Konfabulacja często utożsamiana jest z kłamstwem. Osoba, która konfabuluje, nieświadomie przyjmuje za fakty coś, co jest nieprawdą. Co o tym zjawisku mówią badania i psychiatrzy? W Dzień Dobry TVN wyjaśniła to Marzena Mawricz, psycholog i terapeutka.
Tess Holiday cierpi na anoreksję. Modelka jest w bardzo trudnym momencie nie tylko życia, ale także kariery. Początkowo nikt nie chciał jej uwierzyć, że faktycznie zmaga się z chorobą. Wszystko dlatego, że jest plus size.
Nawet 2,5 proc. populacji cierpi na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. Choroba cechuje się występowaniem natrętnych i niechcianych myśli oraz czynności, nad którymi trudno zapanować. Schorzenie potrafi znacznie uprzykrzać i dezorganizować życie codzienne.
Jak poradzić sobie z przemijającymi etapami w życiu?
Współcześnie ludzie żyją coraz szybciej i są skoncentrowani na karierze, konsumpcji i zdobywaniu wielu dóbr materialnych. Zachowania bezinteresowne, działanie na rzecz innych, czyli altruizm, stają się coraz rzadziej występującymi zjawiskami.
Każdy ma czasami gorszy dzień. Nawet osoby sprawiające wrażenie, że niczego w życiu im nie brakuje. Jakie metody na chandrę mają gwiazdy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli modelka i dziennikarka Karolina Malinowska-Janiak, instagramerka Agata Rubik oraz dziennikarz Krzysztof "Jankes" Jankowski.
Lęk przestrzeni, czyli agorafobia, to stosunkowo często pojawiające się zaburzenie nerwowe. Osoby cierpiące na agorafobię odczuwają paniczny lęk przed otwartymi przestrzeniami, np. w górach, a także miejscami publicznymi oraz dużymi skupiskami ludzi, np. w supermarkecie. W przypadku tego zaburzenia często pojawia się obawa przed publicznym upokorzeniem.
Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera czy telefonu komórkowego. NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. Jak działa? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Dorotą Jabłońską, psychologiem klinicznym i psychoterapeutką.
Nie wiesz, jak zachowywać się w relacjach z innymi? Masz wrażenie, że nikt Cię nie rozumie, a i Ty nie możesz pojąć, co kieruje ludźmi z Twojego otoczenia? Być może nie posiadasz niezbędnych kompetencji społecznych. Nie martw się, kształtowanie umiejętności społecznych jest możliwe!
Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka także młode kobiety. Dlaczego po niego sięgają? Kiedy zaczyna się uzależnienie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Markiewicz, która prowadzi "Pamiętnik trzeźwej narkomanki", Olgą Lemańską, InstaPogodynką oraz Cezarym Biernackim, terapeutą.
To zaburzenie nie dotyka wyłącznie dorosłych, znacznie częściej diagnozuje się je wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Odnotowywane są również przypadki kleptomanii u dzieci. Sprawdź, co to jest kleptomania, jakie są jej objawy i ją leczyć.
W psychologii słowo deprywacja oznacza brak zaspokojenia potrzeb, najczęściej psychologicznych. Zwykle ma źródło we wczesnym dzieciństwie. Niekiedy może prowadzić do poważnych zaburzeń. Jakich?
Osobowość schizoidalna jest klasyfikowana wśród zaburzeń psychiatrycznych. Człowiek z taką osobowością wydaje się chłodny emocjonalnie i zdystansowany, jednak tak naprawdę pragnie miłości i bliskości. Diagnostyka opiera się na stwierdzeniu cech typowych według wytycznych psychiatrycznych.
"Intuicja bez myślenia jest ślepa".
Utrzymująca się pandemia wpływa na zdrowie psychiczne ludzi. Coraz częściej słyszy się o zespole stresu popandemicznego. Jaka jest skala problemu?
Czy to, jaki alkohol lubimy najbardziej, zdradza naszą osobowość? W ocenie włoskich i australijskich badaczy tak właśnie jest. Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że miłośnicy wina są bardziej towarzyscy. Jacy są piwosze, a jacy amatorzy trunków na bazie spirytusu?
Media społecznościowe dają olbrzymie możliwości, ale też niosą za sobą równie wielkie zagrożenie. Coraz trudniej jest znaleźć balans pomiędzy rzeczywistością a idealnym obrazkiem przedstawionym w sieci. Patricia Kazadi i Maciej Dębski, socjolog oraz prezes fundacji "Dbam o mój zasięg" opowiedzieli o zagrożeniach płynących z internetu.
"Co trzecia młoda osoba mierzy się z hejtem związanym właśnie z oceną wyglądu"
"Jeśli istnieje zagrożenie życia lub zdrowia, nastolatek ma niewiele do powiedzenia"
"Domową atmosferę poczułam dopiero, kiedy leżałam na szpitalnym łóżku".
"Usłyszałam, że popadam w paranoję".
Syndrom poniedziałku dotyka wielu osób. W niedzielę wieczorem zaczynamy się stresować tym, że znów czeka nas natłok zajęć i obowiązków. Michał Niewęgłowski, autor książki "Polubić poniedziałki" podpowiada, jak weekendowy relaks przenieść do codzienności.
Nieodłącznymi elementami współczesnej codzienności jest pośpiech, stres i niepokój związany z pandemią. Wobec tak intensywnych i wszechobecnych bodźców trudno zachować opanowanie i pogodę ducha. Dr Izabela Dominko, psychoterapeutka tańcem i ruchem DMT wyjaśnia, w jaki sposób ta metoda może sprawić, że będziemy bardziej zrównoważeni, świadomi siebie i twórczy.
Hedonizm ma różne znaczenia – od hedonizmu materialistycznego i skrajnego po umiarkowany. W inny sposób hedonizm rozumie psychologia, w inny etyka. W filozofii prekursorem hedonizmu jest uczeń Sokratesa, Arystyp z Cyreny. Później hedonizm umiarkowany wyznawał powszechnie znany Epikur.
Neofobia żywieniowa, znana też czasem jako neofobia pokarmowa, to postawa przejawiająca się lękiem wobec jedzenia. Zaburzenie pojawia się najczęściej u dzieci między 2. a 6. rokiem życia. Cierpiące na nie maluchy wykazują dużą niechęć w stosunku do nowych produktów spożywczych i odmawiają ich jedzenia. Na czym konkretnie polega neofobia u dzieci i jak można ją leczyć?
Samotność, szczególnie w czasach pandemii stała się ogromnym problemem. Potrafi doprowadzić nas do skrajnych mocji, a w niektórych przypadkach nawet do depresji i myśli samobójczych. Jak więc zadbać o siebie i bliskich, by czuć się bezpiecznie i komfortowo? O tym opowiedziała nam Monika Witkowska, coach.
Każdy z nas prezentuje inne zdolności i inny typ inteligencji. Znajomość własnych możliwości oraz ograniczeń pozwoli wybrać najbardziej optymalną ścieżkę rozwoju oraz żyć w zgodzie z naturą.
Zazwyczaj receptą na udany i szczęśliwy związek jest zgodność i dopasowanie partnerów. Jednak wspólne życie z obcokrajowcem wnosi wiele nowych, ciekawych zwyczajów i wartości. Jak zrozumieć osobę innego pochodzenia? Poznaj historię Aurelii, która poznała miłość swojego życia w Barcelonie.
Okres, w którym cały świat musiał się zatrzymać i nauczyć pracować zdalnie spowodował, że wiele osób zdecydowało się na przygarnięcie pod swój dach czworonoga. Od tamtej pory coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się temat zdrowia psychicznego i depresji u psów. Okazuje się, że zwierzaki są na nią szczególnie narażone w okresie zimowym. Jak rozpoznać i leczyć depresję u psa? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl