Masz dobry kontakt z teściami? Do czasu. Naukowcy już wiedzą, kiedy taka relacja zaczyna się psuć

rodzina
Co psuje relacje z teściami?
Źródło: Maskot/Getty Images
Relacje z teściami nie zawsze są łatwe. Rodzice lubią się wtrącać w życie młodych i dzielić się z nimi "dobrymi radami". Choć robią to w dobrej wierze, to w każdym związku przychodzi taki moment, w którym młodzi za wszelką cenę starają się ograniczyć kontakty z rodzicami do niezbędnego minimum. Dlaczego? Fińscy badacze znaleźli na to odpowiedź.

Kiedy relacje z teściami zaczynają się psuć?

Kontakty z teściami bywają trudne. Nawet jeśli na początku obie strony darzą się dużą sympatią, to przychodzi moment, gdy młodzi zaczynają mieć dość kontaktów z rodzicami. Mirka Danielsback z Uniwersytetu w Turku (Finlandia) postanowiła sprawdzić, co przyczynia się do takiego obrotu sprawy. W tym celu badaczka przyjrzała się życiu 1200 kobiet.

Zebrane dane pokazały, że panie wolą się kłócić ze swoimi rodzicami niż teściami. Sytuacja zaczyna się zmieniać, gdy pojawiają się wnuki. Choć, jak wykazały badania, to rodzice matki dziecka są bardziej napastliwi i znacznie mocniej ingerują w to, jak wychowywane jest dziecko, to do ostrej wymiany zdań zaczyna dochodzić również z teściami.

Dlaczego relacje z teściami przestają się układać?

Zdaniem badaczki gorsze relacje z teściami to wynik nie tylko tego, że teściowie raczą młodych dobrymi radami. Pojawienie się dziecka sprawia, że wizyty rodziców zarówno jednej, jak i drugiej strony stają się znacznie częstsze. Kumulacja napięcia i złości wywołanej ciągłym "pouczaniem" sprawiają, że młodym częściej puszczają nerwy.

Co ciekawe, równie drażliwym tematem, co wychowywanie dzieci są pieniądze. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców i opublikowane w magazynie Evolutionary Psychological Science pokazały, że sposób zarządzania domowym budżetem jest jednym z najczęstszych powodów awantur między synową a teściową. W ocenie specjalistów wina leży po stronie ewolucji i tego, że każdy z nas "nieświadomie działa w interesie genetycznych krewnych". - Ten konflikt genetyczny może spowodować, że powinowaci (teściowie) nie będą się zgadzać, co do dystrybucji zasobów i inwestycji, podobnie jak widzimy, że matki i ojcowie nie zgadzają się w tych dziedzinach. Nasze wyniki są zgodne z hipotezą, że konflikt genetyczny może leżeć u podstaw negatywnych interakcji społecznych, które występują w związkach afiliacyjnych (teściowych) - czytamy w komentarzu do badań.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: dadhero.pl/link.springer.com

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana