Czym są urojenia ksobne, wie podświadomie każdy, kto musiał wrócić do domu zatłoczonym autobusem tuż po tym, jak na jego spodnie przypadkowo wylało się pół butelki wina. "Wszyscy na mnie patrzą! Przyglądają się, myślą, że jestem pijakiem!" – takie myśli kłębią się w głowie. A przecież większość ludzi w autobusie zajęta jest swoimi sprawami i nawet nie zauważyła plamy na spodniach.
Wielu rodziców krzyczy na swoje dzieci. Tymczasem, jak pokazują badania, takie praktyki mogą być niebezpieczne i szkodliwe. Dlaczego nie powinno się krzyczeć na dziecko? Jakie mogą być tego konsekwencje? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Aleksandrą Piotrowską,
Syndrom people pleaser bywa również nazywany self-love deficit disorder, w którym stwierdza się brak miłości do siebie. Osoby z tym syndromem mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, nieustanne poczucie winy i niezwykle silną potrzebę akceptacji. Uszczęśliwiają innych własnym kosztem. Co świadczy o tym, że ten problem dotyka także nas?
Przyjaźń na odległość o wiele łatwiej utrzymać niż związek. Dzielące przyjaciół kilometry nie są przeszkodą, aby zbudować satysfakcjonującą obie strony relację. Wystarczy trochę dobrych chęci, szczerość i wzajemna sympatia.
Strach przed odrzuceniem to poważne zaburzenie, które blokuje możliwość budowania zdrowych i szczęśliwych relacji z innymi ludźmi. Dotyczyć może on w równym stopniu relacji z partnerem, rodziną, jak i przyjaciółmi. Osoby cierpiące na nullofobię skazują się na życie w związku, mimo poczucia strachu lub całkowitą izolację od innych.
Anatidefobia to mało znany rodzaj fobii, który polega na lęku przed byciem obserwowanym przez kaczki. Dokładne przyczyny tej fobii nie są dokładnie znane – zwłaszcza, że cierpiący na anatidefobię należą do bardzo małej grupy społeczeństwa.
Medytację praktykowali najwięksi filozofowie świata. Ich tropem podążył Marcin Fabjański. W swojej najnowszej książce pt. "Zachwyć się! Naucz się medytować od wielkich filozofów" zaproponował nowatorskie ujęcie, dalekie od wymuszonych póz.
Do kogo jesteśmy podobni?
Charakter człowieka jest grupą cech, które ukształtowały się w toku rozwoju i wskutek wpływów środowiska. Każdy człowiek ma pewne cechy charakteru, które chciałby zmienić lub ulepszyć i wzmocnić. Wiele osób zastanawia się, jak zmienić charakter na lepszy. Zdaniem psychologów charakter zmienia się samoistnie co kilka lat, jednak wraz z wiekiem częstość zmian maleje.
Mysofobia to lęk przed brudem, który objawia się natrętnymi myślami i nieadekwatnymi zachowaniami. Osoby cierpiące na mysofobię mogą mieć problemy związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie, ponieważ unikają sytuacji, w których mogłyby się pobrudzić w sensie fizycznym.
Choć część osób nosi wyłącznie czernie i szarości, coraz więcej ludzi stawia na mocne kolory. Według ajurwedy ma to ogromne znaczenie, ponieważ wesołe barwy mogą zmienić nasz nastrój. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała propagatorka zdrowego stylu życia, Agnieszka Cegielska.
Teatr Kamienica nawiązał współpracę z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i zajął się tematem cyberprzemocy. O spektaklu "Wszechmocni w sieci" w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dyrektor teatru Emilian Kamiński, aktorka Olga Sarzyńska oraz przedstawiciel fundacji Łukasz Wojtasik.
Dzieci mają bujną wyobraźnię. Czasem zdarza się, że mijają się z prawdą. Jak rozpoznać kłamstwo i rozmawiać o nim dzieckiem? Na ten temat z Sonią Michalik, psychologiem dziecięcym rozmawiała dziennikarka serwisu dziendory.tvn.pl Katarzyna Oleksik.
Wiele osób ma problemy z zaśnięciem pierwszej nocy w miejscu. Zamiast słodko chrapać podczas urlopu czy na wyjeździe służbowym wiercą się przez kilka godzin w łóżku. Dlaczego tak się dzieje? Czy możemy temu zaradzić? Naukowcy znaleźli odpowiedzi na te pytania.
Koncentracja, to jedna z najbardziej pożądanych kompetencji, nie tylko przez pracodawców. Okazuje się, że można się jej nauczyć. Jak poprawić swoją koncentrację? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Jakub Bączek, trener motywacyjny.
Czy to przemoc? Psycholożka odpowiada.
Konfabulacja często utożsamiana jest z kłamstwem. Osoba, która konfabuluje, nieświadomie przyjmuje za fakty coś, co jest nieprawdą. Co o tym zjawisku mówią badania i psychiatrzy? W Dzień Dobry TVN wyjaśniła to Marzena Mawricz, psycholog i terapeutka.
Tess Holiday cierpi na anoreksję. Modelka jest w bardzo trudnym momencie nie tylko życia, ale także kariery. Początkowo nikt nie chciał jej uwierzyć, że faktycznie zmaga się z chorobą. Wszystko dlatego, że jest plus size.
Nawet 2,5 proc. populacji cierpi na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. Choroba cechuje się występowaniem natrętnych i niechcianych myśli oraz czynności, nad którymi trudno zapanować. Schorzenie potrafi znacznie uprzykrzać i dezorganizować życie codzienne.
Jak poradzić sobie z przemijającymi etapami w życiu?
Współcześnie ludzie żyją coraz szybciej i są skoncentrowani na karierze, konsumpcji i zdobywaniu wielu dóbr materialnych. Zachowania bezinteresowne, działanie na rzecz innych, czyli altruizm, stają się coraz rzadziej występującymi zjawiskami.
Każdy ma czasami gorszy dzień. Nawet osoby sprawiające wrażenie, że niczego w życiu im nie brakuje. Jakie metody na chandrę mają gwiazdy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli modelka i dziennikarka Karolina Malinowska-Janiak, instagramerka Agata Rubik oraz dziennikarz Krzysztof "Jankes" Jankowski.
Lęk przestrzeni, czyli agorafobia, to stosunkowo często pojawiające się zaburzenie nerwowe. Osoby cierpiące na agorafobię odczuwają paniczny lęk przed otwartymi przestrzeniami, np. w górach, a także miejscami publicznymi oraz dużymi skupiskami ludzi, np. w supermarkecie. W przypadku tego zaburzenia często pojawia się obawa przed publicznym upokorzeniem.
Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera czy telefonu komórkowego. NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. Jak działa? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Dorotą Jabłońską, psychologiem klinicznym i psychoterapeutką.
Nie wiesz, jak zachowywać się w relacjach z innymi? Masz wrażenie, że nikt Cię nie rozumie, a i Ty nie możesz pojąć, co kieruje ludźmi z Twojego otoczenia? Być może nie posiadasz niezbędnych kompetencji społecznych. Nie martw się, kształtowanie umiejętności społecznych jest możliwe!
Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka także młode kobiety. Dlaczego po niego sięgają? Kiedy zaczyna się uzależnienie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Markiewicz, która prowadzi "Pamiętnik trzeźwej narkomanki", Olgą Lemańską, InstaPogodynką oraz Cezarym Biernackim, terapeutą.
To zaburzenie nie dotyka wyłącznie dorosłych, znacznie częściej diagnozuje się je wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Odnotowywane są również przypadki kleptomanii u dzieci. Sprawdź, co to jest kleptomania, jakie są jej objawy i ją leczyć.
W psychologii słowo deprywacja oznacza brak zaspokojenia potrzeb, najczęściej psychologicznych. Zwykle ma źródło we wczesnym dzieciństwie. Niekiedy może prowadzić do poważnych zaburzeń. Jakich?
Osobowość schizoidalna jest klasyfikowana wśród zaburzeń psychiatrycznych. Człowiek z taką osobowością wydaje się chłodny emocjonalnie i zdystansowany, jednak tak naprawdę pragnie miłości i bliskości. Diagnostyka opiera się na stwierdzeniu cech typowych według wytycznych psychiatrycznych.