". Co on oznacza? Jak sobie poradzić z lękiem?
Osoby z osobowością psychotyczną doskonale manipulują otoczeniem i niekiedy są bardzo niebezpieczne. Mimo że na pierwszy rzut nic ich nie wyróżnia, to zdaniem badaczy można ich rozpoznać po doborze tematów do rozmowy. Co powinno wzbudzić naszą czujność?
Presja, nałożona przez nas samych i ta, którą narzuca społeczeństwo, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Z pomocą przychodzi "Mam nadzieję", czyli książka, która pokaże, jak odrzucić czarne myśli.
Antropolożka ewolucyjna Anna Machin twierdzi, że miłość jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Co zrobić, aby uczucie było gorące i wieczne? W rozmowie z Marcinem Sawickim przybliżyła swoją teorię.
Od pewnego czasu w Polsce coraz głośniej mówi się o kryzysie psychiatrii dziecięcej. Z tego powodu powstał też cykl "Depresja systemu", który pokazuje jak funkcjonuje ona obecnie i z jakimi trudnościami musza się mierzyć najmłodsi. Co musi się zmienić?
Życie osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową można porównać do sinusoidy. Pomiędzy bezobjawowymi okresami, kiedy chory może normalnie funkcjonować, występują epizody głębokiej depresji lub manii.
Problem lęku przed prowadzeniem pojazdu zdarza się często. Niektórzy czują strach, jeszcze zanim wsiądą do samochodu, ale są w stanie jeździć, inni, choć zrobili prawo jazdy, wkładają je do szuflady i nie wyjmują przez wiele lat, a czasem nawet przez całe życie. Czy strach przed jazdą samochodem da się pokonać?
Zaburzenia osobowości to częste schorzenia psychiatryczne. Wyróżniamy wiele ich rodzajów, jednym z nich jest osobowość paranoiczna, której najbardziej charakterystyczną cechą jest nadmierna podejrzliwość w stosunku do otoczenia oraz wrażliwość na krytykę.
Radość, złość, czy gniew to stany, które odczuwa każdy z nas. Choć są zupełnie naturalne, to od najmłodszych lat uczy się nas, aby ich nie okazywać. W konsekwencji nie potrafimy sobie z nimi radzić. Niektórzy, aby dać upust swoim emocjom, zostawiają w sieci nieprzyjemne komentarze. Czy taka postawa faktycznie daje ulgę? Jak nauczyć się radzić sobie z emocjami? Jak dawać im upust? Na ten temat rozmawialiśmy z Zuzanną Butryn, psychologiem i psychoterapeutą.
Osobowość anankastyczna jest jednym z zaburzeń, które zaliczane są do schorzeń psychiatrycznych. Podstawową jej cechą jest nadmierny perfekcjonizm przejawiający się w wielu dziedzinach życia. Tej cesze towarzyszy ciągły niepokój i napięcie emocjonalne.
Palenie papierosów ma negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że palacze - zwłaszcza po 60. roku życia - gorzej wypadają w testach oceniających ich funkcje poznawcze. Co to oznacza w praktyce?
Do sieci trafił sprawdzian ucznia z dysleksją, zamieściła go na swoim profilu Dorota Lubas - terapeutka pedagogiczna, trenerka i blogerka. Prowadzi swój profil z misją kształtowania świadomej edukacji dzieci i młodzieży. Zdjęcie pracy ucznia pokryte gęstą siatką czerwonych uwag nauczyciela, wywołało falę komentarzy oburzonych internautów i otworzyło dyskusję, która budzi w wielu z nas bolesne emocje. Włączyła się w nią również Paulina Młynarska.
Zjawiska tajemnicze, magiczne i nierozwiązane od dawna intrygowały ludzkość. Obok psychologii naukowej równolegle rozwijała się parapsychologia, czyli dziedzina pseudonaukowa. Parapsychologia obejmuje dyscypliny ezoteryczne, jasnowidztwo i telepatię.
Histrioniczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się teatralnym zachowaniem osoby, mającym na celu ściągnięcie na siebie uwagi otoczenia. Towarzyszy mu również wysoka zmienność uczuciowa.
Między troską o bezpieczeństwo dziecka, a kontrolą prowadzącą do ubezwłasnowolnienia jest cienka granica. O tym jak rozmawiać z dzieckiem, kiedy i jak ingerować, aby nie blokować jego rozwoju, powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy i terapeuta Paulina Mierzejewska.
Schizotypowe zaburzenie osobowości to bardzo specyficzny deficyt, który balansuje na granicy zaburzeń osobowości i schizofrenii. Rozpoznanie tego zaburzenia jest trudne diagnostycznie, zwłaszcza że osobowość schizotypowa została opisana w latach 90. XX wieku. Osoby z tym zaburzeniem są skoncentrowane na sobie, nie nawiązują bliższych relacji, a ich zachowanie uznawane jest za dziwaczne.