C: Powszechny dostęp do technologii sprawił, że komputer znajduje się już w każdym domu, a dzieci korzystają z niego od najmłodszych lat. Gry komputerowe są popularne, atrakcyjne i posiadają coraz ciekawszą fabułę i możliwości działania. Z tego powodu gracz spędza przed ekranem coraz więcej czasu, co może przerodzić się w uzależnienie od gier komputerowych . To taki sam nałóg jak hazard czy kompulsywne objadanie się.
Na czym polega uzależnienie od gier komputerowych?
Uzależnienie od gier komputerowych to przymusowe i trudne do powstrzymania pragnienie spędzania czasu przed ekranem komputera, które prowadzi do zaniedbywania codziennych obowiązków i relacji społecznych. Granica między normalnym i patologicznym korzystaniem z komputera jest cienka i bardzo łatwa do przekroczenia. Bardzo często osoba uzależniona sama nie potrafi rozpoznać momentu, w którym rozpoczął się nałóg.
Przyczyną uzależnienia od gier komputerowych może być nadmierne zafascynowanie się fabułą, sprzętem i dodatkami, przyjemność odczuwana podczas grania lub chęć ucieczki od rzeczywistości (brak znajomych, nieśmiałość, niska samoocena, problemy życiowe).
Uzależnienie od gier komputerowych u dzieci i młodzieży zdarza się częściej niż u osób dorosłych. Szacuje się, że objawy występują u jednego na 30 graczy, co oznacza, że w Polsce aż 2,5 miliona osób może mieć taki problem.
>>>Zobacz też: Jakie są przyczyny uzależnień? Jak sobie z nimi poradzić?
Uzależnienie od gier komputerowych – objawy
Pierwsze objawy uzależnienia od gier komputerowych często mogą być niezauważone przez otoczenie i samą osobę, której dotyczy problem. Poza tym uzależniony od gier ukrywa swój nałóg, wypiera się go oraz usprawiedliwia się przed samym sobą i innymi. Alarmującym sygnałem powinno być przede wszystkim zaniedbanie szkoły, pracy i kontaktów społecznych na rzecz spędzania czasu przed komputerem, a także utrata innych zainteresowań.
Objawy uzależnienia od gier komputerowych to:
· spędzanie dużej ilości czasu na graniu w gry komputerowe
· utrata poczucia czasu podczas korzystania z komputera
· dominacja pragnienia grania w gry nad innymi potrzebami i aktywnościami
· zaniedbywanie obowiązków, pracy lub nauki
· utrata zainteresowań, które dotychczas sprawiały przyjemność na rzecz gier
· obsesyjne myślenie i mówienie o grach komputerowych
· uzależnienie nastroju i samopoczucia od wyników w grze
· problemy z koncentracją
· izolowanie się od społeczeństwa
· pojawianie się niepokoju, lęku, a nawet agresji lub stanów depresyjnych w reakcji na brak możliwości zagrania w grę
· bezsenność
· inwestowanie dużej ilości pieniędzy w gadżety i dodatki związane z grą (nawet kosztem niezapłaconych rachunków i długów).
W skrajnych przypadkach (tak zwane destrukcyjne uzależnienie od gier komputerowych ) osoba uzależniona jest całkowicie podporządkowana nałogowi i ogranicza do minimum nawet czas poświęcany na sen, jedzenie i czynności higieniczne.
Skutki uzależnienia od gier komputerowych to nie tylko długi, opuszczenie się w nauce, odizolowanie od innych ludzi, utrata kontaktów towarzyskich lub pracy. Nałóg negatywnie wpływa na stan zdrowia uzależnionego. Znacznie pogarsza się wzrok, pojawiają się tiki nerwowe (ruch palców imitujący przyciskanie klawiszy na klawiaturze), wady postawy lub zanik mięśni spowodowany pozostawaniem przez dłuższy czas w tej samej pozycji i brakiem aktywności fizycznej. Zaniedbywanie podstawowych potrzeb prowadzi do fizycznego wyniszczenia organizmu.
Leczenie uzależnienia od gier komputerowych
Osoba uzależniona nigdy nie jest w stanie sama poradzić sobie z uzależnieniem. Pierwszym krokiem zawsze musi być przyznanie się przed samym sobą do problemu, rozmowa z bliskimi i udanie się po profesjonalną pomoc psychologiczną. Leczenie uzależnienia od gier komputerowych opiera się na psychoterapii behawioralnej, która obejmuje zmianę nawyków i zachowań, prowadzenie dziennika dotyczącego czasu spędzanego na graniu oraz nakierowanie zainteresowań na inne aktywności. Konieczne jest także maksymalne ograniczenie korzystania z komputera i pozbycie się gier.
Wiele osób nie wie, jak pomóc uzależnionym od gier komputerowych . Bardzo ważne jest okazanie wsparcia, zrozumienia oraz motywowanie do walki z nałogiem. Rodzice dzieci, które borykają się z tym problemem, powinni ograniczyć im czas spędzany przed komputerem, ustalać plan dnia i zapewniać dziecku inne formy aktywności.
Uzależnienie od komputera – test
Jeżeli wydaje Ci się, że zmagasz się z problemem, jakim jest uzależnienie od gier komputerowych, odpowiedz sobie na kilka pytań:
1. Czy spędzam przy grach komputerowych więcej czasu niż zamierzałem?
2. Czy zaniedbuję swoje obowiązki?
3. Czy pogorszyłem się w nauce?
4. Czy przestałem spotykać się ze znajomymi?
5. Czy myślę ciągle o grze i wynikach, jakie w niej osiągam?
6. Czy odczuwam niepokój, kiedy nie mogę grać w gry?
Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na te pytania, istnieje prawdopodobieństwo, że rozwija się u ciebie nałóg. Warto porozmawiać o tym z zaufaną osobą.
>>>Zobacz też: Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu. Czym grozi?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN