Psychologia

  Psychologia

  Każdy kojarzy bohaterkę książki Lewisa Carolla “Alicja w Krainie Czarów”, która trafiła do baśniowego świata. W trakcie swojej przygody wciąż zmienia się rozmiar jej ciała - raz rośnie, innym razem jest mała. Chociaż to niewiarygodne, zdarza się także w prawdziwym świecie. Dzieje się tak u osób z Syndromem Alicji w Krainie Czarów.

  Radzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby jest wyjątkowo trudnym procesem, który uznawany jest za jeden z głównych kryzysów życiowych. Rozwój każdego człowieka, a także cykl życia rodziny nieodłącznie wiąże się ze śmiercią oraz z żałobą, dlatego tak ważne jest zrozumienie i przepracowanie utraconej osoby.

  Śmierć bliskiej osoby to trudne przeżycie szczególnie w przypadku utraty matki. Bez względu na wiek dziecka po śmierci rodzica zawsze pojawiają się takie uczucia jak żal, smutek, czy rozgoryczenie lub złość. W przypadku śmierci członkowie rodziny zwykle koncentrują się na własnych uczuciach, często zapominając, że dzieci i młodzież ciężko przechodzą żałobę.

  Strata bliskiej osoby to zjawisko bardzo powszechne i trudne ze względu na aspekty emocjonalne i psychologiczne. Szczególną sytuacją jest śmierć męża, zwłaszcza gdy dotyka młode kobiety.

  Ta fraza często pada z ust polityków, dziennikarzy i publicystów. Ale nie tylko. Status quo obecne jest też w artykułach z wielu dziedzin - najczęściej historii, psychologii, socjologii, politologii, a także prawa. Co to tak naprawdę oznacza?

  Naukowcy uważają, że narzekanie pozbawia neuronów kilka istotnych obszarów mózgu - są to zmiany nieodwracalne. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili, że narzekanie niszczy mózg. O narzekaniu w studiu Dzień dobry Wakacje porozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Miłoszem Brzezińskim, trenerem biznesu oraz Pawłem „Bibą” Binkiewiczem.

  Mitomania jest problemem, który według niektórych badań może dotyczyć nawet 1% populacji. Jest to patologiczne, wieloletnie kłamanie. Kłamstwa pojawiają się w różnych sytuacjach i nie mają wyraźnej przyczyny. Skąd bierze się to zjawisko i czy można je leczyć?

  O swojej przygodzie z modelingiem i walce z internetowym hejtem opowiedziała nam Joanna Cesarz - modelka plus size i ambasadorka akcji Sprite - "I Love You Hater". Jak Joanna reaguje na obraźliwe komentarze w sieci?

  Śmierć kliniczna to zanik oznak życia, przede wszystkim akcji serca, tętna, oddechu oraz krążenia krwi. Stan taki przeżyła Karina Kończewska, która była gościem Dzień Dobry TVN. Jak śmierć kliniczna wpłynęła na jej życie?

  Siostry Narain udowadniają, że jeżeli jesteś zadbaną, "dokochaną" wersją samej siebie, możesz dać więcej ludziom i całemu światu. W oparciu o tę tezę napisały poradnik "Dbaj o siebie", który wyprzedał się w tydzień i zyskała rzeszę miłośników. O swojej książce Nadia i Katia opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

  Zabiegi masażu, zajęcia z jogi, czy ćwiczenia na siłowni - z tym wszystkim można się zetknąć w niektórych zagranicznych biurach. Czy w polscy szefowie też wprowadzają strefy relaksu dla pracowników?

  Co oznacza skrót DDA? Dorosłe dzieci alkoholików to ludzie, którzy wychowywali się z rodzicem alkoholikiem i nie potrafią sobie radzić w dorosłym życiu. Z jakimi problemami zmagają się, kiedy wyprowadzają się od rodziców? Jak wygląda terapia DDA, w której mają szansę uczestniczyć? Czy stworzenie związku z dorosłym dzieckiem alkoholika jest możliwe? Gościem w studiu „Dzień Dobry TVN” był Cezary Biernacki, który odpowiedział na te pytania.

  Uzależnienie od słodyczy może prowadzić do rozwoju otyłości, a także do zaburzeń pamięci i koncentracji oraz częstych zawrotów i bólu głowy. U osób uzależnionych często pojawia się zakwaszenie organizmu, któremu towarzyszy ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia. O konsekwencjach spożywania cukru w dużych ilościach mówiła w Dzień Dobry TVN psychodietetyk i psychoterapeuta Elżbieta Lange.

  W dzieciństwie nie zawsze mamy dobre relacje z rodzicami, często nie rozumiemy ich zachowania, nie wiemy dlaczego postępują tak, a nie inaczej, nie jesteśmy w stanie pojąć, że tak naprawdę chcą tylko naszego dobra. Kiedy zaczynamy to rozumieć i doceniać naszych rodziców? Kiedy przychodzi ten moment? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN starali się odpowiedzieć Mariusz Szczygieł i Tadeusz Muller.

  Większość z nas lubi być adorowanym. Przychodzi jednak taki moment, kiedy to zainteresowanie zaczyna być dla nas kłopotliwe, niepokojące, a nawet dające poczucie zagrożenia. O tym, kiedy zaloty przeradzają się w stalking w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną oraz Katarzyną Dacyszyn, która padła ofiarą stalkera.

  Na rynku znajdziemy mnóstwo poradników, które mówią nam, jak mamy żyć. Marianne Power postanowiła przetestować jak najwięcej z nich, by wyciągnąć z nich to, co dla niej najlepsze. Przez 12 miesięcy żyła według zasad 12 poradników. O tym, jak zmieniło się jej życie Marianne opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  Samorozwój to pojęcie, z którym można się spotkać dość często, mówiące o potrzebie doskonalenia się jednostki w bardzo różnie definiowanych wymiarach. Najczęściej o samorozwoju mówi się w kontekście rozwoju duchowego, rozwoju psychicznego czy rozwoju zawodowego. Niektórzy dążą też do rozwoju personalnego w rozumieniu wykształcenia w sobie zaawansowanych umiejętności interpersonalnych.

  Kiedy w otoczeniu pojawia się uciążliwy sąsiad, nie można pozostawiać tego bez reakcji. Przeciwnie – należy odpowiednio działać. Jeśli upomnienie czy prośba nie przynoszą skutku, trzeba skierować sprawę do spółdzielni, a nawet zawiadomić straż miejską lub policję.

  Szczerość pozwala wyrazić siebie, postępować w zgodzie ze swoimi wartościami, nawiązać dobre relacje z ludźmi, stworzyć prawdziwy związek. Dzięki temu można żyć w harmonii. Szczerość nie zawsze jest łatwa, bywa nawet raniąca. Jest jednak niezwykle istotna. Czy da się być szczerym, a jednocześnie nie krzywdzić drugiego człowieka?

  Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne. Jak dobrze wypaść przed przyszłymi teściami? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: Annę i Charlesa Daigneault, Patrycję i Roberta Stockingerów oraz seksuologa, ekspertkę programu "Ślub od pierwszego wejrzenia" Monikę Staruch.

  W życiu każdego człowiek zdarzają się lepsze i gorsze chwile, które mają bezpośredni wpływ na nastrój. Negatywne myśli i emocje są zazwyczaj skutkiem przykrych doświadczeń lub niepowodzeń życiowych. Bywa również tak, że chandra dopada człowieka bez powodu. Jak w takiej sytuacji poprawić sobie samopoczucie? Przede wszystkim należy odpędzić negatywne myśli i zająć się czymś przyjemnym. Warto posłuchać ulubionej muzyki lub włączyć dawno nie widzianą komedię.

  Niektórym samotność kojarzy się z poczuciem spokoju i dążą do tego stanu. U innych myśl o samotności budzi niepokojące uczucia. Skąd bierze się ten lęk i czy można go w jakiś sposób przezwyciężyć? Czy naprawdę uzasadnione jest, aby bać się samotności?