Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami po zwolnieniu? O tym opowiedziała terapeutka i trenerka motywacyjna Alina Adamowicz.
"Ma prozdrowotne działanie".
Nieśmiałość to problem, który dotyczy wielu osób. Wpływa on na komfort życia, rozwój kariery, a także relacje społeczne. O przyczynach, konsekwencjach i walce z ograniczeniami rozmawialiśmy z Marzeną Mawricz, psycholog, terapeutą.
Achluofobia to fachowa nazwa strachu przed ciemnością. Osoby, które na nią cierpią odczuwają paniczny lęk, gdy tylko zgaśnie światło. Zdają sobie sprawę z irracjonalności swoich reakcji, ale nie potrafią nad nimi zapanować. Z pomocą psychoterapii achluofobię można pokonać raz na zawsze.
Jak pomóc osobie mierzącej się z tym problemem i gdzie szukać pomocy? O tym opowiedziała psycholog Paulina Pawlak.
Od rozstania mijają miesiące, lata. Każde z was ułożyło sobie życie na nowo. Nagle zauważasz, że twoja była partnerka bądź partner zaczyna szukać kontaktu i stalkuje cię w sieci. Po co to robi? Jaki ma cel i motywacje? Na te pytania odpowiedziała psychoterapeutka Zuzanna Butryn w rozmowie z Nastazją Bloch z serwisu dziendobry.tvn.pl.
Osoby, które zmagają się z otyłością, niejednokrotnie spotykają się z dyskryminacją. Bardzo często są pomijane, uważane za gorsze. O tym, jak naprawdę wygląda życie z otyłością, opowiadają bohaterowie książki Marii Mamczur - "Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach".
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Mimo że zaburzenie może mieć bardzo różne formy i mówi się o nim coraz więcej, to dotknięte nim osoby nadal doświadczają nieprzyjemności. Dzięki programowi "Projekt Cupid" nastawienie i myślenie o osobach z autyzmem powoli się zmienia. Jak show zmieniło życie uczestników? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Agatę Mazurek i Sylwestra Kwiatka.
Relacje z teściową bywają tak trudne, że stały się tematem licznych skeczy i żartów. Znalezienie wspólnego języka z mamą partnera może wydawać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli obydwie strony mają odmienne poglądy, a co za tym idzie nie czują potrzeby zacieśniania więzi. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by poprawić rodzinne stosunki. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym psycholożka biznesu, Iwona Golonko. Natomiast Filip Chajzer sprawdził, czy Polacy starają się utrzymywać zażyłe relacje z mamami swoich drugich połówek.
Okres dojrzewania to czas, kiedy wielu młodych ludzi zaczyna eksperymentować z używkami. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że robią to przede wszystkim z ciekawości i chęci sprawdzenia, jak one działają, to problem jest dużo bardziej złożony. Dlaczego i po jakie używki młodzież sięga najczęściej? Jak rozpoznać, że dziecko ma z nimi problem i potrzebuje pomocy? O tym rozmawialiśmy z Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień.
"Licytujemy się, kto ma gorzej".
"Jako społeczeństwo mamy problem".
Lęk przed ptakami, czyli ornitofobia, może utrudniać codzienne życie. Osoba cierpiąca na tę fobię obawia się wszystkich rodzajów ptaków, bez względu na ich wielkość, kolor i występowanie. Leczenie ornitofobii wymaga psychoterapii.
Jaki wpływ na nasze zachowanie ma biologia, a jaki czynniki środowiskowe? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział biolog i psycholog prof. Wojciech Dragan.
Depresja to zespół zaburzeń psychicznych obejmujący strefę nastroju. W depresji dwubiegunowej na przemian występują epizody obniżenia nastroju z epizodami hipomanii lub manii. Zrozumienie mechanizmów powstawania schorzenia i jego objawów wyczuli nas na niepokojące symptomy u osób z najbliższego otoczenia.
Iloraz inteligencji, czyli tzw. IQ to termin dobrze znany. Jednak same jego wartości często niewiele mówią, w jego ocenie ważna jest bowiem skala. Iloraz inteligencji ma również pewne normy, dlatego jego ustalenie u dziecka może pomóc w zrozumieniu np. jego kłopotów z nauką.
Ninjutsu to nie tylko japońska technika walki, ale także sztuka bycia, przetrwania, dążenie do ciągłego rozwoju zarówno fizycznego, jak i duchowego. Przez długi czas osoby używające ninjutsu postrzegane były jako zabójcy i szpiedzy, ponieważ ich działanie utożsamiane było z podstępem i zaskoczeniem. Ninjutsu stworzone zostało jako zbiór metod służących przetrwaniu w niebezpiecznych rejonach Japonii. Obecnie istnieje wiele szkół nauczających ninjutsu.
Dwuznaczne komplementy to problem, z którym mierzą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z pozoru niewinne komentarze dotyczące wyglądu czy życiowych osiągnięć zwykle wywołują niesmak i zniechęcają nas do obcowania z niektórymi osobami, ale mogą też stać się przyczyną kompleksów, a co za tym idzie prowadzić do obniżenia naszej samooceny. Jak bronić się przed fałszywymi uprzejmościami, mającymi niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie?
"To pokolenie chce myśleć o sobie w wyjątkowy sposób".
Umiejętność trafnego odczytywania emocji drugiego człowieka nie bez powodu kojarzona jest z dobrocią. Osoby o wysokim poziomie empatii zwykle chętnie udzielają cennych rad i bez wahania angażują się w niesienie pomocy potrzebującym. Okazuje się jednak, że zdolność współodczuwania cudzych stanów emocjonalnych może być wykorzystana jako niebezpieczne narzędzie. Dowiedli tego brytyjscy naukowcy, szczegółowo opisując cechy "mrocznego empaty". Jak rozpoznać ten typ osobowości?
Psycholog wyjaśnia, czym jest stresslaxing.
Czy to szansa na podwyższenie jakości pomocy psychologicznej w Polsce? W jaki sposób ograniczy działania tzw. pseudo-specjalistów?
Pacjenci odczuwają wstyd, gdy muszą przedłożyć w dziale HR zwolnienie wystawione przez psychiatrę. "Próbują załatwiać L4 u lekarzy rodzinnych" - tłumaczy nam dr n. med. Magdalena Namysłowska, specjalistka z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii.
Czy spadek empatii to powód do niepokoju? Na ten temat porozmawialiśmy z psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz.
Piramida potrzeb Maslowa jest ważną teorią psychologiczną, która powstała w 1943 r. Do tej pory jest wykorzystywana w psychologii i socjologii. Opiera się na hierarchicznym uporządkowaniu dążeń człowieka – od najbardziej podstawowych do potrzeb wyższego rzędu.
Kobiety są w stanie wiele poświęcić, by dobrze się prezentować. Wkładają wysokie szpilki i opięte ubrania, nawet jeśli wiąże się to z dyskomfortem, spędzają długie godziny na pielęgnacji urody, a nawet oddają się w ręce chirurgów plastycznych, by choć odrobinę poprawić swój wygląd/uporać się z kompleksami. Dążenie do ideału nierzadko wiąże się z wyrzeczeniami, na które nie zdecydowałby się żaden mężczyzna. Troska o piękny wygląd pozwala
Niektórzy mierzą się z wyrzutami sumienia, że zamiast pomagać, zajmują się własnym życiem. Czy to zdrowa dla psychiki postawa? Na to pytanie odpowiedziała nam psycholog i interwentka kryzysowa Olga Czajka.
"Potrzebuje widowni, która go będzie słuchać i adorować".
Psycholog: "Człowiek nie może się przez cały czas stresować"
Wielu z pacjentów ma problem, by po rekonwalescencji powrócić do aktywności fizycznej. Podłożem tego zjawiska najczęściej są zaburzenia psychiczne. Jak możemy sobie pomoc, by przełamać traumę i lęk? O tym opowiedział nam ortopeda, dr Konrad Słynarski.