Zastanawialiście się, co zrobić, kiedy miejsce, w którym obecnie przebywacie opanowali terroryści? Większość z nas zapewne odpowiedziałoby "nie". I właśnie dlatego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN byłego oficera Gromu ppłk Krzysztofa Przepiórkę, aby powiedział, jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji.
W Poznaniu student zaatakował tasakiem profesora Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa społecznego dr Konrada Maja, który powiedział, skąd się bierze agresja wśród uczniów i studentów oraz jak rozładować napięcie psychiczne.
Wiążąc się z kimś, przygarniamy do siebie także kolegów lub koleżanki partnera. Po jakimś czasie, kiedy przyjaciele ukochanego bądź ukochanej nie wychodzą z Waszego mieszkania i niemalże stają się jego wyposażeniem lub wyciągają jego lub ją zbyt często na tzw. miasto, zaczyna nam chodzić żyłka na szyi. Czy goszczące w Dzień Dobry TVN: Kaję Śródkę i Laurę Breszkę denerwują koledzy parterów? Na kanapie - obok pań - zasiadł także specjalista ds. damsko-męskich Grzegorz Kordek. Zapytaliśmy go, skąd bierze się zazdrość o kolegów i czy warto ciosać parterowi kołki na głowie za spędzanie czasu ze znajomymi.
Depresja jest bardzo rozpowszechnioną chorobą psychiczną w Polsce. Jak rozpoznać jej pierwsze symptomy? Gdzie leży granica miedzy gorszym samopoczuciem a depresją? Jaka jest różnica między depresją a afektywną chorobą dwubiegunową? Gdzie szukać pomocy? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Katarzyna Napiórkowska, vlogerka, fotografka, autorka klipu o depresji, psychiatra dr Hubert Maria Kowalczys, a także Łukasz Broniszewski, który cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową
Kajetan Poznański jest podejrzany o bestialskie zamordowanie trzydziestoletniej kobiety. Za mężczyzną wydano list gończy. Specjaliści przypuszczają, że domniemany morderca może mieć osobowość psychopatyczną. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kryminologa dra Pawła Moczydłowskiego, aby zapytać, jaka jest definicja tego typu osobowości, skąd się biorą psychopaci i, jak udaje im się maskować swoją chorą osobowość.
W mediach mnożą się doniesienia o dramatycznych wydarzeniach z pijanymi rodzicami w roli głównej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Jolantę Zmarzlik z Fundacji Dzieci Niczyje oraz naczelnik wydziału profilaktyki Komendy Głównej Policji podinsp. Dorotę Pater, by zapytać, jak widok pijanych rodziców wpływa na rozwój i życie dziecka oraz, jak wygląda procedura policyjnej interwencji u pijanych rodziców.
Mobbing dotyka coraz większą grupę ludzi. Jakimi cechami charakteryzują się mobberzy i ich ofiary? Jak się bronić przed mobbingiem? Jak należy się przygotować, jeśli zdecydujemy się wnieść pozew o mobbing? Zapytaliśmy o to psycholog Monikę Klonowską i adwokata Waldemara Gujskiego, których zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.
Gretchen Rubin to amerykańska pisarka i blogerka, której poradniki dotyczące tego, jak być szczęśliwym trafiły na pierwsze miejsca bestsellerów na całym świecie. W swojej najnowszej książce przekonuje, że jedną z dróg do szczęśliwego życia jest wypracowanie w sobie nawyków. O tej teorii i nawykach ludzi sukcesów rozmawiał z nią dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Zapewne wiele kobiet wpada w furię, która przejawia się wrzaskiem, rzucaniem przedmiotami i przekleństwami grubego kalibru. O to, skąd bierze się takie zachowanie i dlaczego złość należy wyrzucać na zewnątrz zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzatę Ohme, Edytę Poncyliusz, aktora Wojciecha Wysockiego i aktorkę Agnieszkę Wielgosz.
Czasami bardzo chcemy coś w życiu zmienić, ale lękamy się zmian. Co wtedy? Jak oswoić lęk przed tym, co nowe? Dlaczego niektórzy z nas boją się zmian? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z psycholog Anną Kędzierską, aktorką Anną Oberc i finalistą programu MasterChef Adamem Kozaneckim.
Badania pokazują, że w szkole przodują dzieci, które wykazują chęć do poznawania świata, zadawania pytań, czytania i brania aktywnego udziału w dyskusjach podczas lekcji. Jak więc wzbudzić w dziecku zainteresowanie światem i nauką? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: pedagoga dr Anetę Czerską - założycielkę Instytutu Rozwoju Małego Dziecka oraz psychologa Małgorzatę Ohme.
Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że gra, która do tej pory była tylko rozrywką, zaczyna panować nad naszym życiem. O tym, jak rozpoznać tego rodzaju uzależnienie i, jak z nim walczyć powiedziała psycholog i terapeutka uzależnień Małgorzata Anna Słowik, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Obok niej usiadł dziennikarz Krzysztof Piersa, który grom komputerowym poświęcał do 10 godzin dziennie. Powiedział nam, jak udało mu się zerwać z nałogiem.
Czternastoletni Dominik Szymański powiesił się we własnym domu. Przypuszcza się, że chłopiec zdecydował się na ten dramatyczny krok, ponieważ od wielu lat był nękany przez rówieśników. Fala internetowego hejtu trwała także po śmierci Dominika. W serwisach społecznościowych pojawiały się obraźliwe wpisy na jego temat. O wirtualnej nienawiści wśród młodych ludzi rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z etnografem Robertem Zydlem i Bartkiem Krasuskim, który niejednokrotnie doświadczył cyberprzemocy.
Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z wpisami ludzi, którzy - tracąc kontrolę na emocjami - swoje chore myśli przelewają na strony www. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer zapytał przechodniów, co myślą na temat hejterów i ich wpisów. Jak, ich zdaniem, może wyglądać hejter? Dał im też do przeczytania kilka nienawistnych komentarzy dotyczących znanych osób. Było przy tym trochę dukania, ponieważ nie każdemu wszystkie słowa przeszły przez gardło.
W internecie dostępnych jest wiele wyników badań naukowych. Większość z nas przyjmuje je za pewnik. Gościa Dzień Dobry TVN - psychologa Magdalenę Chorzewską - zapytaliśmy o to, dlaczego ślepo wierzymy w twierdzenia naukowców. Czy naukowiec zawsze jest autorytetem?
Wielu lubi marzyć. Wśród nich są osoby, które na tym nie poprzestają i dążą do tego, aby marzenia się spełniły. Gość Dzień Dobry TVN konsultant rozwoju Miłosz Brzeziński powiedział nam, kto predysponowany jest do realizacji swoich pragnień, a kto nie.
Chcesz, by twój mężczyzna inaczej się zachowywał i wyglądał? Próbujesz go na siłę zmienić? Pamiętaj, że niektórych mężczyzn nie da się zmienić. I odpowiedź sobie przy okazji na pytanie: po co się z nim wiązałaś skoro nie akceptujesz go takim, jaki jest? A może lepiej go po prostu wymienić niż zmieniać? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy: aktorkę Sylwię Gliwę, aktora Rafała Rutkowskiego i psycholog Annę Kędzierską.
Stres bywa mobilizujący ale też destrukcyjny. Jak wpływa na naszą skórę i włosy? Czy możemy osiwieć w ciągu jednej doby? W naszym studiu gościliśmy dr Ewę Chlebus, dermatolog oraz dr Grażynę Jędrzejczyk, internistkę. Ekspertki poradziły nam jak unikać stresu.
Jak twierdzi Anna Kalczyńska - Marcin Prokop jest mistrzem świata w robieniu jajecznicy, a w czym najlepsi są Wasi mężczyźni? Mówicie im to? O tym co chcą słyszeć faceci rozmawialiśmy z Piotrem Kędzierskim, Grzegorzem Kordkiem i Elizą Jędrzejewską-Kordek. Czy rzeczywiście "głaskologia" jest najlepszym sposobem na uwiedzenie i zatrzymanie przy sobie mężczyzny?
Powróty z urlopów bywają trudne... Po słodkim, wakacyjnym lenistwie trzeba wrócić do obowiązków zawodowych. Brak energii, poddenerwowanie, stres. Jak sobie poradzić z uczuciem pourlopowego znużenia i ułatwić powrót do pracy? Porozmawialiśmy na ten temat z Miłoszem Brzezińskim, coachem personalnym.
Żyjąc w społeczeństwie odgrywamy różne role. W jakich okolicznościach nakładamy maski? Po co to robimy? Na ile zakładając daną maskę pozostajemy sobą? Jak w tym wszystkim nie zgubić swojej tożsamości? Na ten temat porozmawialiśmy z naszą ekspertką Agnieszką Kozak specjalizującą się w zakresie szkoleń z kształtowania umiejętności osobistych.
Niestety jest ono również kłopotliwe dla rodziców. Monika Perkowska, psycholog dziecięcy zwróciła uwagę, że obecnie większość zabaw naszych dzieci nie jest swobodna, a kierowana. Chodzi tu o wszystkie organizowane zajęcia pozalekcyjne. Co zrobić gdy nasza pociecha się nudzi? Podsuwać mu propozycje czy pozwolić na swobodę i relaks? Drugim gościem Dzień Dobry TVN była Anna Kaplińska, mama 8-letniego Stefana i 11-letniej Zosi.
Podobno żyjemy w erze narcyzmu. Psycholog Małgorzata Ohme uważa jednak, że miłość do własnego "ja" jest obecnie nieco nadinterpretowana. Dlaczego? Czym w takim razie jest miłość narcystyczna? Jak ją rozpoznać? Jest dobra czy zła? Czy może być rozwojowa? Jak się żyje z kimś, kto nie odczuwa empatii? I czym jest koluzja? Drugim gościem Dzień Dobry TVN była Barbara Poniatowska, która przez 3,5 roku była w związku z osobą o osobowości narcystycznej.
Poradniki Andrew Matthewsa zostały przetłumaczone na 42 języki, a na jego wykłady motywacyjne przychodzi bardzo wiele osób szukających szczęścia. Czy rzeczywiście szczęście można wypracować? Co robić, by poczuć się szczęśliwym? Jak nauczyć się pozytywnego myślenia? Z autorem bestsellerowych poradników rozmawiała prowadząca Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska.
#LoveYourLines. To tag, jakim kobiety oznaczają zdjęcia, które zamieszczają na portalach społecznościowych. Na opublikowanych ujęciach widać rozstępy. Jaki cel ma tego typu akcja? Kiedyś rozstępy były powodem do wstydu. Jak jest teraz? O tym jak zaakceptować swoje niedoskonałości, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Viktorią Driuk, modelką, u której po ciąży zostały rozstępy oraz Marią Rotkiel, psycholog.
Reagować czy się nie wtrącać? Swoimi sposobami na zniechęcenie potencjalnego partnera podzieliły się psycholog Maria Rotkiel i pisarka Katarzyna Lengren, która wyznała, że kiedy jej córka była jeszcze nastolatką, skutecznym sposobem na zakończenie relacji córki z chłopakiem, było ośmieszenie go w jej oczach. Co na to psycholog Maria Rotkiel?
Utrata pracy to, obok rozwodu i śmierci najbliższej osoby, najbardziej stersogenne wydarzenie. Wtedy tracimy poczucie własnej wartości i zaczynamy martwić się o przyszłość. Jak sobie poradzić z utratą pracy? Czy od razu szukać nowej? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: ekonomistę Marcina Iwucia i psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego.
Montignac, Dukan, śródziemnomorska, magiczne tabletki odchudzające. Magdalena Smalara stosowała przeróżne diety. Jak sama przyznaje - kocha jeść. Postanowiła przestać żyć pod presją odchudzania. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoich doświadczeniach z dietami. Towarzyszyła jej psycholog i dietetyk Agata Ziemnicka.
Zdrada partnera to bardzo przykra sprawa. Jak sobie poradzić, kiedy dowiemy się, że osoba, której ufaliśmy i kochaliśmy zaliczyła "skok w bok"? Czy to prawda, że mężczyźni zdradzają tylko rozporkiem, a kobiety - sercem? Dlaczego ludzie zdradzają? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psychologa Małgorzatę Ohmę i właścicielkę sklepu erotycznego dla panów i pań Joannę Keszkę.
Z molestowaniem seksualnym można spotkać się w każdym miejscu - nawet w pracy. Jak należy reagować na takie zachowanie - upominać osobę, która dopuszcza się molestowania, czy raczej milczeć? Do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc? Co mieści się w słowie "molestowanie" - tylko dotyk, czy coś jeszcze? Co może być dowodem w sprawie o molestowanie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psycholożkę Sylwię Bartczak.